Maminka.czBatole

Žlutý kojenec, aneb když to s mrkví přeženete...

11. 5. 2012
Žlutý kojenec, aneb když to s mrkví přeženete...
Nejednu maminku k smrti vyděsilo prapodivné zabarvení jejího sotva ročního dítka, které vypadalo, že v nestřežených chvílích strká nosík, dlaně a plosky nožiček do solária. Nápadný lehce oranžový nádech však nemělo na svědomí ani opalování, ani zákeřná hepatitida, ale obyčejná mrkev!

Odlišit hepatitidu od tzv. carotenoisis cutis je pro zkušeného pediatra záležitostí několika minut. Navíc je u nás žloutenka u starších kojenců nemocí neobvyklou. Žlutavé zabarvení kůže bývá při hepatitidě velmi odlišné od zmíněné carotenoisis cutis. „Mrkvová dítka“ mívají nápadně oranžové nosíky, mohou mít i naoranžovělé dlaně a plosky nohou. Oproti tomu jedinec infikovaný hepatitidou, či hepatitidou způsobenou na základě nějakých patologických změn v těle, by měl kromě kůže do žluta zbarvené i oční bělmo a sliznice. Na nemoc by vás upozornily i další příznaky, jakými jsou: velmi světlá stolice, velmi tmavá moč a celková únava.

Kdo za to muže!?

Může za to ta samá látka, kterou se některé z nás dopují před sezónou bikin a krátkých sukének. Ano, viníkem je betakarotén! Ten, pokud ho přijímáme v nadměrném množství, vdechne naší pokožce typické, oranžovo-žluté zabarvení. Betakarotén, jenž tělo nepřemění na vitamin A, se mimo jiné vylučuje i potními žlázami, načež je absorbován rohovou vrstvou kůže. Tehdy logicky dochází k jejímu „obarvení“.

ČTĚTE TAKÉ: Když nic nezabírá aneb Jak mi zavinovačka zachránila nervy

Jak k tomu dojde?

Dojde k tomu naprosto jednoduše. Kojenec, kterému okolo 6. měsíce nabídnete první příkrm, si oblíbí vše mrkvové; mrkvovo-bramborové pyré s masem, mrkev s rýží a masem, mrkvovo-jablečnou šťávu, kterou pije ve velkém (a vy poctivě odšťavňujete , příliš ji neředíte, neboť je ták zdravá) apod. Na karoteny bohatá je např. i brokolice, rajčata, meruňky, špenát. Navíc je-li dítko poctivě kojeno, je třeba si uvědomit, že vše, co konzumujte, se může odrážet ve složení mléka. Pokud i vy sama přijímáte nadbytek karotenoidů, třeba i kvůli sezónnímu opálení, přechází přebytečný betakarotén také do mateřského mléka.

Je to nebezpečné?

Dobrá zpráva je, že oranžové miminko není nijak ohroženo na zdraví, alespoň dle názoru většiny odborníků. Po snížení dávek pigmentace postupně ustoupí. Obávat se nemusíte ani nebezpečného předávkování vitamínem A. Betakarotén se v lidském těle na vitamín A přemění pouze v takovém množství, jaké organismus aktuálně potřebuje.

Témata: Děti, Batole, Potní žláza, Tmavá moč, Oční bělmo, Záležitost několika

Mohlo by vás zajímat
Návrat do škol přišel pozdě a bude těžký. Jak ho vnímají samy děti a jejich maminky?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Jak ho poznáte?
Je to pro mne obrovská čest, říká letošní patronka Maminky roku Michaela Tomešová
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!

Horoskopy

Střelec Evropský den Slunce oslavíte, jak se patří. Doma vás nyní nikdo nepodporuje, proto hledáte útěchu u…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Aneta, Anetta, Paskal

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné