Maminka.czTěhotenství

Zpívejte si celé těhotenství. Budete mít lepší náladu a šťastnější miminko!

30. 3. 2021
Nemáte o svém pěveckém umění valné mínění nebo vás někdo dokonce nazval "zámeckým myslivcem"? Víme minimálně o jednom věrném posluchači, který bude šťastný za každou (byť sebefalešnější) notu, která vyjde z vašich úst. Prozpívejte se svým těhotenstvím, hudba má magickou moc!

Těžko říct, čím to je, že v nás rázem vzbudí chuť tančit, že určité seskupení tónů dokáže vyvolat tak silné emoce, že dokáže natolik podtrhnout naši náladu, ať už smutnou, sentimentální nebo veselou. Hudba je čarodějka. A čarovat umí i s tělem. A s tím „těhotenským“ dokonce dvakrát tolik.

Klepněte pro větší obrázek

Těhotná zpěvačka

„Zpívání v těhotenství má desítky výhod. Zpěv slouží například k vytvoření vazby mezi maminkou a miminkem v bříšku, zklidňuje a harmonicky uvolňuje, zvyšuje přísun kyslíku dítěti, produkuje endorfiny, které jdou i přes placentu k dítěti, ale také přispívá ke smyslovému i nervovému rozvoji dítěte. Maminkám také zlepšuje náladu a dodává energii a snižuje tak napětí a stres,“ vyjmenovává porodní asistentka a zároveň zpěvačka a lektorka zpěvu Katka Jindrová Zítková (online.midwife.cz).

Z plných plic


To ale není zdaleka všechno. Pokud máte nějaké zkušenosti s jógou, určitě víte, jak mocný dokáže být dech. Správně a cíleně vedený dech posílí obrovské procento vnitřního svalstva, které jinak posílit prostě nedokážete, i kdybyste dělala třikrát denně sedy lehy. A právě s dechem pracujeme intenzivně i během zpěvu. „Díky správnému dýchání, které se při zpívání používá, pomůže tento nácvik dechu i při porodu,“ potvrzuje porodní asistentka. Obrovský vliv má váš zpěv ale i na miminko. Kromě toho, že rezonance, které ve vašem zatím „společném“ těle při zpěvu vznikají, na drobečka v bříšku působí blahodárně (dopřáváte mu tak úžasnou zvukovou masáž), dokáže po narození rozlišit i melodie, které vnímalo v prenatálním stadiu. Stejně jako když na něj vy nebo budoucí tatínek mluvíte, pozná vás po hlase. „Velkou výhodou je hlavně to, že už v bříšku si miminko může zapamatovat jakoukoli píseň, která na něj pak po narození platí jako prostředek k uklidnění nebo při jeho uspávání,“ vyzdvihuje odbornice.

Klepněte pro větší obrázek

Intimní komunikace


Zatím nemáte svého drobečka v náručí, ale sblížit se s ním můžete i tak. Třeba hlazením po bříšku nebo tím, že k němu budete pravidelně mluvit. Nebo právě zpívat. Tiše nebo hlasitě, jak se vám zrovna chce.
„Zpočátku vaše dítě pociťuje zpěv a jiné zvuky jako vibrace. Miminko je obklopeno plodovou vodou a ta je skvělým vodičem. Představte si, že posloucháte hudbu nebo rozhovor lidí s ušima pod vodou, tak nějak takto slyší zvuky vaše miminko,“ směje se porodní asistentka s tím, že 18.–20. týden těhotenství je dobou, kdy dítě ve vašem bříšku začíná reagovat na zvuk. Do té doby struktura ucha ještě není kompletní, i když vývoj sluchového aparátu dále pokračuje i poté. „Některé děti však mohou reagovat na hlasité a nízko položené zvuky již v 16.–18. týdnu těhotenství, ale ještě neslyší ty vysoké, pronikavé. Již přibližně ve 23. týdnu těhotenství se začíná dítě učit zpaměti slova, písničky a zvuky, takže mějte na paměti, že to, co říkáte a co zní okolo o vás, vnímá vaše dítě již před narozením,“ podotýká.

TIP NA VIDEO: Podívejte se na video, co jste nevěděla o těhotenství a porodech, a co vás zaručeně překvapí.

Prolaktin: Hormon, který ovlivňuje plodnost, imunitu i chuť na sex!
Milování v těhotenství? Podívejte se na vyzkoušené polohy pro rostoucí bříško
Jak vybrat porodnici? Neptejte se kamarádek, radí porodní asistentka! Proč?
Maminka ROKU 2021
Témata: Těhotenství, Miminko, Rodina a vztahy, Tipy a rady v těhotenství, Nezapomínejte na sebe, Těhotenský kalendář, Zpěv, Dobrá nálada, Dech, Zvuk, Hudba, Bříško

Mohlo by vás zajímat
Je pravda, že hormonální antikoncepce zlepšuje pleť? Dermatoložka odpoví
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
Zemřel princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Modrá krev dál koluje v jeho pravnoučatech
Jak s dětmi pěstovat hezký vztah? Chce to čas, zájem a lásku. Co ještě?
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové

Horoskopy

Střelec Ať už se pustíte do jakékoliv práce, dostanete pochvalu. Vaše energie roste a rozdáváte kolem sebe…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Irena, Bernadeta, Irini

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné