Maminka.czŠkolák

Žlutá rýma. Poslat dítě do školky, nebo ne? Poradíme vám

Supermámy.cz sim 20.  10.  2021
Žlutá rýma. Poslat dítě do školky, nebo ne? Poradíme vám
Známe to všichni. Ráno se dítě probudí s nudlí u nosu a řešíme, zda jej poslat do školky, nebo ne. Ovšem není rýma jako rýma, jenže to pak vysvětlujte učitelkám a ostatním rodičům. Co znamená žlutá rýma, je infekční a může s ní dítě do kolektivu?

Rýma sice není žádná tragédie, ale o tom, jestli kvůli ní s dítětem navštívit lékaře, nebo vyrazit do kolektivu, rozhoduje její konzistence a barva. Co dělat, když je žlutá nebo zelená?

VIDEO: Rýma: Jak se jí co nejrychleji zbavit?

Pozor na žlutou rýmu

Je jasné, že ne s každou rýmou se musí zůstávat doma. Obecné pravidlo však zní, že pokud má dítě horečku nebo kašel, tak by se mělo kolektivu vyhnout. S obyčejnou rýmou do školky nebo do školy určitě vyrazit může, ovšem pokud nejde o rýmu bakteriální. Jak ji poznáte? Jednoduše. Většinou se jedná o hustou žlutou nebo žlutozelenou rýmu, ke které se občas k večeru přidává teplota nebo celková vyčerpanost.

Už má zase rýmu! A zkusili jste inhalace, nosní sprchy nebo konvičku?

Je rozdíl mezi čirou rýmou a hlenem

Dítě se zvýšenou teplotou už bojuje s infekcí, je unavené a potřebuje chorobu vyležet. Kdežto nudli u nosu může mít týdny a měsíce, zvláště v zimě, a nemusí z toho nikdy být nic horšího. „Podstatné je, zda je rýma takzvaně čirá, nebo zda je hlen z nosu hustý a žlutozelený,“ říká dětský praktický lékař MUDr. Milan Kudyn.

Ten dále dodává, že žlutavé zbarvení nosního sekretu ukazuje na druhotnou bakteriální infekci, která už do školky nepatří, navíc u ní stoupá riziko, že se k ní přidá zánět středního ucha nebo že „spadne“ na průdušky a dítě bude trápit kromě rýmy i kašel. Určitě je proto na místě potíže nepodceňovat a malého maroda udržovat v klidu a teple, aby nemoc vyležel a jeho zdravotní stav se ještě více nezkomplikoval.

pomohou i maličkosti

Snažte se samozřejmě s rýmou bojovat, někdy pomáhají zdánlivé maličkosti. 

Nezřídka postačí zvlhčení vzduchu v místnosti, někdy mírné snížení teploty místnosti, někdy až na nejzdravějších 19 až 21 stupňů Celsia.

Věčnou rýmu můžete zmírnit také používáním nosní konvičky na výplachy, děti to obvykle zvládnou tak od pěti let, ty šikovné i dříve. 

A co v kombinaci s kašlem?

Pokud má dítě čirou rýmu a v noci nebo po ránu párkrát zakašle, jde v podstatě jen o to, že musí vykašlat hleny, které mu natekly do krku. Přes den nejspíše nebude kašlat vůbec a není důvod, abyste ho nechávali doma. 

Někdy se dokonce může stát, že dítě kašle v noci docela hodně, ačkoli přes den vůbec – v tom případě ho pro klid svědomí vezměte k lékaři, ale ani ten ve většině případů nic neobjeví, a vy tak můžete dítě rovněž poslat mezi vrstevníky. 

Zpozornět v tomto ohledu musíte, pokud dítě kašle i přes den. Může to být banální viróza projevující se suchým kašlem, ale ten je pro dítě hodně namáhavý sám o sobě, a mělo by proto zůstat doma, zatímco budete kašel tlumit příslušnými kapkami. Celý den trvající vlhký kašel může ukazovat i na počínající zánět průdušnice nebo průdušek. Pokud se k němu přidá horečka, raději proto vezměte dítě k lékaři.

Témata: Zdraví, Děti, Předškolák, Batole, Školák, Praktické rady, Mateřská škola, pořad, Kašel, Pór, Infekce, Obecné pravidlo, Nudle, Žlutavě, Lékař, Tragedie, Nos, Milan Kudyn, Ostatní rodič, Pořadí, Kolektiv, Rýma, Rým
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
50 originálních svačin, které zaujmou i vytrvalé nejedlíky
redakce
Dětský jídelníček
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Meghan Markle porodila! Výběrem jména dojali s Harrym celý svět!
Procházková SimonaFormánková Simona
Královská rodina
Veronika Kašáková: O dětském domově, synově diagnóze i upřímném sdílení na sociálních sítích
redakce Láchová Michaela
Časopis Maminka
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství