Maminka.czChování a vztahy

Zralost a spolehlivost ženy láká. Co pak ale s mužem v důchodu?

Martina Machová 20.  8.  2013
Místo toho aby si užíval, že jsou po letech opět sami, zatím zdraví, nezávislí a zaopatření, propadl kouzlu o 25 let mladší slečny a založil novou rodinu. Několik let vše klapalo skvěle, přišly děti a nastal zlom.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možná takový pár také znáte; on bývá většinou zajištěný šarmantní prošedivělý elegán s jiskrou a ona je zkrátka mladá a pěkná. On vedle ní na několik let přestal stárnout, ona konečně cítí životní jistotu, oceňuje jeho zralost, nadhled a mnohdy i životní moudrost.

Samozřejmě jí velice lichotí, jak jí zbožňuje a hýčká, je mladičkou královnou, k níž je vzhlíženo. On vedle ní roste, jeho ego mohutní – ještě na to má! Na co? Na život, na mládí, na děti, na blbiny, na vášeň… Jenže všeho do času, vyblbnuli se, cestovali, promilovali mnoho nocí, vypili dobrá vína a snědli dobré večeře při svíčkách, které nesfoukl čas, ale příchod nové generace. Ona samozřejmě toužila po dětech a on jí vyhověl (jeho už jsou velké); dětí není nikdy dost a on na to přeci ještě má

Jak to vidí ON

Místo zamilované večeře dojídá neslané polévky po dětech a ožužlaný rohlík, místo večerní relaxace u filmu jde koupat pištící drobotinu, na vášnivý sex není čas, mladá paní šla s kamarádkou cvičit a na vínko – musí být přeci po porodech opět fit! On uspává děti – je k smrti unavený a obvykle usne dřív než ony. Kolem půlnoci přichází společensky rozveselená cvičenka, budí ho a láká z dětské postýlky k sobě. Tak rád by spal…Budí se okolo 5 hodiny ráno, konečně má klid! Čte si noviny z minulého dne a přemýšlí nad životem.

Dopoledne musí místo manželky s dětmi na kojenecké plavání (zas mu budou říkat dědečku), rozjásané maminky a instruktorka budou žvatlat a zpívat infantilní písničky a pokukovat, jak vše „dědula“ zvládá. Potom poletí do práce, kde bude muset zůstat déle. Na víkend „madam“ naplánovala grilování s jejími bývalými spolužáky a výlet na kolech. Také by se měl prý zamyslet, kam pojedou letos k moři, malý má přeci ekzém a ona touží po slunci

60 se plíživě blíží a on zoufale touží po čase pro sebe. Jel by třeba jen na chatu, koupal by se jako zamlada v rybníku, opékal by buřty, šel by na houby, na pivo, na kole na ryby, přečetl v klidu (a tichu) tolik knih! Ne, miluje jí, miluje děti, ale život by mohl být trochu klidnější …

Jak to vidí ONA

Je hodný, má stále jiskru, neztratil nadhled, dokáže poradit a i peníze umí vydělat, ale je víc a víc usedlý, jakoby „bačkorovatí“, stále více vyhledává klid, mnohdy na úkor jí a dětí, což jí pochopitelně mrzí. Manželé kamarádek vyráží na pánské jízdy, jedou s dětmi na chatu, v zimě na hory, do budoucna plánují vodu. Nabízela mu, že může s nimi, on nechce. Raději by byl stále na chatě, což jí nebaví.

Ona chce poznávat nové lidi, nová místa, být v pohybu, chce, aby děti měly pestré dětství. Vlastně ji tak nějak straší, jak moc se blíží jeho další kulatiny a nefalšovaný důchodový věk. Ano, měla to vědět, než do toho „praštila“, ale byla zamilovaná, chtěla rodinu, vše mnohokrát probrala se svou moudrou a velkorysou maminkou a nakonec měla pocit, že nástrahy mezigeneračního vztahu zvládne.

Někdy vše samozřejmě klapne

Ne všechny vztahy s velkým věkovým rozdílem partnerů se dostávají do podobného víru černých myšlenek, avšak uvedený model bývá bohužel velmi obvyklý. Ať už je to tak či onak, oba partneři potřebují dvojitou dávku empatie, tolerance a ochoty ke kompromisům – ostatně jako v každém vztahu.

Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, duch, Důchodový věk, Muž, Zen, Mladá paní, Zralost, Laka, Důchod, Lak
Mohlo by vás zajímat