Maminka.czZdraví

Zrádné červené nitky

, Časopis Maminka
20. 10. 2010
Zrádné červené nitky
Když najdete v plence svého miminka krev, máte samozřejmě důvod k obavám. Jaké jsou nejčastější příčiny?

Krev ve stolici pětiměsíčního syna nedávno vyděsila i Věru z Prahy.
„Byl to hlen s krvavou, jasně červenou žilkou. Samozřejmě jsem se vyděsila a běžela k dětské lékařce.

Ta nejprve udělala výtěry, ale ty byly negativní, takže gastroenteritidu vyloučila. Ostatně plně kojím, takže tahle možnost byla spíš méně pravděpodobná,“ svěřuje se Věra.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Zelená stolice u kojenců

V podstatě jsou dvě možnosti. Buď má vaše dítě akutní problém – zánět nebo třeba nějakou chirurgickou záležitost, anebo jde o alergii. Na tu myslela i doktorka Věřina synka. „Doporučila mi úplně vyřadit z mé stravy všechny mléčné výrobky. Musím říct, že to pro mě byla docela rána, protože jsem byla zvyklá pít hodně mléka a jíst spoustu jogurtů. Taky mám ráda kysaná mléka, která si dávám dvakrát denně ke svačině, a na večer máme s manželem rádi dobrý sýr,“ říká Věra.

Výsledek se ovšem dostavil. Krev ve stolici se už neobjevila a navíc malý Daník začal být mnohem spokojenější miminko. „Evidentně se mu ulevilo, přestal se v noci budit a už také tolik nepláče,“ souhlasí jeho maminka. S vysazením mléka i výrobků z něj je smířená, pokud to Daníkovi pomůže, není co řešit.

Navíc má dobré vyhlídky do budoucna, kolem druhého roku věku se totiž alergie na kravské mléko velmi často sama upraví. I když… „Tou dobou bych už chtěla být podruhé těhotná, takže mě možná tahle dieta nemine znovu,“ usmívá se.

Kolikrát jsme kakali?

Hovory matek o obsahu plenek jsou častým námětem žertů těch, kteří právě malé dítě nemají. Pro záměrně bezdětné jsou dokonce jakýmsi potvrzením degenerace mozků.

My, co děti máme, ale víme, proč kakání tak často a zevrubně řešíme. Vzhled a četnost stolice u dětí (a koneckonců i u dospělých, ti ale mohou říci, zda je něco bolí) je totiž nejjednodušším a také nejdůležitějším vodítkem pro posuzování funkce zažívacího ústrojí. To vám ostatně potvrdí každý lékař.

V prvních dnech po porodu (někdy ale ještě na sále) vyjde z novorozence tzv. smolka, tmavá až černá nebo i nazelenalá první dětská stolice. Její barva je způsobená směsí odumřelých buněk, žlučových barviv a minerálů. To, že se objeví, je docela důležité, protože jde vlastně o potvrzení průchodnosti střev miminka.

Poté se stolice mění podle toho, zda kojíte nebo krmíte umělým mlékem. Stolice plně kojeného dítěte je světle žlutá, často s nestrávenými bílými kousky, spíše řídká. Její konzistence bývá trefně přirovnávána k hořčici či míchaným vajíčkům.

Charakteristický je také mírně nakyslý zápach. Pokud zůstane v plence (a tedy na vzduchu) delší dobu, změní se její barva na zelenou, což někdy maminky mylně vede k domněnkám o tzv. hladovém mléce. Plně kojené dítě zpočátku kaká až desetkrát denně, později, jak se jeho trávicí soustava vyvíjí, se počet stolic snižuje a mění se také jejich konzistence na spíše kašovitou. Ve třetím až šestém měsíci se může stát, že váš potomek nekaká až týden, prostě proto, že mateřské mléko je pro něj absolutně ideální a dokonale stravitelná potravina.

Pokud tedy v tomto období dobře pije a nemá žádné obtíže, nemusí vás absence kakání znepokojovat. Uměle živený kojenec má stolici tmavě žlutou až hnědou, kašovitější a její zápach více připomíná stolici dospělého. Po zavedení příkrmů se kakání všech dítek postupně stabilizuje.

Kdy jet do nemocnice

Jakmile máte pocit, že jste na plence svého potomka objevila krev, v první řadě se přesvědčte, že jde skutečně o tuto tělní tekutinu. Některé zbytky stravy, například mrkve, jahod, borůvek nebo červené řepy, ji totiž mohou připomínat.

Následně se zamyslete nad tím, zda tato krev nemůže pocházet z vnějšku – tedy ne z tělíčka vašeho miminka. To se může stát, když máte například hodně rozpraskané bradavky a děťátko po přisátí společně s mateřským mlékem spolyká i trochu vaší krve. Skvrny mohou pocházet rovněž z postižené kůže při těžkých opruzeninách. Příčinnou zbarvení stolice do tmavočervena až hněda bývají často také kapičky se železem.

Jestliže se ale jedná opravdu o krev, je nejprve třeba určit, kde se vzala. Čerstvá je jasně červená a pochází z dolní části trávicí trubice. Natrávená, která byla v žaludku, je oproti tomu černá a výrazně páchne. V prvních týdnech života se mohou ve stolici (a také v ublinknutém mléce) objevit drobná krvavá vlákénka.

V tomto případě jde většinou pouze o sníženou srážlivost novorozenecké krve. Dítě jinak dobře prospívá, není neklidné či výrazně nespokojené. Jestliže se však objeví její větší množství, miminko je nespokojené, pláče, má nafouklé bříško a hodně kope nožičkama nebo dokonce zvrací, musíte okamžitě vyhledat lékaře. Může se totiž jednat o akutní chirurgický problém.

Podobné je to v případě, že je vaše ratolest rovněž nespokojená a stolice je nápadně tmavá nebo vůbec žádná. Pak by se mohlo jednat o zauzlení střev. Naopak na zánět v břiše by upozorňovala zvýšená teplota.
Všechny tyto stavy ale patří rozhodně a neodkladně do rukou lékaře, protože mohou vaše miminko ohrozit na zdraví i na životě. Diagnostika potíží v břiše je ovšem velmi problematická i u větších dětí, natož u kojenců.

Přesvědčila se o tom i Mirka ze středních Čech. „Náš Maxim začal hodně zvracet a zároveň měl průjem s příměsí krve. Měl teplotu, ale jen trochu nad 37 °C. Pediatr nás raději poslal do nemocnice s tím, že buď půjde o zánět močových cest, který je u kojenců docela frekventovaný, nebo o zánět slepého střeva. V nemocnici jsme byli celé dva dny, krátce po příjmu vyletělo Maxíčkovi CRP hodně vysoko a opravdu mu viditelně nebylo dobře.

Vyšetření moči bylo ale negativní a slepé střevo lékař na ultrazvuku vůbec nenašel. Druhý den CRP kleslo na normální hodnoty, Max přestal zvracet a krev ze stolice zmizela. Neměl už ani teplotu, tak nás pustili domů s tím, že to možná byl slepák. Ale mohlo to být i něco docela jiného…“ Nejmenší děti nám nedokážou říct, zda je něco v bříšku bolí či zda mají jiné potíže. A právě proto bychom měli být při sledování jejich zdravotního stavu co nejopatrnější, raději „hysterčit“ a zbytečně utíkat do nejbližší ordinace nebo na pohotovost, než něco zanedbat.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Zažívací ústrojí, Trávicí trubice, Nafouklé bříško, Nit, Trávící soustava, Akutní problém, Stravitelná potravina, Trávicí soustava

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
Zase špatně! Nejhorší mýty o dětských botách, kterým rodiče věří
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po

Horoskopy

Blíženci Ať už se pustíte do jakékoliv práce, vyhrajete. Kreativních myšlenek, které vás budou doprovázet až do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Berta, Lina, Tekla

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné