Maminka.czZrak

Oči v těhotenství. Proč se někdy zhorší zrak a co může způsobit infekce?

Simona Procházková 23.  2.  2023
Těhotenství je fyzicky a emocionálně náročné období pro každou ženu. Mnoho z nich pozoruje nejrůznější změny v těle způsobené zejména výkyvy hormonálních hladin, ať už jsou to problémy s pletí, silné pocení, nevysvětlitelná únava, náladovost, otoky… Ani oči nejsou výjimkou a mohou být během gravidity náchylnější k některým obtížím a změnám, většinou naštěstí dočasným.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zrak se v těhotenství zhorší až deseti procentům žen. Příčinou může být voda, kterou ženské tělo během těhotenství zadržuje. „Během těhotenství a kojení dochází k velkým hormonálním změnám, které mají mimo jiné za následek i zadržování tekutin v organismu. Ta se poté může hromadit například v rohovce nebo oční čočce. To se pak může projevit dioptrickou vadou či její změnou. Potíže se objevují u každé šesté budoucí maminky a téměř vždy se vrátí do původního stavu do roku po porodu, respektive do dvou měsíců od ukončení kojení. Jen asi u 10 procent žen, většinou s vyšší oční vadou, mohou dioptrické změny přetrvat,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

VIDEO: Podcast Maminka: Vyšetření při těhotenství

Krátkozrakost i syndrom suchého oka

Ženám, které měly potíže se zrakem již před otěhotněním, se mnohdy zraková vada zhorší. Problémy s očima mohou ale pociťovat i nastávající maminky, které před otěhotněním žádné zrakové obtíže neměly. „Nejčastěji se v důsledku zadržování tekutin v organismu setkáváme s nárůstem krátkozrakosti, zakřivení oka, ale i dalekozrakosti. Změny ve vidění mohou pozorovat i pacientky s těhotenskou cukrovkou, změny se projevují kolísavým rozostřováním obrazu během dne,“ popisuje oční lékařka MUDr. Simona Šťastná.

Častěji těhotné trápí také tzv. suché oko. To se projevuje pocitem pálení očí a „písku v očích“ spojeným s nadměrným slzením, podrážděním až zarudnutím oka a někdy i s mírně neostrým viděním. U nositelek kontaktních čoček může dojít i k přechodnému zhoršení jejich snášenlivosti. Problém je poměrně jednoduše řešitelný volně prodejnými umělými slzami, které si pacientka pravidelně kape.

Neostré nebo dvojité vidění. Žádnou paniku

Jedním z nejčastějších problémů s očima, na které mohou budoucí matky narazit, jsou změny v zakřivení oka. Velké hormonální změny v organismu totiž mohou vést k otokům očí, a tím ke změnám v zakřivení oka. Žena pak může pociťovat sníženou ostrost vidění, nebo ji může trápit dokonce dvojité vidění. Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je na místě nechat si svůj zrak zkontrolovat v ordinaci očního lékaře. 

Výkyvy hormonálních hladin během gravidity můžou rovněž zapříčinit zvýšení tlaku uvnitř oka. Tento stav, nazývaný též glaukom, může být způsoben také změnami krevního tlaku a krevního oběhu v těhotenství. Glaukom může v některých případech vést k poškození zraku, pokud není správně léčen.

Vitaminy v těhotenství: Raději ovoce a zeleninu, nebo tabletku?

Při potížích návštěvu lékaře neodkládejte

I když je výskyt nějaké oční vady během těhotenství celkem běžný, ženy by zhoršení vidění neměly podceňovat. „Vzhledem k tomu, že příčinou zhoršeného vidění může být vážnější problém než dioptrie samotné, měla by být budoucí maminka, pokud špatně vidí, vyšetřena očním lékařem. U pacientek, které byly krátkozraké už před otěhotněním a jejichž vada je vyšší než tři dioptrie, je vhodné vyšetřit oční pozadí pro včasné odhalení a eventuální ošetření možných problémů na sítnici,“ doporučuje MUDr. Simona Šťastná.

Péče o zrak v těhotenství: pozor na infekce a cigarety

Nastávající maminky by měly myslet na to, že jejich životní styl může ovlivnit i zrak jejich nenarozeného miminka. „Životní styl a výživa matky se projevují na vývoji celého plodu, tedy i oka a zraku. Kouření a užívání jiných rizikových či návykových látek v těhotenství můžou mít za následek vznik vrozených očních vad či syndromů u dítěte. Velmi nebezpečné může být prodělání některých infekčních onemocnění v těhotenství, jako jsou například herpes či zarděnky. Většina očních nemocí je odhalena včas screeningovým vyšetřením, které probíhá rutinně již v porodnici. Dioptrické vady jsou často dědičné. V tomto případě je třeba včasné vyšetření očním lékařem při nestandardním chování dítěte, například při světloplachosti, mnutí očí, natáčení hlavy, šilhání a podobně,“ vysvětluje Pavel Stodůlka.

