Maminka.czRozhovor

Zpěvačka Karolína Neuvirthová Gudasová: Na nápad stvořit Karol a Kvída mě přivedly moje děti. Dnes jsou to moji první kritici

Dita Mrázková 12.  4.  2024
Zpěvačka, muzikálová herečka a tanečnice, držitelka Ceny Thálie, ale především máma, kterou letos čeká opravdu pestré léto. Kde ji můžete vidět coby Karol? A kde bude dobíjet baterky s manželem a svými dětmi jako maminka Karolína?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Karolíno, vy jste původně muzikálová zpěvačka. Kde se vzal nápad zaměřit se na dětské publikum?

Když jsme ještě žili v Americe, sledovali jsme s dětmi různé pořady v televizi. Chtěla jsem jim ale pouštět české věci a přiznám se, že pokud jde o hudbu, z české tvorby jsem si nedokázala příliš vybrat. Víc se mi líbila například slovenská scéna a přišlo mi, že je to škoda. Navíc mé děti postupně začaly používat slovenská slova, která se naučily právě díky písničkám. Tehdy jsem si řekla, že bych možná mohla zkusit sama něco vytvořit. Ale žila jsem v zahraničí a věděla jsem, že ještě nemám prostor a možnost pustit se do něčeho tak intenzivního, jako je hudební projekt. Tak jsem si začala v hlavě spřádat nápady, jak by to jednou mohlo celé vypadat.

VIDEO: ZPĚVAČKA KAROLÍNA GUDASOVÁ STŘÍDÁ ROLE S MANŽELEM

Jak dlouhá cesta vedla od myšlenky vytvořit dvojici Karol a Kvído?

Asi čtyři měsíce po návratu do Čech jsem si říkala, že už nechci naskočit zpátky do divadelního koloběhu, který jsem už dobře znala. Cítila jsem, že chci tvořit sama za sebe. Především jsem měla dvě malé děti, které mi byly obrovskou inspirací a zdrojem různých témat. Řekla jsem si, že je čas to zkusit, a tak jsem zkontaktovala kamarády z konzervatoře a z oboru. Zjišťovala jsem, co si o mých nápadech na projekt myslí a jestli by do toho se mnou šli. To bylo v prosinci 2019. Hned v lednu následujícího roku jsme už začali tvořit první písničky, kreslit návrhy postaviček, kostýmů… Na jaře přišel covid, který nás ale nezastavil. Naopak vznikl prostor se do práce ještě víc ponořit. V červnu jsme pak zveřejnili náš první videoklip na YouTube. 

S projektem Karol a Kvído budete vystupovat 27. dubna na Festivalu ABC v Praze. Bude tato akce něčím specifická?

Určitě ano, letošní festivalovou sezonu otevíráme právě na Festivalu ABC, kde bude mít premiéru naše nová letní koncertní show. S tou poté vyrážíme napříč takřka celou republikou. Návštěvníky v létě čekají nové písničky, nová výprava, scénky… Moc se na to těšíme. Jinak koncertujeme a hrajeme naše divadelní představení v průběhu celého roku, a to jak na naší stálé scéně v Divadle Lucie Bílé, tak i jinde po Česku.

  CHCETE S DĚTMI VYRAZIT NA KAROL A KVÍDA?

Klepněte pro větší obrázek

Veškerá místa a termíny vystoupení oblíbené dvojice najdete na www.karolakvido.cz

Karol a Kvído děti nejen baví, ale dá se říci, že i vzdělávají. Nakolik je edukace nejmladšího publika leitmotivem vašich písniček?

Vlastně tím úplně zásadním. Spousta písniček vznikla tak, že jsme si řekli: S tímhle mají děti problém nebo tohle děti zajímá, a neexistuje materiál, který by je o tom hravou formou poučil. Až potom hledáme cestu, jak konkrétní téma zpracovat a uchopit tak, aby je to i bavilo. Pak jsou samozřejmě i písničky, které nemají tak výrazný vzdělávací záměr –například naše nová skladba Sněhulák. Ale pro menší děti tenhle efekt má, protože při ní poznávají tvary, učí se, kam patří oči, a tak dále.

