Maminka.czTěhotenství

Zpívejte si celé těhotenství. Budete mít lepší náladu a šťastnější miminko!

Michaela Láchová 30.  3.  2021
Nemáte o svém pěveckém umění valné mínění nebo vás někdo dokonce nazval "zámeckým myslivcem"? Víme minimálně o jednom věrném posluchači, který bude šťastný za každou (byť sebefalešnější) notu, která vyjde z vašich úst. Prozpívejte se svým těhotenstvím, hudba má magickou moc!

Těžko říct, čím to je, že v nás rázem vzbudí chuť tančit, že určité seskupení tónů dokáže vyvolat tak silné emoce, že dokáže natolik podtrhnout naši náladu, ať už smutnou, sentimentální nebo veselou. Hudba je čarodějka. A čarovat umí i s tělem. A s tím „těhotenským“ dokonce dvakrát tolik.

Klepněte pro větší obrázek

Těhotná zpěvačka

„Zpívání v těhotenství má desítky výhod. Zpěv slouží například k vytvoření vazby mezi maminkou a miminkem v bříšku, zklidňuje a harmonicky uvolňuje, zvyšuje přísun kyslíku dítěti, produkuje endorfiny, které jdou i přes placentu k dítěti, ale také přispívá ke smyslovému i nervovému rozvoji dítěte. Maminkám také zlepšuje náladu a dodává energii a snižuje tak napětí a stres,“ vyjmenovává porodní asistentka a zároveň zpěvačka a lektorka zpěvu Katka Jindrová Zítková (online.midwife.cz).

Z plných plic


To ale není zdaleka všechno. Pokud máte nějaké zkušenosti s jógou, určitě víte, jak mocný dokáže být dech. Správně a cíleně vedený dech posílí obrovské procento vnitřního svalstva, které jinak posílit prostě nedokážete, i kdybyste dělala třikrát denně sedy lehy. A právě s dechem pracujeme intenzivně i během zpěvu. „Díky správnému dýchání, které se při zpívání používá, pomůže tento nácvik dechu i při porodu,“ potvrzuje porodní asistentka. Obrovský vliv má váš zpěv ale i na miminko. Kromě toho, že rezonance, které ve vašem zatím „společném“ těle při zpěvu vznikají, na drobečka v bříšku působí blahodárně (dopřáváte mu tak úžasnou zvukovou masáž), dokáže po narození rozlišit i melodie, které vnímalo v prenatálním stadiu. Stejně jako když na něj vy nebo budoucí tatínek mluvíte, pozná vás po hlase. „Velkou výhodou je hlavně to, že už v bříšku si miminko může zapamatovat jakoukoli píseň, která na něj pak po narození platí jako prostředek k uklidnění nebo při jeho uspávání,“ vyzdvihuje odbornice.

Klepněte pro větší obrázek

Intimní komunikace


Zatím nemáte svého drobečka v náručí, ale sblížit se s ním můžete i tak. Třeba hlazením po bříšku nebo tím, že k němu budete pravidelně mluvit. Nebo právě zpívat. Tiše nebo hlasitě, jak se vám zrovna chce.
„Zpočátku vaše dítě pociťuje zpěv a jiné zvuky jako vibrace. Miminko je obklopeno plodovou vodou a ta je skvělým vodičem. Představte si, že posloucháte hudbu nebo rozhovor lidí s ušima pod vodou, tak nějak takto slyší zvuky vaše miminko,“ směje se porodní asistentka s tím, že 18.–20. týden těhotenství je dobou, kdy dítě ve vašem bříšku začíná reagovat na zvuk. Do té doby struktura ucha ještě není kompletní, i když vývoj sluchového aparátu dále pokračuje i poté. „Některé děti však mohou reagovat na hlasité a nízko položené zvuky již v 16.–18. týdnu těhotenství, ale ještě neslyší ty vysoké, pronikavé. Již přibližně ve 23. týdnu těhotenství se začíná dítě učit zpaměti slova, písničky a zvuky, takže mějte na paměti, že to, co říkáte a co zní okolo o vás, vnímá vaše dítě již před narozením,“ podotýká.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na video, co jste nevěděla o těhotenství a porodech, a co vás zaručeně překvapí.

Prolaktin: Hormon, který ovlivňuje plodnost, imunitu i chuť na sex!
Milování v těhotenství? Podívejte se na vyzkoušené polohy pro rostoucí bříško
Jak vybrat porodnici? Neptejte se kamarádek, radí porodní asistentka! Proč?
Témata: Rodina a vztahy, Těhotenství, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Těhotenský kalendář, Nezapomínejte na sebe, Bříško, Zvuk, Zpěv, Dech, Hudba, Dobrá nálada
Mohlo by vás zajímat
VIDEO: Domácí pečené belgické hranolky si zamilují i ti nejmenší. A bez litrů oleje
Formánková Simona
Recepty
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Jak během chvilky zklidníte rozzuřené dítě? Naučte se tyto chytré metody!
Procházková Simona
Batole