Maminka.czZdraví

Zoubky jako perličky

redakce 26.  6.  2009
Zoubky jako perličky
Přesný odstín zubů je dán geneticky.Souvisí nejen s vnitřním zabarvením zubu, tzv. zuboviny, ale i se silou skloviny a v neposlední řadě také s množstvím fluoru v zubech.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

JSOU BÍLÉ ZUBY DANÉ GENETICKY, NEBO ZÁLEŽÍ NA TOM, JAK SE O NĚ STARÁME?

Fluor chrání zuby před kazem, ale jeho vyšší obsah zbarvuje zuby dožluta. Čili vůbec nelze říci, že bílé zuby jsou zdravější.

Jsou-li zuby žlutější v důsledku vysokého obsahu fluoru, jsou odolnější. Péče o zuby se na jejich barvě významně zobrazí. Největším poškozením barvy mohou být nevhodné výplně, ale také například úrazy zubů. Běžné zbarvení zubů dožluta může být dáno sníženou hygienou, nedokonalým odstraňováním zubního plaku, nadměrným užíváním zbarvujících látek, což není pouze káva a čaj, ale například i mrkev. Pravidelným čištěním a používáním speciálních past můžete působení jídla zcela eliminovat.

CO MŮŽU UDĚLAT SAMA PRO TO, ABYCH MĚLA BÍLÉ ZUBY?

Na prvním místě je perfektní hygiena. Z hlediska estetického je důležité je čistit alespoň dvakrát denně.Během několika hodin po vyčištění se na povrchu zubu vytvoří povlak, který může být v závislosti na jídle zabarven. Tento povlak je třeba odstraňovat.V případě většího zanedbání zubní hygieny můžeme mít na zubech patrné známky zubního kamene.Tím, že se zubní kámen odstraní, dojde k okamžitému zlepšení estetiky. Toužíme-li mít ale opravdu bílé zuby, je třeba podstoupit bělení. Chceme-li mít zuby v moderních, přírodně bílých odstínech, které přirozeně v přírodě neexistují, tedy zuby, jako má například Britney Spears, bez bělení to nepůjde.

CO NAOPAK NABÍZEJÍ MODERNÍ VYMOŽENOSTI ESTETICKÉ MEDICÍNY?

Zuby si lze bělit každý den díky speciálním bělicím pastám. Můžeme samozřejmě používat metody, které je možné aplikovat bez asistence lékaře, jako jsou různé bělicí pásky, nízké koncentrace bělicích gelů. Lepšího vybělení ale dosáhneme ve spolupráci s lékařem speciálními bělicími pastami a nejintenzivnější bělení probíhá v ordinaci lékaře aktivací látky působící teplem přímo na zubech.

JAKÝM ZPŮSOBEM TAKOVÉ BĚLENÍ FUNGUJE?

V principu existují dvě metody. Jednou je mechanická, to znamená očištění povrchových nánosů na zubech, tzn. dokonalé mechanické sejmutí všech nečistot, třeba speciálními zubními pastami. U mnoha pacientů je třeba profesionální čištění v ordinaci speciálními pastami a kartáčky, ultrazvukem a mechanickými nástroji. Druhou metodou je chemické bělení, nejčastěji působením peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu. Tyto chemické látky bělí nejen povrch zubu, ale i vnitřek zubu, tzv. zubovinu. Odstraní tak nejen pigmenty, které se tam dostaly z jídla, ale jsou schopné vybělit i přirozenou barvu zubu tak, aby byla bělejší než původní.

JE BĚLENÍ ZUBŮ VHODNÉ PRO KAŽDÉHO ČLOVĚKA (ALERGIKY, TĚHOTNÉ ŽENY, DĚTI APOD.)?

Bělení zubů se nedoporučuje u dětí, jednak z důvodu, že nejsou schopné dodržet přesný postup, jednak existuje nebezpečí, že budou bělicí látky polykat atp. Samozřejmě obecně je možné, že se objeví alergie, ale pokud je bělení prováděno v ordinaci, kde můžeme okolí zubů dokonale odizolovat tak, aby nedošlo k jakémukoli podráždění, je bělení možné takřka u všech. Nemá však smysl u pacientů s nedokonalou hygienou. Tam je nejprve potřeba napravit vlastní návyky, a to nejen z hlediska zdraví, ale i výsledku samotného bělení.

JAK DLOUHO VYBĚLENÍ ZUBŮ VYDRŽÍ?

