Maminka.czTěhotenství

Zpívejte si celé těhotenství. Budete mít lepší náladu a šťastnější miminko!

Michaela Láchová 30.  3.  2021
Nemáte o svém pěveckém umění valné mínění nebo vás někdo dokonce nazval "zámeckým myslivcem"? Víme minimálně o jednom věrném posluchači, který bude šťastný za každou (byť sebefalešnější) notu, která vyjde z vašich úst. Prozpívejte se svým těhotenstvím, hudba má magickou moc!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těžko říct, čím to je, že v nás rázem vzbudí chuť tančit, že určité seskupení tónů dokáže vyvolat tak silné emoce, že dokáže natolik podtrhnout naši náladu, ať už smutnou, sentimentální nebo veselou. Hudba je čarodějka. A čarovat umí i s tělem. A s tím „těhotenským“ dokonce dvakrát tolik.

Klepněte pro větší obrázek

Těhotná zpěvačka

„Zpívání v těhotenství má desítky výhod. Zpěv slouží například k vytvoření vazby mezi maminkou a miminkem v bříšku, zklidňuje a harmonicky uvolňuje, zvyšuje přísun kyslíku dítěti, produkuje endorfiny, které jdou i přes placentu k dítěti, ale také přispívá ke smyslovému i nervovému rozvoji dítěte. Maminkám také zlepšuje náladu a dodává energii a snižuje tak napětí a stres,“ vyjmenovává porodní asistentka a zároveň zpěvačka a lektorka zpěvu Katka Jindrová Zítková (online.midwife.cz).

Z plných plic


To ale není zdaleka všechno. Pokud máte nějaké zkušenosti s jógou, určitě víte, jak mocný dokáže být dech. Správně a cíleně vedený dech posílí obrovské procento vnitřního svalstva, které jinak posílit prostě nedokážete, i kdybyste dělala třikrát denně sedy lehy. A právě s dechem pracujeme intenzivně i během zpěvu. „Díky správnému dýchání, které se při zpívání používá, pomůže tento nácvik dechu i při porodu,“ potvrzuje porodní asistentka. Obrovský vliv má váš zpěv ale i na miminko. Kromě toho, že rezonance, které ve vašem zatím „společném“ těle při zpěvu vznikají, na drobečka v bříšku působí blahodárně (dopřáváte mu tak úžasnou zvukovou masáž), dokáže po narození rozlišit i melodie, které vnímalo v prenatálním stadiu. Stejně jako když na něj vy nebo budoucí tatínek mluvíte, pozná vás po hlase. „Velkou výhodou je hlavně to, že už v bříšku si miminko může zapamatovat jakoukoli píseň, která na něj pak po narození platí jako prostředek k uklidnění nebo při jeho uspávání,“ vyzdvihuje odbornice.

Klepněte pro větší obrázek

Intimní komunikace


Zatím nemáte svého drobečka v náručí, ale sblížit se s ním můžete i tak. Třeba hlazením po bříšku nebo tím, že k němu budete pravidelně mluvit. Nebo právě zpívat. Tiše nebo hlasitě, jak se vám zrovna chce.
„Zpočátku vaše dítě pociťuje zpěv a jiné zvuky jako vibrace. Miminko je obklopeno plodovou vodou a ta je skvělým vodičem. Představte si, že posloucháte hudbu nebo rozhovor lidí s ušima pod vodou, tak nějak takto slyší zvuky vaše miminko,“ směje se porodní asistentka s tím, že 18.–20. týden těhotenství je dobou, kdy dítě ve vašem bříšku začíná reagovat na zvuk. Do té doby struktura ucha ještě není kompletní, i když vývoj sluchového aparátu dále pokračuje i poté. „Některé děti však mohou reagovat na hlasité a nízko položené zvuky již v 16.–18. týdnu těhotenství, ale ještě neslyší ty vysoké, pronikavé. Již přibližně ve 23. týdnu těhotenství se začíná dítě učit zpaměti slova, písničky a zvuky, takže mějte na paměti, že to, co říkáte a co zní okolo o vás, vnímá vaše dítě již před narozením,“ podotýká.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na video, co jste nevěděla o těhotenství a porodech, a co vás zaručeně překvapí.

Prolaktin: Hormon, který ovlivňuje plodnost, imunitu i chuť na sex!
Milování v těhotenství? Podívejte se na vyzkoušené polohy pro rostoucí bříško
Jak vybrat porodnici? Neptejte se kamarádek, radí porodní asistentka! Proč?
Témata: Těhotenství, Miminko, Rodina a vztahy, Tipy a rady v těhotenství, Nezapomínejte na sebe, Těhotenský kalendář, Dech, Zpěv, Hudba, Zvuk, Dobrá nálada, Jindrová, Čarodějka, Bříško