Odpozorovala jste, zda na vaše vystoupení chodí víc holčiček a maminek, nebo je to mix a dorazí i chlapci a chlapi?

Naše divadelní představení i koncertní verzi našeho projektu navštěvují jak maminky, tak tatínkové, babičky a dědové, mladší i starší sourozenci, tedy batolata i školáci. V mnoha případech celá rodina, což nám dělá obrovskou radost. Hodně pestré je i věkové složení našeho publika, které se pohybuje v rozmezí od dvou přibližně do deseti let. V každém věku se totiž dítě zaměřuje na něco jiného. Například dvouleté a tříleté děti upoutá barevnost, tvary, ale také tempo hudby a její rytmus. Starší děti zase lépe rozumějí textu, takže kromě toho, že písničky jsou pro ně obsahem zábavné, hraje roli i edukace přiměřená jejich věku. 

 

emily a marek Na začátku moc nechápali, proč jsem pro ostatní děti Karol, po čase se v tom ale zorientovali.

 

Rozlišují vaše děti, šestiletá Emily a o rok mladší Marek, že z maminky se na koncertním pódiu stává Karol? Vnímají už rozdíl mezi vámi a vaším hudebním alter egem?

Na začátku moc nechápaly, proč jsem pro ostatní děti Karol, ale po čase se v tom zorientovaly. Hodně důležité je, že od začátku jsou součástí celého procesu. Beru je s sebou do studia, natáčejí se mnou klipy a nejen to. Dokonce se s nimi radím, o čem by písničky mohly být. Jsou to moji první kritici a zároveň zkušební skupina, na které vidím, zda nová písnička může zafungovat. Emily mě už pomalu začíná i opravovat. (směje se)

Se zmiňovanou novou show vás v létě čeká šňůra čtyřiceti koncertů. Jak se takové pracovní vytížení dá skloubit s rolí maminky dvou malých dětí?

Výhoda dětských koncertů je, že se odehrávají o víkendu. Děti budou tedy s manželem nebo si užijí čas s babičkami. Čekají je také soustředění v rámci jejich kroužků. Společně si ale veškerý čas bohatě vynahradíme během týdne, což je o prázdninách ideální. Plánujeme výlety po Čechách, protože v létě je tu krásně a je skoro až škoda jezdit někam pryč. Milujeme túry po horách a cyklistiku, takže máme v plánu vyrážet na takové kratší dovolené.

Klasickou dovolenou u moře plánujete až na zimu?

Doteď jsme to dělali tak, že jsme třeba v lednu vyrazili na delší dovolenou, ale čeká nás změna. Od září totiž Emily nastupuje do první třídy, takže cestování za hranice budeme plánovat na dobu jejích prázdnin. Bude to zkrátka trochu nový režim, ale věřím, že se v něm brzy naučíme fungovat.

Těší se Emily do školy?

Hodně. Vyloženě už ji obtěžuje chodit do školky. (směje se)


Festival ABC

Přijďte 27. a 28. dubna do Národního zemědělského muzea a zažijte víkend plný zábavy a dobrodružství s Ábíčkem!

  • víc než 60 stánků s interaktivním programem (Pokémon zóna, RC hračky, kurzy vaření, virtuální realita a další)
  • koncerty, přednášky a vědecké show na pódiu před budovou NZM
  • hry, soutěže a vědomostní úkoly, díky kterým poznáte každý kout muzea
  • 3x denně tombola o spoustu skvělých cen

Vstupenky pořídíte na
https://tickets.nfctron.com/event/czech-news-center/festival-abc-2024

Témata: Děti, Slavní rodiče, Slavné maminky, Rodina, Rodina a vztahy, Rozhovor, Kam s dětmi, Kariéra, Rodičovství, Syn, Dcera, Celebrity, Inspirativní ženy, herečka, zpěvačka, praha, Prázdniny, mateřská láska, léto, Písnička, hokejista, Karolína Neuvirthová Gudasová, ABC Festival, vystoupení, Michal Neuwirth