Maminka.czZdraví

Znáte bylinky zapovězené při kojení?

Martina Machová 10.  6.  2016
Znáte bylinky zapovězené při kojení?
Přírodní léčba je stále více populární; bývá jemnější, šetrnější, často i levnější. Někdy se však zapomíná, že i bylinky mají své kontraindikace. Jakým oblíbeným bylinám se vyhnout v období laktace?

Období laktace je pro kojící maminku v mnoha ohledech velmi specifické; kojící ženy obvykle nepijí alkohol, nekouří, snaží se hlídat optimální pitný režim a vyváženou stravu. Případné razantní diety a třeba i extrémní sportovní výkony se zcela rozumně snaží odsunout na dobu po odstavení děťátka. Jistá opatrnost je pochopitelně na místě i v případě užívání léků.

Užívání řady léků se během kojení nedoporučuje, a tak se mnohé maminky v domnění, že bylinky žádné negativní účinky nemají, přeorientují z běžných medikamentů na bylinnou léčbu. Nejčastěji samozřejmě ve formě čajů, ale třeba i tinktur či gemmoterapeutických kapek. Absolutní neškodnost bylin je však mýtus; i docela běžně užívané a mnohdy oblíbené byliny mají své kontraindikace, a to včetně neblahého vlivu na laktaci nebo na složení či chuť samotného mateřského mléka.  

Tři důvody proč některé bylinky ne

Lze říci, že existují tři základní důvody, proč se u některých bylin doporučuje, aby bylo jejich užívání během laktace přerušeno nebo redukováno na naprosté minimum. První skupinou jsou léčivky, které potlačují laktaci.

V další skupině najdeme byliny, jejichž účinné látky přecházejí do mateřského mléka a mou mít negativní vliv na organismus děťátka.

Poslední skupinou jsou byliny, které sice nemusí být pro dítě přímo škodlivé, ale mění chuť mateřského mléka (léčivky s vysokým obsahem hořčin).

Všechny tři skupiny bylin se v mnoha případech prolínají a rozličně překrývají. Dobrým případem je například populární šalvěj, která negativně ovlivňuje nejen tvorbu mléka, ale také z ní do mléka přechází thujon, který je ve vyšších dávkách toxický. Například zamí čeští bylináři Jiří Janča a Josef Zentrich ve svém několikadílném Bylináři upozorňují: „Především je si potřeba uvědomit, že thujon, obsažený v silici, je poměrně toxický. Proto šalvěj není vhodná k dlouhodobému podávání.“ – což pochopitelně platí nejen pro období kojení a samozřejmě v těhotenství a konec konců i při užívání mimo tato citlivá období.

Tyto bylinky raději ne

  • Šalvěj (všechny druhy)
  • Máta (všechny druhy)
  • Petržel (kousek k ozdobení polévky či pomazánky pochopitelně nevadí)
  • Pelyněk (všechny druhy)
  • Citronová tráva, hřebíček (hřebíčkovec vonný), skořice (skořicovník) – odborníci se v názorech rozcházejí, doporučují opatrnost a vystříhat se častému a pravidelnému užívání vyšších dávek

Bylin (koření), které jsou během laktace nevhodné, existuje ještě celá řada, zaměřili jsme se pouze na ty u nás nejpoužívanější. Pokud se rozhodnete pro nějaký bylinný preparát, rozhodně jeho vhodnost během laktace konzultujte s odborníkem. Ideálně nejen s lékařem, ale také se zkušeným bylinářem či lékárníkem! Mnozí lékaři se v bylinách neorientují.

Témata: Zdraví, Děti, Kojení, Výživa a stravování, Odstavení, Dlouhodobé podávání, Byliny, Extrémní sport, Hřebíček, Užívání léků, Bylinky, Tráva, Máta, Pravidelné užívání, Ozdobení, Dobrý případ, Jistá opatrnost, Mýtus
Mohlo by vás zajímat
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
redakce
Tvoření
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Divokou kartu má hrdinka Hana. Její trojčata se narodila předčasně
Maminka roku
Co vzkazuje světu máma dítěte s Downovým syndromem?
redakce
Maminka roku
Dojemnější fotku jste neviděli! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
kog
Porod
Marie Doležalová: Všichni jsou v klidu, jen já jsem pořád ustaraná. Proč?
Fejeton Marie Doležalové
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Dojemnější už to být nemůže! Než dala syna k adopci, natočila mu srdceryvný vzkaz
Kolinová Gabriela
Vaše příběhy
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020