 

„Vyšetření zraku a měření dioptrií může nastávající maminka absolvovat kdykoli během těhotenství. Opatrná bych byla spíše při výběru nových brýlí a jejich zábrusu. Dioptrie se po porodu můžou změnit a je to pak zbytečná starost a zátěž pro peněženku. U některých těhotných doporučujeme kontrolovat nitrooční tlak, aby nenastaly případné komplikace při porodu,“ říká optometristka Kristýna Štěbetáková z optiky Alensa.

 

Jak je to s kontaktními čočkami?

„Používání kontaktních čoček v těhotenství je stejně bezpečné jako mimo těhotenství. Zdůrazňuji ale, že je zapotřebí důsledně dodržovat všechny bezpečnostní pokyny výrobce. Apeluji také na dodržování pokynů očního lékaře,“ zdůrazňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize. Při nošení čoček je důležité používat k tomu určený čisticí roztok, měnit pouzdro na kontaktní čočky každé tři měsíce, nenosit čočky více, než k čemu jsou určené, nespat v nich a také pravidelně navštěvovat očního lékaře, aby oči zkontroloval.

Oční laserové operace v těhotenství: ano, nebo ne?

Laserové operace dokážou v naprosté většině oční vady bezpečně vyřešit. Není ale vhodné podstupovat je v pokročilém těhotenství a během kojení. Naměřené dioptrické hodnoty totiž mohou být zkreslené. Rodičku by navíc mohl samotný výkon stresovat a léky užívané po zákroku by mohly negativně ovlivnit plod. Ženám v pokročilém těhotenství lékaři radí zákrok odložit až na dobu po porodu. Pokud ale těhotenství teprve plánujete, nemusíte se oční operace obávat.

Křečové žíly v těhotenství? Hoďte nohy nahoru! Co dál pomáhá?

"Samotné těhotenství a následný porod nejsou pro ženy, které již předtím podstoupily laserový zákrok, nijak rizikové. Změna dioptrií vzniklá těhotenstvím a porodem není častá. Navíc pokud se po těhotenství a porodu opravdu změní oční vada, je možné dioptrie dodatečným laserovým zákrokem opět odstranit. V rámci doživotní záruky, kterou většina pracovišť poskytuje, pacientka případnou dokorekci zraku nemusí hradit,“ uvádí MUDr. Pavel Stodůlka.

Odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky NeoVize

Je vhodné během těhotenství absolvovat vyšetření zraku nebo případně měření, zda nedošlo ke zhoršení dioptrií?

Pokud nastávající maminku obtěžuje zvýšení krátkozrakosti, tedy navýšení minusových dioptrií, je určitě vhodné vyšetření u lékaře. Když je zapotřebí, tak napsat nový recept na brýle, aby těhotná žena mohla bezpečně řídit auto a dobře viděla na důležité věci do dálky.

Co hrozí našemu zraku během porodu, pokud je například komplikovaný?

Žádný strach, očím během porodu nehrozí žádný zásadní problém. Jde o velmi starý mýtus, že ženy, které trpí krátkozrakostí, musí z důvodu ochrany očí porodit císařským řezem. Není to pravda.

Může se zrak zhoršit nebo měnit po porodu vlivem všech hormonálních a jiných změn?

Po porodu již k žádným změnám zraku, které by byly spojeny s těhotenstvím a porodem, nedochází.

Jsou během těhotenství vhodné laserové operace očí, nebo je lepší s těmito zákroky počkat až po porodu?

Laserové operace rohovky neboli laserové refrakční operace, které slouží k tomu, aby se pacienti zbavili brýlí nebo kontaktních čoček, nejsou vhodné v těhotenství. Po operaci je zapotřebí používat různá léčiva k doléčení očí a neexistují žádné studie, které by potvrdily, že se látky obsažené v nich nedostanou k plodu. Z tohoto důvodu proto laserovou operaci doporučujeme až po porodu. Naopak ženy, které kojí, operujeme poměrně často a s velkým úspěchem. Část maminek se vzdá i léku na uklidnění, neboť jsou po porodu díky hormonům klidné a při operaci se cítí dobře i tak. Pokud by některá z maminek měla ze zákroku větší obavy, lze na jeden den vysadit kojení, a dostat tak potřebný lék. Kapičky, které se do očí kapou po operaci, nemají na miminko žádný negativní efekt.  

Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Oči, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Zdraví žen, Zrak, oční vady, Stodůlka, Infekce, Pavel Stodůlka, Alensa, Kontaktní čočky, Vada, Lékař, Lucie Valešová, NeoVize, Maminka, Dioptrie, Odhalení, Gemini, Otok, Kristýna Štěbetáková, Zdraví na Heureka.cz