Maminka.czZdraví

Žlutá rýma. Poslat dítě do školky a školy, nebo ne? A vadí i ta vodnatá? Poradíme vám

Supermámy.cz sim 14.  10.  2022
Známe to všichni. Ráno se dítě probudí s nudlí u nosu a řešíme, zda ho poslat do školky, nebo ne. Ovšem není rýma jako rýma, jenže to pak vysvětlujte učitelkám a ostatním rodičům. Co znamená žlutá rýma, je infekční a může s ní dítě do kolektivu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rýma sice není žádná tragédie, ale o tom, jestli kvůli ní s dítětem navštívit lékaře, nebo vyrazit do kolektivu, rozhodují její konzistence a barva. Co dělat, když je žlutá nebo zelená?

VIDEO: Rýmovník a jeho účinky na zdraví

Sezona viróz a nachlazení je tady a zejména v případě malých dětí řeší rodiče každou chvíli potíže v podobě ucpaného nosu a rýmy. Rýma léčená i neléčená trvá sedm dní, říká se. Jenže co s potomkem, kterému teče z nosu prakticky ustavičně? Kdy můžete dítko poslat do školky nebo školy? 

Pozor na žlutou rýmu

Je jasné, že ne s každou rýmou se musí zůstávat doma. Obecné pravidlo však zní, že pokud má dítě horečku nebo kašel, tak by se mělo kolektivu vyhnout. S obyčejnou rýmou do školky nebo do školy určitě vyrazit může, ovšem pokud nejde o rýmu bakteriální. Jak ji poznáte? Jednoduše. Většinou se jedná o hustou žlutou nebo žlutozelenou rýmu, ke které se občas k večeru přidává teplota nebo celková vyčerpanost.

Už má zase rýmu? Zkuste inhalace, nosní sprchy nebo konvičku

Je rozdíl mezi čirou rýmou a hlenem?

Dítě se zvýšenou teplotou už bojuje s infekcí, je unavené a potřebuje chorobu vyležet. Kdežto nudli u nosu může mít týdny a měsíce, zvláště v zimě, a nemusí z toho nikdy být nic horšího. „Podstatné je, zda je rýma takzvaně čirá, nebo zda je hlen z nosu hustý a žlutozelený,“ říká dětský praktický lékař MUDr. Milan Kudyn.

Ten dále dodává, že žlutavé zbarvení nosního sekretu ukazuje na druhotnou bakteriální infekci, která už do školky nepatří. Navíc u ní stoupá riziko, že se k ní přidá zánět středního ucha nebo že „spadne“ na průdušky a dítě bude trápit vedle rýmy i kašel. Určitě je proto na místě potíže nepodceňovat a malého maroda udržovat v klidu a teple, aby nemoc vyležel a jeho zdravotní stav se ještě více nezkomplikoval.

Rýma, alergie, ucpaný nos i kašel – pomůže minerálka Vincentka. Tady je 6 praktických tipů k inhalaci

pomohou i maličkosti

  • Snažte se samozřejmě s rýmou bojovat, někdy pomáhají zdánlivé maličkosti. 
  • Nezřídka postačí zvlhčení vzduchu v místnosti, někdy mírné snížení teploty místnosti, někdy až na nejzdravějších 19 až 21 stupňů.
  • Věčnou rýmu můžete zmírnit také používáním nosní konvičky na výplachy, děti to obvykle zvládnou tak od pěti let, ty šikovné i dříve. 

A co v kombinaci s kašlem?

Pokud má dítě čirou rýmu a v noci nebo po ránu párkrát zakašle, jde v podstatě jen o to, že musí vykašlat hleny, které mu natekly do krku. Přes den nejspíše nebude kašlat vůbec a není důvod, abyste ho nechávali doma. 

Někdy se dokonce může stát, že dítě kašle v noci docela hodně, ačkoli přes den vůbec – v tom případě ho pro klid svědomí vezměte k lékaři, ale ani ten ve většině případů nic neobjeví, a vy tak můžete dítě rovněž poslat mezi vrstevníky. 

Zpozornět v tomto ohledu musíte, když dítě kašle i přes den. Může to být banální viróza projevující se suchým kašlem, ale ten je pro dítě hodně namáhavý sám o sobě, a mělo by proto zůstat doma, zatímco budete kašel tlumit příslušnými kapkami.

Celý den trvající vlhký kašel může ukazovat i na počínající zánět průdušnice nebo zánět průdušek. Pokud se k němu přidá horečka, raději proto vezměte dítě k lékaři.

Jak naučit malé dítě smrkat? Tady je 7 šikovných tipů!

Nosní kapky a spreje

  • První volbou v léčbě rýmy bývají volně dostupné přípravky (nosní kapky a spreje) a roztoky mořské vody.  
  • Účinným prostředkem jsou nosní spreje a kapky obsahující dekongestanty. Působením dekongescenčních látek dojde k vazokonstrikci (stažení cév), a tím ke splasknutí otoku nosní sliznice. Užívají se lokálně. Lékaři ale doporučují používat je u dětí maximálně po dobu 5 dní (u dospělých zhruba týden).  
  • Dlouhodobé podávání těchto přípravků s sebou totiž paradoxně nese riziko nosní neprůchodnosti. Pokud se lokální aplikace dekongestantů nepřeruší, hrozí totiž atrofie nosní sliznice – dojde ke ztenčení a úbytku žlázek a cév.
  • Takto poškozená sliznice pak není schopná plnit základní funkce, tedy zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Nosní sliznice pak také snadno krvácí.
  • Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale i navrátili nosní sliznici její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek s přírodními bylinnými spreji či roztoky mořské vody. Slaná voda opláchne sliznici, odstraní sekret a zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí. Sama ale rýmu nevyléčí.
Témata: Zdraví, Děti, Školák, Předškolák, Praktické rady, Batole, Nemoci, Děti a nemoci, Alergie, Nemoc, Mateřská škola, Dětské nemoci, pořad, Kašel, Kolektiv, Zánět průdušek, Ostatní rodič, Lékař, Rýma, Milan Kudyn, Obecné pravidlo, Žlutavě, Sliznice, Rým, Kapka, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Nejkrásnější vánoční RETRO ozdoby: Tyhle skvosty zdobily stromečky za socialismu, máte je doma taky?
Formánková Simona
Vánoce
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Chlapec žil pouhých 10 dní. Společně strávený čas pro nás byl požehnáním, tvrdí rodina. Jejich dojemný příběh obletěl celý svět
Formánková Simona
Příběhy