Maminka.czSociální sítě

Sdílíte na sociálních sítích fotky dětí? Po tomto videu už možná nebudete

Dita Mrázková 3.  8.  2023
Možná jste už zaznamenali video, ve kterém devítiletá holčička Ella počítačově upravená v dospělou ženu vzkazuje svým rodičům, kteří sdíleli její fotografie na síti, co všechno jí tím můžou způsobit v pozdějším věku. Video má za pouhý měsíc přes milion zhlédnutí a viděla ho nejen odborná veřejnost, ale i některé známé maminky. Jak přistupují ke zveřejňování fotek svých potomků? Co na to říkají odborníci a co vy, rodiče?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle výzkumu Sharenting, který provedlo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se společností Microsoft, sdílí 7 z 10 rodičů v on-line prostoru informace o svých dětech. Do studie se zapojilo celkem 2481 rodičů.

VIDEO: PODCAST MAMINKA: JAK ZAŘÍDIT, ABY BYLO DÍTĚ V ON-LINE SVĚTĚ V BEZPEČÍ?

Získaná data ukazují, že informace o svých potomcích sdílí v on-line prostoru 69 % českých rodičů. Fotografie, na nichž je rozpoznatelný obličej dítěte, pak on-line běžně vystavuje 64,7 % dotázaných. Rodiče tak sdílí nejen fotografie, ale také soukromá videa ze soukromí svých dětí, momentky, kterými by se děti nejraději nechlubily, jejich emoce,  dokonce i fotografie, ze kterých je patrné, že děti vůbec netuší, že je někdo fotí.

Nejčastějšími platformami pro sdílení fotografií či videí jsou podle studie WhatsApp, Messenger, Facebook, Instagram a YouTube, případně veřejné fotogalerie a e-mail. Veřejnou galerií, kterou rodiče využívají nejčastěji, je pak Rajče.net.

Klepněte pro větší obrázek

Na současnou situaci naráží i sugestivní video Nachricht von Ella (Zpráva od Elly) společnosti Deutsche Telekom. To představuje takzvanou deep fake (doslova "hluboce falešnou") verzi dítěte, která přesvědčivě napodobuje lidské pohyby i řeč. Devítiletá dívka tak promlouvá z plátna kina ke svým rodičům, kteří sedí v hledišti, a názorně jim ukazuje, jak zásadně můžou pomocí jediné fotky jejich malé Elly na síti ovlivnit její budoucnost.

"Video jsem už viděla a musím říct, že nad ním už nějaký ten pátek přemýšlím. Doma jsme se o tom už xkrát bavili. Když se Lee narodil, tak jsme ho vůbec neukazovali. Důvodů bylo několik. Jednak jsem měla mléko na mozku a uvědomovala jsem si tu křehkost a pocit, že ho musím před světem chránit, jednak jsem sledovala kauzu unesené holčičky Maddie z Portugalska, která se dodnes nenašla. Dokument na Netflixu, ve kterém detektivové odhalili, jak probíhají únosy dětí různými gangy, mě v tom ještě utvrdil," říká Martina Gavriely, bývalá moderátorka a maminka téměř pětiletého syna Leeho.

Jak její syn rostl, situace se trochu změnila. Lee se trochu potatil (jeho tatínek Marcus Tran je hudebník) a začal se zajímat o muziku. Jeho touha po pozornosti prý rozhodla. "Lee se od narození pohybuje v backstage, je mezi umělci, jeho otec hraje ve dvou kapelách. Se mnou zase chodí na akce, kde fotí i jeho. Takže si tu pozornost zamiloval a vyžaduje ji. Plně si uvědomujeme tu stinnou stránku i nebezpečí, které může přinést, ale zároveň si uvědomujeme, že když mu to zakážeme, zbortí se mu svět," krčí rameny Martina. A předesílá, že nikdy na sociální sítě nedávají synovy nahé fotografie a rozhodně nemají v plánu pořídit mu vlastní Instagram.

Video viděla i brzy šestinásobná maminka Michaela Salák. 
"Hned jak toto video vyšlo, několik mých sledujících mi ho poslalo, i já sama jsem ho zaregistrovala. Nevyvracím, že sdílením našich dětí na sociálních sítích můžeme něčemu takovému jít naproti. Kdo z nás tuší, co technologie budou v budoucnu všechno umět? Na druhou stranu mi ale přijde zbytečné děsit se a strachovat z toho, co jednou bude. Jak budou jednou použity fotografie a veřejné informace o nás? Kdo ví. Asi to je něco, čemu se nemáme šanci ubránit, ať už děti na sítích ukazujeme nebo ne. Takhle to vnímám já," říká Míša. Podle ní je nereálné ubránit se tomu, aby ve veřejném prostoru "visela" jediná fotografie jejich dětí.  

 

informace o svých potomcích sdílí v on-line prostoru 69 % českých rodičů, přičemž 8 z 10 rodičů má sledující, které vůbec nezná...

 

Jako jednoznačně skvělý počin německé telekomunikační společnosti, který si zaslouží respekt, vidí video Nachricht von Ella spisovatelka, analytička a bývalá tisková mluvčí pro evropské záležitosti Michaela Mlíčková Jelínková, která se specializuje na edukaci rodičů i dětí v oblasti digitálních technologií. 

"Milion zhlédnutí za měsíc na kanále YouTube je u edukativního videa fenomenální výsledek. Německý deep fake spot velmi působivě – a to je základ úspěchu – ukazuje, jak jednoduché je zneužít nové technologie proti těm nejzranitelnějším – dětem. Bez mravokárství ukazuje rodičům, že právě oni tomuto zneužití mohou nevědomky napomáhat a že by rozhodně neměli sdílet fotografie svých dětí on-line," říká Michaela Mlíčková Jelínková. 

Podle ní je totiž zneužití dat celosvětovým problémem, který nezná hranic. Osvěta rodičů, ale i dětí a učitelů je takříkajíc v plenkách, a pokud nějaké kampaně jsou, nejsou dostatečně efektivní, protože jejich dosah je malý. Zneužití fotografií přitom zdaleka není jediným rizikem internetu. "Rychlá tvorba závislosti na sociálních sítích a on-line hrách je například v USA velkým veřejným tématem, státy se soudí s velkými globálními korporacemi. Důvod? Tamější psychiatrická péče se hroutí v důsledku náporu epidemie psychických problémů mladistvých, kteří vyrostli s iPadem a mobilem v ruce. Mnoho odborníků i právníků dává psychické problémy – včetně sebepoškozování a sebevražd – za vinu právě produktům a službám technologických společností, které díky nim bohatnou, ale zároveň decimují psychické zdraví celých generací. Zneužívání dat, například v kyberšikaně, je jednou z příčin těchto problémů," je přesvědčena Michaela Mlíčková Jelínková.


Anketa 

Témata: Děti, Video, Rodičovství, Mateřství, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Psychika, Chování a vztahy, Instagram, Rodiče, Fotografie, Sociální sítě, USA, internet, Teenager, úzkost, Lee, Netflix, Kyberšikana, on-line, bezpečnost na internetu, Bezpečnost dítěte, Marcus Tran, WhatsApp, Martin Gavriely
Mohlo by vás zajímat