Maminka.czČasopis Maminka

Známe 8 nejčastějších důvodů dětského pláče. Miminko potřebuje bezpečí a vy se hlavně vyspat!

Markéta Novák Matějková 18.  9.  2022
Pláč je pro miminko stěžejním komunikačním prostředkem. Jenže co dělat, když vytrvale pláče a vy nevíte, co je příčinou? Poradíme vám, co může být nejčastějším důvodem pocitu diskomfortu miminka. A také, co v těchto vypjatých situacích pomůže nejvíce vám, maminky!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Během prvních měsíců může miminko plakat častěji a vzhledem k tomu, že většinu času prospí, se vám může zdát, že buď spí, nebo pláče. Naštěstí se jako rodiče naučíte brzy rozeznat jednotlivé druhy pláče a dokážete miminko poměrně brzy uklidnit. Problém nastává, když propláče většinu dne a nepomáhá vůbec nic – přebalení, nakrmení ani pochování. Kdo to nezažil, těžko pochopí, jaké zoufalství novopečení rodiče prožívají, když si přinesou domů miminko, které místo toho, aby většinu dne spokojeně prospalo, jen pláče – a vy nevíte, jak mu pomoct.

VIDEO: Jak uspat miminko? Poradí odbornice

Proč miminka nejčastěji pláčou?

To si musíme říct na úvod, abychom si pak vysvětlili, co dělat, když důvodem neutišitelného pláče není ani jedna z následujících příčin:

HLAD Kojenci potřebují během prvních dvou měsíců jíst každé 2 až 3 hodiny a většinou pláčou, když mají hlad.

PŘEKRMENÍ Miminka obvykle sama dobře vědí, kdy mají dost, a umějí to dát najevo. Ovšem v některých případech se „překrmí“, což jim může vyvolat bolesti bříška, na které reagují pláčem.

ÚNAVA Děti pláčou, když jsou unavené nebo mají příliš vjemů. Pláč je signálem, že potřebují položit nebo zavinout, aby se uklidnily. Mluvte na ně, čtěte jim knížku nebo jim tiše zpívejte, abyste je uklidnila. Někdy stačí i změna polohy – posaďte je, pokud leží, nebo je položte na bříško, pokud leží na zádech.

PLNÁ PLENKA Delší nepřebalení je pro dítě nepříjemné a může vést k podráždění a následnému pláči.

HORKO NEBO ZIMA Čerstvá miminka nemají ještě úplně vyvinutou termoregulaci, a proto je potřeba je udržovat v teple. Pláč může způsobit nejen zima, ale i přílišné horko.

BOLEST Příčin může být několik, a to od opruzenin přes bolesti bříška, koliky až po horečku. Pokud se vám zdá miminko nezvykle neklidné, změřte mu teplotu a prohlédněte ho, zda nemá nějaké nápadné problémy, které by ho mohly trápit.

FYZICKÁ BLÍZKOST, ZAVINUTÍ, DUDLÍK  Jsou děti, které bez problémů po nakrmení položíte do postýlky, kde spokojeně spinkají. Ovšem jiné vyžadují vaši blízkost, ať už je to nošení v náručí nebo v šátku, jinak se neuklidní. Miminka se obvykle cítí bezpečněji v zavinovačce. Ale nemusí to být vždy pravidlem, některým je to naopak nepříjemné. Stejně tak jsou kojenci, kteří se bez dudlíku neuklidní. Odhalit to, co vašemu děťátku bude vyhovovat, nemusí být tak složité.

NUDA Ano, může to znít divně, že se miminka nudí, ale je to tak. Řešení je poměrně snadné, většinou pomůže pochování nebo jen zvednutí z postýlky, zpívání, usmívání se na něj, mluvení. Prostě společnost.

Excesivní pláč? K zbláznění pro všechny

Jak poznáte pláč, který je už za hranicí „běžného pláče kojence“? Mezi pediatry se hovoří o tzv. pravidlu tří. Pojmem excesivní pláč se označuje takový typ pláče, který je delší než tři hodiny denně, a to během tří dnů v týdnu a tří týdnů v měsíci. Navíc během takového pláče selhávají všechny pokusy o uklidnění dítěte. Dítě hystericky pláče a nereaguje na jakékoli pokusy o uklidnění. 

Není výjimkou, že tyto záchvaty doprovázejí křečovité pohyby končetin. Najít příčinu excesivního pláče není přitom vždy snadné, důležitá je v takovém případě konzultace s pediatrem. Ten by měl na základě rozhovorů s rodiči zjistit, kdy se pláč objevuje, jaké okolnosti mu předcházely, v jakou denní nebo noční dobu dítě pláče a zda není pláč provázen ještě dalšími odchylkami od dosavadního stavu dítěte.

Miminko potřebuje bezpečí a vy se hlavně vyspat

Připravte se na to, že pokud budete mít malého křiklouna, dostane se vám desítek skvěle míněných rad. Jedna z těch nejhorších je, že svého potomka máte nechat jednoduše „vyplakat“, protože jinak ho rozmazlíte. Na tu zapomeňte! Miminka potřebují utěšování, aby se cítila emocionálně v bezpečí. Novorozence a malá miminka není možné rozmazlit, mají své potřeby, ne přání.

VIDEO: Pláče vaše miminko? Viníkem může být špatné nošení

Zato nezapomeňte na tu nejhlavnější radu: Jste skvělá máma a nic si nevyčítejte.
Toto období je náročné, ale jednou skončí. A abyste to přežila, potřebujete se vyspat. Jedině tak můžete mít energii na péči o svého potomka. Nebojte se proto říct si o pomoc. I kdyby to měla být hodina, během které si dáte v klidu sprchu a na chvíli si odpočinete, zatímco příbuzní nebo kamarádka vezmou malého řvouna na procházku v kočárku ven.

V případě pochybností si vyžádejte komplexní vyšetření dítěte. Někdy pomůže i lehká stimulace pomocí Vojtovy metody. Nenechávejte své dítě vykřičet. Mazlete se s ním, kdykoli to potřebuje. Nenechávejte ho dlouho bez vaší přítomnosti. Buďte tady pro něj. Nebojte se říct si o pomoc. Každé dítě je jiné a není ostuda přiznat si, že s vaším děťátkem je to momentálně prostě těžší.

Pokuste se dobře vyspat. Spánek je základ. Pokud jste nevyspalá, i vaše reakce mohou být neadekvátní a budete podrážděnější. A to je to poslední, co vaše dítě potřebuje. Jestli potřebujete poradit, obraťte se na odborníky z FN Motol, kteří v rámci Střediska rané péče pracují také s rodinami s plačícími miminky. Zjistíte tak, že v tom nejste sama, což může být samo o sobě úlevné. NIKDY S DĚŤÁTKEM NETŘESTE! Neutuchající pláč miminka je psychicky vyčerpávající, ale mějte na paměti, že třesením se miminko neuklidní, i když vám nervy tečou sebevíc. Syndrom třeseného dítěte může vašemu děťátku způsobit vážné poškození mozku.

 

Témata: Časopis Maminka, Novorozenec, Mateřství, Miminko, Miminko, Praktické rady, Šestinedělí, pláč, Vypjatá situace, Komunikační prostředek, Diskomfort, Děťátko, Zoufalství, Dětský pláč, Odchylka, Nejčastější důvod, Motol, Bezpečí, Plac