Maminka.czZdraví

Zlomená ruka už nemusí pokazit léto. Odlehčená sádra umožní dětem i koupání

Simona Procházková 10.  8.  2023
Lehká letní sádra nabízí moderní a komfortní řešení při léčbě zlomenin, zejména u dětí, které chtějí o prázdninách trávit co nejvíce času venku u vody a aktivně se hýbat. Prodyšný a lehký materiál navíc minimalizuje pocení, svědění a podráždění pokožky pod sádrou. Fixace Opencast přináší zcela nové možnosti léčby zlomenin. Pro koho je a není vhodná a hradí ji zdravotní pojišťovny?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tradiční sádry jsou tvrdé a těžké, tudíž mohou být v horkém počasí dost omezující. Kůže se pod nimi často silně potí a může se rychle podráždit. Nicméně díky moderním technologiím jsou dnes k dispozici lehké a prodyšné materiály, které umožňují větší rozsah pohybu a pohodlné nošení sádry i během letních aktivit. Právě takový je nový typ letní sádry, respektive fixace Opencast.

VIDEO: Záchranář Vít Samek: Jaká je první pomoc při úrazech hlavy u dětí

Ideální pro školáky a teenagery

„Fixace Opencast je dobrým řešením pro děti od zhruba 5 až 6 let a adolescenty, ale pro kojence, batolata a děti předškolního věku není příliš vhodná. Vždy je na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, jestli tuto fixaci pro konkrétní dítě doporučí. Existují fixace ve třech velikostech S, M a L a nutno říct, že jimi fixujeme jen stabilní zlomeniny. To jsou zlomeniny, u kterých nehrozí při manipulaci s končetinou posun kostních úlomků, a tím zhoršení postavení kostí a nutnost následné repozice. Opět je vše plně v kompetenci ošetřujícího lékaře, aby správně vyhodnotil stav dle rentgenového snímku a podle toho zvolil druh fixace zlomeniny,“ vysvětluje MUDr. Jan Škvařil, Ph.D., primář Oddělení dětské chirurgie a traumatologie Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.

Jak fixace funguje?

Tento nový typ fixace zlomenin, který je plnohodnotnou alternativou běžné sádry, se vyrábí ze speciálního plastu. Po zahřátí se vymodeluje přesně tak, jak si poranění konkrétního pacienta žádá. Po vychladnutí pak drží tvar a fixuje zlomeninu, aby se správně zahojila.

Plast je vypolstrován, takže při kontaktu s pokožkou se nemusíte bát, že by dítě někde tlačil, škrábal, svědil nebo kůži odřel. Karbonový korpus je podložen měkkou pěnou, takže je k pokožce velmi šetrný a je naprosto hygienický. Jakmile se poraněná končetina zahojí, lékař pouze otevře plastové svorky a Opencast sejme. Není tedy nutné použít vibrační pilu, jako je tomu při odstraňování běžné sádry. Pro dítě tak odpadá další stres.

Jak je to s koupáním a sportem?

Fixaci Opencast je možné namočit, což je zejména pro děti a dospívající skvělá zpráva. Můžou se s ní koupat, plavat, sprchovat a podobně. „Nicméně režim, který by měl pacient dodržovat, je naprosto stejný jako u klasické sádrové fixace. Je vždy doporučeno mít končetinu v klidu a na šátku, případně dolní končetinu ve zvýšené poloze. Není tedy vhodný jakýkoli sport a případný pobyt na letním táboře je možný pouze s dodržením klidového režimu,“ zdůrazňuje primář MUDr. Jan Škvařil.

Kolik vás to bude stát?

Lehká fixace Opencast není prozatím hrazena z veřejného zdravotního pojištění a pacienti si ji musí plně uhradit. Cena je podle dodavatele 2500 Kč za krátkou fixaci na předloktí a 4100 Kč za vysokou fixaci na předloktí a paži, případně na hlezno (kloub skládající se z lýtkové, holenní a hlezenní kosti) a bérec. Ano, jde tedy sice o určitý „nadstandard“, ten ale není finančně zcela nedostupný.

V létě jsou zranění dětí častější. Víte, co dělat při úrazu hlavy, mdlobách nebo krvácení? Naučte se první pomoc
Témata: Zdraví, Děti, Děti a sport, Praktické rady, léto, Prázdniny, Koupání, pokožka, materiál, Úrazy, Praha, Léčba, Zlomenina, Zlomená ruka, Fixace, Sádra, Pocení, Vít Samek, Zdraví na Heureka.cz