Skutečné chemické bělení prováděné profesionálně vydrží v podstatě navždy. Z odstínu, kterého dosáhneme vybělením, asi polovina přetrvá navždy a druhá polovička efektu klesne v závislosti na dispozicích pacienta, toho, co jí a pije, a v závislosti na hygieně. Na tom je krásně vidět, že bělení má dvě složky, jednak odstranění nečistot, jednak skutečnou změnu barvy zubu. Z toho vyplývá, že i bělení lze stupňovat opakovanými aplikacemi, po nichž se dostaneme na ještě bělejší odstín. Je dobré, aby pacienti před estetickými zákroky, jakými jsou keramické fasety či zhotovení můstků, měli odstín, který si přejí, a tento odstín byl stabilní a nákladné stomatologické práce byly provedeny v odstínu, jaký si pacient přeje.

KOLIK TAKOVÝ ZÁKROK STOJÍ?

Cena běžných bělicích past je stejná jako u normálních past. Pokud použijeme skutečně osvědčené bělicí pasty, které většinou předepisují lékaři po vyšetření, zda jsou pro pacienta vhodné, protože mohou způsobit určité komplikace, jako například větší množství aft v ústech, bude vás měsíční hygiena stát o několik desetikorun až stokorun více než obvykle. Domácí bělení, které spočívá ve vyrobení speciálního nosiče podle otisku zubů pacienta, do nichž si klient doma dává speciální gel, stojí i s kontrolou lékaře obvykle 4000-7000 Kč. Pakliže pacient potřebuje lepší výsledek, je potřeba si ještě dokoupit gely, které stojí zhruba 1000 Kč na měsíc. Bělení v ordinaci stojí více, mezi 6000-10 000 Kč. Záleží na tom, zda lékař aktivuje bělicí látky laserem, nebo jinými technologiemi, které zvyšují účinek gelu. Lékaři většinou doporučují bělení domácí.

Nejen proto, že je levnější, ale pacient si může zvolit délku bělení podle toho, jaký požaduje výsledek. Za hodinu bělení v ordinaci nelze dosáhnout stejného výsledku jako za čtyři týdny nebo třeba i šest měsíců domácího bělení. To je tedy mnohem účinnější než ordinační bělení, jež je vhodné především pro srovnání mírně zabarveného chrupu. Špičáky mají kvůli své stavbě výrazně žlutější barvu než ostatní zuby, proto lze například doporučit kombinovanou metodu, při níž lékař v ordinaci pracuje intenzivně na špičácích a doma pacient pokračuje souvislým bělením celého chrupu.

BĚLICÍ PASTY ZŘEJMĚ NEVYBĚLÍ ZUBY DOKONALE, ALE LZE JIMI VYBĚLENÝ CHRUP ALESPOŇ UDRŽOVAT?

Bělicí pasty hrají v bělení zubů velmi důležitou roli, je však třeba používat pasty skutečně bělicí.Ty nejprofesionálnější mají řadu modifikací svého složení. Protože se jedná o velmi intenzivní prostředky, je třeba, aby se vybral skutečně vhodný typ pasty podle citlivosti pacienta. Jiné složení mají pasty pro klienty, kteří chtějí zuby vybělit, jiné pro ty, kteří jsou po bělení a potřebují účinný prostředek na odstraňování například následků kouření, pití kávy, tak aby jim efekt profesionálního bělení provedeného lékařem vydržel co nejdéle. Já osobně říkám pacientům, že bělení zubů bez následného čištění speciálními pastami nemá smysl. Při používání nevhodných zubních past se může výsledek zhoršit až o 50 %.


  • Bylinná bělicí zubní pasta Anisum and Eucalyptus whitening toothpaste, Korres, 210 Kč
  • Ochranná pasta proti parodontóze, zubnímu kameni a kazu s bělicím účinkem Bílý Samet, Odol3dent, 45,90 Kč
  • Zubní pasta s bělicím efektem White & Shine, Aquafresh, 75,90 Kč
  • Přirozeně bělicí přírodní zubní pasta Powersmile, Jason, 175 Kč
  • Bělicí zubní pasta s čisticími mikroperlami Original White, GUM, 190 Kč
  • Bělicí pasta pro kuřáky Stainless, Swissdent, 490 Kč

PTALI JSME SE As. MUDr. Romana Šmuclera, CSc. Asklepion - Klinika a institut estetické medicíny

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Péče o zuby, Britney Spears, Asistence lékaře, Estetický zákrok, Jak, Přesný postup, Vhodný typ, Účinný prostředek, Britney, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Desetiletý syn herce Bena Afflecka naboural luxusním vozem. Co na to "macecha" Jennifer Lopez? Podívejte se na fotky!
Mrázková Dita
Děti slavných
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jak si užít léto v Čechách a přitom ušetřit: Nejlepší tipy na dobrodružství pro celou rodinu!
Mrázková Dita
Tipy na výlet
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Maminka roku 2022: Mateřství je mým smyslem života. Mí sledující mě považují za zkušenou, říká "maminka čtyř loupežníků"
Maminka roku 2022