Maminka.czSlavné maminky

Zpěvačka Markéta Schimmerová Procházková: Náš Teodor je svéhlavý a extrémně vnímavý. Obojí má po mně!

Dita Mrázková 6.  7.  2022
Muzikálová zpěvačka a patronka nadace na ochranu zvířat prozradila, proč sama nemá žádného čtyřnohého kamaráda doma, jak láskyplně říká svému čtyřletému synovi a co zásadního jí Teodorovo narození dalo i vzalo.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Množírny psů – to je kontroverzní téma, které hýbe společností. Pořád jim ale pšenka kvete. Jde proti tomuto zvěrstvu vůbec bojovat?
Slovo "boj" nemám ráda. Ale odpověď na vaši otázku nevím. Zkrátka proti něčemu takovému se musí něco dělat. Tedy bojovat. Nemá nám to být jedno. Ale zrovna teď se ve světě dějí věci, které se dít nemají, a jde proti tomu nějak bojovat?? Stojí to životy? Je to v pořádku? Jenže my přece máme stát za tím správným, mluvit o tom a snažit se, aby se to špatné vytěsnilo. Je mi smutno, že tu morálku v sobě nemáme všichni stejně nebo alespoň velmi podobně od přírody nastavenou. Množírny jsou samozřejmě absolutně proti morálce, proti přírodě, proti všemu. Ale lidé, kteří to nechtějí chápat, si najdou cestu, aby to porušili a klidně i nezákonně. A proč? Pro peníze. Šílený... Proto je skvělé, že existují lidé, kteří tomu věnují čas a pozornost a snaží se o to, aby se toto nedělo. Díky za ně!

VIDEO: Za bezcitný obchod s nemocnými štěňaty z množírny vězení

Dalším společenským tématem je (mnohdy) krátkozraká touha dětí po chlupatém kamarádovi. Ten ale může brzo přestat bavit nebo se o něj rodina nezvládá starat. Zvíře pak končí v tom lepším případě v útulku. Je v tomto ohledu nějaká osvěta?
Určitě je například přímo na stránkách naší nadace ochranazvirat.cz. Ale myslím si, že to je něco, co se už dnes tak nějak všeobecně ví, že už se většina lidí před pořízením zvířete pídí po tom, co všechno mazlíček potřebuje. Najdou se samozřejmě výjimky, ale zrovna tahle osvěta je už všeobecně poměrně známá.

Máte doma nějakého zvířecího kámoše?
Nemáme, ale máme období, kdy to reálně zvažujeme. Jen jsme oba s manželem velmi opatrní a asi i hodně zodpovědní. Nechceme, aby zvíře strádalo naší nepřítomností. Tak nevím, zda to klapne.

Narození vašeho syna se vám podařilo udržet poměrně dlouho v tajnosti. Nepatříte mezi typy maminek, které by sdílely mateřské dojmy, žádaly o rady, nebo naopak pomáhaly svou zkušeností jiným?
Ale jo, já se ráda zeptám a inspiruji druhé i sebe, ale spíš jen tehdy, když se někdo zeptá. Myslím, že je těžké najít na Instagramu hranici. Navíc každý má hranice jinde.

On-line svět je tomu, ať už chceme nebo ne, nakloněn. Známé maminky na síti řeší téměř všechna témata týkající se jejich dětí, sdílí jejich fotografie, úspěchy… Jak se na fenomén virtuální svět díváte vy?
Nesoudím žádný přístup. Každý máme jiný vnitřní svět a různé důvody. Já jen poslouchám svůj vnitřní hlas a ten mi říká, že mám absolutně ctít Teodorovo soukromí, a dokud o tom neumí sám rozhodnout, nedělám to za něj... Co já vím, zda by mu to jednou, až bude větší, nevadilo. Na tom se doma shodneme i s mužem. Zkrátka ho ctíme. Až bude mít Teodor jednou Instagram, může si sám „postnout“ svou fotografii.

Prozradíte, jaký Teodor je, co ho baví, v čem je u něj například váš otisk?
Je jedinečný. Jako každé dítě, že? (usmívá se) Jsem zaujatá a miluji ho, říkám mu „náš pan Nadevše“ – snad budu v popisu objektivní. Tak tedy Teodor má rád auta, vlaky, pohyb, zvířata, přírodu, cestování, domov, příběhy, miluje hrát si se svým tátou a je velmi svéhlavý, to má po mně, a taky má silně vyvinuté vnímání. Jakmile k němu nemluvíme hezkým tónem, přestane s námi mluvit. (směje se) To má taky po mně. Je to zkrátka láska nadevše.

Pozorujete v něm třeba umělecké geny? Co říká na to, když maminku vidí v televizi nebo na jevišti?
Určitě to v genech má. A když mě vidí třeba v televizi, koukne, usměje se, řekne: "To je máma, že jo?" A hraje si dál.

Váš manžel David byl tanečník, takže geny jsou možná dané.
Ano. Byl profesionální tanečník, teď je mu tanec koníčkem. Myslím, že geny jsou určitě dané, ale stále je mnoho dalších možností.

Jak vypadá, když si chcete s mužem společně orazit jen ve dvou? Využíváte například pomoc babiček?
Ještě jsme to neudělali. Ale máme to v plánu. Stačí nám jít třeba jen do kina, ale zase tolik to nepotřebujeme. Je nám hezky všem dohromady. Pokaždé, když nás napadne něco podniknout, chceme to podnikat i s Teodorkem.

Co vám role maminky a mateřství obecně daly? A najdete něco, co případně i vzaly?
Dalo mi to smysl, životní klid, vhled… Rozhodně mi to víc dalo, než vzalo. Přijde mi, že to, co mi mateřství vzalo, mě učí něčemu dost podstatnému… Neměnila bych a jsem vděčná, že můžu být maminkou. I když jsem někdy unavená, nevyspalá a bez špetky denního klidu pro sebe.

Témata: Děti, Láska a vztahy, Slavné maminky, Péče o dítě a jeho výchova, Instagram, Rodičovství, Životy slavných, Syn, Sociální sítě, tatínek, herečka, zpěvačka, příroda, Nadace, zvíře, Markéta Schimmerová Procházková, muzikál, patronka, ochrana zvířat, tanečník, válka, množírny psů, Gen, Kámoš, Maminka
Mohlo by vás zajímat