Maminka.czPorod

Změna pohlaví u dětí a dorostenců: Řešení pro malé transsexuály?

13. 3. 2012
Změna pohlaví u dětí a dorostenců: Řešení pro malé transsexuály?
Stále častěji můžeme slýchat o případech změny pohlaví mladistvých a snahu o léčbu i u malých dětí. Jak tento proces funguje a je něco takového vůbec v pořádku?

Možná jste zaznamenali nedávný případ, kdy osmiletá holčička z Los Angeles celý svůj život tvrdí, že je chlapec a nemůže se dočkat změny pohlaví. Ta by ji ve většině zemí čekala až s dovršením dospělosti, kdy se předpokládá svéprávnost a vyzrálost oné osoby, která musí sama za sebe udělat toto rozhodnutí.

U dětí, které často nedokáží vnímat přesně realitu okolního světa, je velice problematické rozlišovat, zdali se jedná skutečně o opačné pohlaví uzavřené v jiném těle, nebo jen sociálně-psychologický vrtoch, nedozrálost či ovlivnění výchovou.

Léčba před pubertou

Ve Spojených státech a některých dalších zemích se už ale začíná pomalu experimentovat s léčbou předcházející dospělost pacienta. Její princip je takový, že v momentě, kdy se začne dítě blížit k pubertálnímu období, které je typické bouřlivým návalem hormonů, je mu aplikována náležitá hormonální kůra.

Ta má jednak zastavit vyplavování a využívání hormonů typických pro dospívání osoby v určitém pohlaví, a jednak má dodat hormony určené pohlaví druhému. Tím je možné v podstatě zamezit působení puberty typické pro nechtěné pohlaví a přetvořit ji v pubertu opačnou.

Pro organismus to znamená menší zátěž, protože projde jen jednou hormonální vlnou místo toho, aby musel standardně dospět a pak teprve měnit své pohlaví. Pro pacienty je také mnohem snazší se začlenit do společnosti v novém těle, protože jsou takto přijímáni již od mladého věku.

Rizika

Šetrnější biologické a společenské následky takovéhoto postupu na druhou stranu jen obtížně kompenzují riziko, že o změně vlastního pohlaví rozhoduje někdo, kdo ještě není fyzicky ani psychicky dospělý, neuvědomuje si všechny možné komplikace a konsekvence vlastního rozhodnutí.

Chirurgický a hormonální zákrok už je nezvratný, takže pokud takto přeměněné dítě (dorostenec) po čase „dostane rozum“, uvědomí si lépe sebe sama nebo jinak zjistí, že udělalo špatné rozhodnutí, může to mít pro něj fatální následky. Pracovat na změně pohlaví už od dětských let je tedy potenciálně velice nebezpečné a výbušné.

Nutná psychologická příprava

Jakémukoli hormonálnímu či operativnímu zákroku proto musí předcházet důkladná a dlouhodobá psychologická analýza. Mnohem hlubší a intenzivnější než ta, kterou prodělávají dospělí zájemci o změnu pohlaví. Ve finále totiž za nedospělého človíčka budou rozhodovat jiní, kteří tím přebírají značnou část zodpovědnosti.

Je tedy nutné, aby si byli naprosto jisti, že činí správné rozhodnutí, které poznamená zbytek života nesvéprávného dítěte. Přestože některé děti mohou již od raného věku vykazovat tendence k transsexualitě, je třeba toto chování odlišit od případné homosexuality, náhlého výkyvu hormonů či krátkodobého vlivu okolí.

Problém s etikou

Další významný problém u změn pohlaví mladistvých spočívá v otázce, zda je to vůbec etické. Řada náboženských autorit (jedno jakého náboženství) není nakloněna ani změnám u dospělých, natož pak u těch ještě mladších a nesvéprávných. Nemusíme si ale brát do pusy náboženství, abychom se sami zamysleli nad etičností takovýchto zákroků na dětech.

Tento problém si samozřejmě uvědomují i samotní lékaři a orgány nad nimi dozorující. Hranice mezi pomáháním a zneužíváním vědy k neetickým účelům je dlouhodobě nezřetelná a propustná. Stačí se podívat na debatu kolem výzkumu kmenových buněk, který sice může zachránit mnoho lidských životů, ale je postaven na využívání mrtvých dětských embryí.

Lze tak jen doufat, že odborníci neztratí pozornost a budou se pečlivě věnovat každému jednotlivému případu, aby nedošlo k napáchání nezvratných škod na lidských osudech.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Předškolák, Batole, Školák, Operativní zákrok, Správné rozhodnutí, Řešení, Los Angeles, Osmiletá holčička, Změna pohlaví, Lidský život, Špatné rozhodnutí

Mohlo by vás zajímat
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?

Horoskopy

Štír Jakmile si uvědomíte, že na momentální pracovní tempo nestačíte, tak se přestanete stresovat. Takže si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Klára, Klara, Clara

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné