Maminka.czChování a vztahy

Zpět k „ex“ aneb láska na druhý pokus

8. 12. 2013
Zpět k „ex“ aneb láska na druhý pokus
Mnohé z nás někdy zažily lásku na „druhý pokus“, kdy jsme již rozpadlému vztahu daly ještě jednu šanci. Může tento návrat fungovat i v manželství, po rozvodu, po definitivním odchodu od rodiny? Je rozumné znovu vstoupit do stejné řeky?

Bohužel nemáme k dispozici žádné statistiky, které by tento „jev“ sledovaly a nějakým způsobem vyhodnotily. Životní zkušenosti mnohých z nás ale naznačují, že návraty k otcům našich dětí obvykle nekončí spokojeným životem a společným zaopatřováním vnoučat. Vztah, který se už jednou ocitl nejen „na hraně“, ale dokonce ve volném pádu dolů, lze znovu oživit jen v minimu případů. Troufám si říct, že jen u velmi zralých, pevných a životem doopravdy zmoudřelých jedinců.

K znovuvzkříšení již rozpadlého vztahu nás samozřejmě může vést láska a opět nalezené jiskření, často se k sobě manželské dvojice vrací i z rozumu či jakési pohodlnosti a někdy až patologické potřeby být spolu. Není-li však ve vztahu vzájemná důvěra, úcta, přátelství, ochota ke kompromisům a odpuštění, a také i trocha lásky, těžko může „druhorozený“ vztah přetrvat další velké krize (a ty přijdou vždycky!).

Radši s čertem, než sama?

Ano, právě tak by se dal popsat život některých z nás, raději budeme živořit „s čertem“, než žít sama. Samoty se zkrátka bojíme (a čert možná také), a často ne jen z ekonomických důvodů, což je v dnešní době docela pochopitelné. V některých případech to pak při návratech k exmanželům a expřítelům maskujeme za blaho dětí. Ano, samozřejmě, že je skvělé a nenahraditelné když děti vyrůstají v úplné rodině s mámou a tátou, ale pozor, v úplné fungující rodině.

Než se do tak vážného kroku jakým je návrat k „ex“ pustíme, možná bychom se ještě jednou měli pravdivě zamyslet nad tím, proč se doopravdy chceme vrátit. Nehledáme spíš sami sebe? Nehledáme v tom druhém vnitřní jistoty, které chybí nám samotným?

Když už jste se rozhodla….

Každý rozchod (rozvod) má svůj důvod, obvykleji spíše důvody, pokud jste tedy rozhodnutá vstoupit znovu do stejné řeky, jste si opravdu jistá, že důvody, které vás oba dovedly k rozchodu, pominuly? Nebo už vám ony problematické věci nevadí a jste s nimi skutečně smířená?

Pakliže máte s exmanželem nyní velmi pěkný vtah, nebylo by rozumnější nějakou dobu tento vztah pěstovat, zajít spolu do kina, na večeři, na výlet? Později třeba i vyrazit na víkend či dovolenou, abyste si společné soužití opět o něco reálněji připomenula?

Skutečně si dovedete představit společný život i po tom, až děti vyletí z hnízda – neděláte koneckonců vše jen kvůli nim? Ne že by to byl malý důvod, ale děti s vámi budou bydlet maximálně 2 desítky let. Citově se od vás však odlepí mnohem dříve, a vy se můžete najednou cítit naprosto osamělá i v domě plném lidí, a litovat, že jste se tenkrát nerozhodla jinak.

Staré přísloví praví, že „když se nepustíš starého, nikdy nepřijde nové“ – a tak se, milé dámy, neukvapujte, nestěhujte se zpět překotně, dejte staronovému vztahu dostatek času, ať má šanci se osvědčit.

Maminka Roku 2019
Témata: Chování a vztahy, Láska, Úcta, Ekonomické důvody, Vzájemná důvěra, Společný život, Odpuštění, Spokojený život, Druh, Druhý pokus, Pokus

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Obyčejný den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Aleš Háma: Nerad kluky trestám a řvu na ně. Manželka je přísnější

Horoskopy

Blíženci Je vám moc líto, že se nemáte v těchto těžkých chvílích na koho obrátit. Pracovní nátlak je silný a jen…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Simona, Simeona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné