Maminka.czLeváci

Znáte 7 největších mýtů o levorukosti? Právě dnes slavíme mezinárodní den leváků

Martina Machová sim 13.  8.  2023
Levou ruku preferuje zhruba 10 procent světové populace. Okolo levorukosti stále panuje řada mýtů, k nejznámějším patří asi ten, že lidé jsou od přírody buď praváci, nebo leváci. Jak to ve skutečnosti je?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Historie lidstva má mnoho temných koutů; jedním z nich je i vztah církve, školství a tím i celé středověké společnosti k levákům. Ti byli považováni za podivíny, za osoby podřadné, méně inteligentní, zdegenerované či dokonce satanské – nelze se divit, vždyť i o ďáblu se říkávalo, že byl levák!

VIDEO: Kdy mají rodiče řešit, že dítě drží pastelku nebo tužku úplně špatně?

Možná i proto bylo mateřské znaménko na levé polovině těla u žen obviněných z čarodějnictví nesporným důkazem viny. Naštěstí je tato doba již pryč, avšak mnohé mýty o levorukosti stále kolují.

A mimochodem, věděli jste, že v bývalém Československu bylo přeučování levorukých žáků oficiálně zrušeno až v roce 1967 rozhodnutím Ministerstva školství?

Praváci versus leváci: Jak je na tom vaše dítě?

7 největších mýtů o levorukosti

Mýtus č. 1: Preference ve smyslu leváctví či praváctví se týká celého těla.  Tato domněnka se nikdy nepotvrdila jako pravdivá! Mnoho dětí dokonce dlouhou dobu nemá žádnou dominantní stranu.

Mýtus č. 2: Lidé jsou naprosto vždy buď leváci, nebo praváci. Toto tvrzení popírají vědecké studie, velká část populace je v dětství nevyhraněná a vykazuje jak znaky praváctví, tak i leváctví, a to v různých poměrech. Mnoho takových lidí se však během života „přizpůsobí“ pravoruké většině společnosti.

Mýtus č. 3: Podchytí-li se levorukost včas, lze ji přeučit. Přeučování „pravých“ leváků je velmi škodlivé a může zanechat v dětské psychice fatální následky.

Mýtus č. 4: Levákům značně usnadňují život speciální nástroje pro leváky. Je to zvláštní, ale levoruké nástroje zas až tak moc „nefrčí“. Zdá se, že leváci žijící v „pravorukém“ světě se prostě v používání většiny nástrojů časem přizpůsobují pravákům.

Mýtus č. 5: O leváctví už víme prakticky všechno. Právě naopak! Moc toho o leváctví stále nevíme. Doktor Michael Corballis z university v Aucklandu, který se levorukostí zabývá více než čtvrt století, prohlásil: „Leváctví existuje už velmi dlouho, a my mu pořád ještě nerozumíme.“ Nicméně vědci se domnívají, že určitou – zdaleka ne však jedinou – roli hraje genetika. Což je patrné i z některých rodin včetně britské královské rodiny! Leváky jsou jak Alžběta II., tak princ Charles i William.

Mýtus č. 6: Leváci bourají častěji než praváci a mívají i více úrazů. I to je mýtus; žádná taková statistika neexistuje! Ani zdravotní pojišťovny, ani jiné podobné instituce podobné statistiky nevedou.

Mýtus č. 7 (a více): Leváci jsou méně inteligentní, umírají dříve, jsou více nemocní, častěji bývají alkoholiky, kuřáky, drogově závislými apod. Tyto mýty, či spíše pověry, snad netřeba vyvracet. Vycházejí ze středověkého nazírání na levorukost a nemají s realitou nic společného.

Kdy spolehlivě poznáte, že je vaše dítě levák?
  • Mezinárodní den leváků připadá každoročně na 13. srpna a jeho smyslem je připomenutí leváků v převážně pravostranně orientovaném světě. Poprvé byl vyhlášen v roce 1992 ve Velké Británii.
  • V tento den se konají nejrůznější akce upozorňující na výhody a nevýhody i problémy spojené s leváctvím, například sportovní zápasy leváků proti pravákům nebo jiné „výzvy“ a klání pro zájemce z řad praváků, jako je třeba otevírání zátek lahví vývrtkou určenou pro leváky nebo stříhání papírů nůžkami pro leváky.
Témata: Děti, Zajímavosti, Lev, příroda, Genetika, mýtus, Mezinárodní den, mateřské znaménko, princ Charles, Leváci, Fatální následek, Pravák, Kaz, Čarodějnictví, Znaménko, Celé tělo, Alkoholik, Československo, Zdravotní pojišťovna, Podivín, Levá ruka, Auckland, Velká část, Největší mýtus, Dlouhá doba