Maminka.czPorod

Zlé sny před porodem aneb Když k vám promlouvá podvědomí

Bětka Niebauerová 7.  1.  2012
Zlé sny před porodem aneb Když k vám promlouvá podvědomí
Čím více se den D blíží, tím více myslíte na to, jak to všechno proběhne a jak to zvládnete… Obavy jsou jistě na místě. Ale co když se váš strach ventiluje v děsivé noční můry?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotenské sny

Ne nadarmo se těhotenství označuje jako jiný stav. Mozek má najednou mnohem více práce - dostává mnoho nových impulsů, vjemů a to nejen s novými pochody v těle, ale také s pochody v myšlení. Proto také mohou být sny v těhotenství jiné. Většina těhotných žen přiznává, že jejich sny jsou najednou o dost intenzivnější a živější. Příčinou je zvýšená hladina progesteronu a velmi časté buzení. Právě kvůli tomu ženy upadají velmi lehce do REM spánku, fáze, kdy se sní.

ČTĚTE TAKÉ: Porodnice: Všechno, co jste chtěla vědět, ale bála jste se zeptat...

Sny napoví

Věděla jste, že z “těhotenstkých snů” se dá načerpat spousta informací? Podle jednoho průzkumu se zjistilo, že 20 % budoucích maminek odhadlo pohlaví dítěte již ve svých snech. Indiáni věřili v sílu snů natolik, že podle nich pojmenovávali své děti. Ale i v dnešní době se najdou matky, kterým je „to správné jméno“ sděleno ve snu. Některé těhotné ženy mívají „věštecké sny“ o porodu, například o přesném datu či průběhu apod.

Noční můry

Je všeobecně známo, že prostřednictvím snů promlouvá naše podvědomí. Ukazují se obavy, stresy nebo touhy, které leckdy nedokážete ani vyslovit nahlas. V napjatém očekávání přemýšlíte mnohem intenzivněji, jak o dobrých věcech – radosti a štěstí, které vás čeká, tak o těch negativních… Přirozeně se bojíte se porodu, máte obavy o zdraví dítěte, o partnera - aby vás neopustil… Nejste si jistá, že zvládnete být dobrou matkou… Tak se lehko stane, že mozek vám z těchto negativných myšlenek „namíchá“ pěkně děsivý sen. A vy se pak vzbudíte s hrůzou celá zpocená... Buďte ale v klidu, je to naprosto normální.

Zejména ve třetím trimestru mívají těhotné ženy velmi často noční můry. Důkazem jsou zkušenosti několika maminek: „Při prvním dítěti jsem měla porodní sny snad od začátku. Často byly dost šílené. Jednou se mi například zdálo, že jsem místo miminka porodila husu! Byla jsem strašně naštvaná a připadala si tak ošizená,“ vzpomíná dnes už s úsměvem maminka na jedné diskuzi. „Mně se v těhotenství opakovaně zdálo, že mě před porodem opustil můj muž. Jednou to byl tak živý sen, že jsem až křičela ze spaní. Nakonec to byla velká úleva, když mě manžel probudil a společně jsme se tomu zasmáli,“svěřuje se jiná maminka. „Mým nejběžnějším snem, hlavně v prvním těhotenství, byl sen vyjadřující zřejmě obavy z mateřství. Miminko, které se mi narodilo, bylo tak malinké, že nebylo moc vidět ani slyšet, a já se o něj zapomínala starat. Takže když jsem ho nakonec našla, bylo už vyschlé, asi jako zvadlá kytka v květináči - známý to úkaz v mé domácnosti,“ připojuje své zkušenosti další z nich.

ČTĚTE TAKÉ: 8 tipů pro klidný spánek

Nenechte se vyděsit!

Určitě se nenechte nočními můrami vystresovat a zapomeňte na to, že vám ošklivý sen něco předurčuje do budoucna. Považujte je pouze za jakési upozornění vašeho podvědomí. Pokud vás i tak noční děsy trápí a „hororové obrázky“ nedokážete dostat z hlavy, promluvte si o tom s někým blízkým. Případně vyhledejte odborníka. Určitě se vám uleví.

Jak se vypořádat se strachem?

  • Jako asi každá nastávající maminka toužíte získat přehled o tom, co vás v těhotenství čeká a nemine, jak probíhá porod a další a další užitečné informace a rady… Jen buďte při jejich vstřebávání opatrná a snažte se to nepřehánět. I když je na trhu nepřeberné množství skvělých příruček a internet je „babymánií“ přímo zahlcen, věřte, že všeho moc škodí. Hlavně se vyhněte pročítání nejrůznějších diskusních příspěvků o třicetihodinových porodech, děsivých komplikacích, poporodních depresích a jiných šílených historek. To vám na klidu určitě nepřidá a zbytečně si přivodíte další stres. Vstřebávejte informace, ale rozlišujte nadnesené příběhy a drby od skutečných rizik a faktů.
  • Strach z porodu je naprosto přirozený a téměř všechny ženy se porodu bojí. Jen by vás neměl ovládnout až příliš… Pokud je moc velký, může negativně ovlivnit průběh porodu. Věřte, že psychika a zdravý přístup je polovinou úspěchu nekomplikovaného porodu a zdravé ho miminka
  • Největší obavy mají samozřejmě prvorodičky, které neví „do čeho jdou“. Pomoci jim může návštěva porodního sálu a dalšího prostředí porodnice. Většina předporodních kurzů má tuhle „exkurzi“ zařazenou ve svém programu. Po dohodě vám ji většinou umožní i individuálně
  • Pokud jste nezvládla projít předporodními kurzy nebo nemáte podrobně nastudovanou teorii z knížek, nezoufejte, realita stejně bývá většinou dost jiná. Od toho je tu odborně vyškolený personál, který vám pomůže a poradí, co v každé porodní době dělat (např. jak dýchat, kdy a jakým způsobem tlačit). Důležitá rada na závěr: nesoustřeďujte se na délku a náročnost porodu, svojí mysl upněte na tu „nejkrásnější odměnu“, která na vás na konci čeká. Opakujte si: „Zvládly to miliardy žen přede mnou, zvládnu to i já. Za ten zázrak nového života to totiž opravdu stojí…
Témata: Porod, Těhotenství, Mateřídouška, Zdravý přístup, Indiáni, Kytka, Ošklivý sen, Vyškolený personál, Velký muž, Pór, Podvědomí, Velká úleva, Důležitá rada, Časté buzení
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Je vaše dítě malý lenoch? Takhle ho rozhýbete
Procházková Simona
Děti a sport
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
První setkání s vnoučaty: Podívejte se na nejdojemnější okamžiky pro prarodiče
redakce
Galerie
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky