Maminka.czNovorozenec

Ztrácí se vaše miminko před očima?

, Časopis Maminka
18. 6. 2011
Ztrácí se vaše miminko před očima?
Něco z porodní váhy ubyde po příchodu na svět každému miminku. Musí si totiž zvyknout na nový způsob stravy a vám se zase musí rozběhnout laktace. Co je ale ještě normální, a kdy si začít dělat starosti?

Každému děťátku postupně zmizí část jeho porodní váhy. Novorozeňata se zbavují relativně nadbytečné vody zvracením, sliněním a močením.

Proto když dětská sestřička přináší hodinu po porodu miminko na novorozenecké oddělení a znovu je převažuje, může vážit méně než po příchodu na svět, někdy dokonce i o 40–50 g. Z tohoto důvodu je při větším úbytku na váze z porodního sálu lepší počítat při dalším odečtu jako základní váhu až tu z novorozeneckého oddělení.

Za maximální tolerovaný váhový úbytek během pobytu na novorozeneckém oddělení se považuje deset procent. Pro příklad, pokud vaše ratolest po porodu váží 3500 g, tak se za maximální možný úbytek považuje 350 g.

Většinou k tomu dochází kolem třetího až čtvrtého dne po příchodu děťátka na svět. Na snížení váhy má svůj podíl zvracení, odchod smolky, močení, sesychání pupečního pahýlku, ale také ztráta mázku. Pokud miminko po porodu hodně ublinkávalo, tak se může stát, že při odečtu váhy od té porodní je už úbytek oněch zmiňovaných deset procent, a kdybychom odečítali váhu od té po příchodu na oddělení, zjistili bychom, že ztráta na váze není tak velká.

Kontrolní vážení Pro lepší představu, zda děťátko pije mateřské mléko, se v nemocnicích váží oblečené novorozeně před kojením. Poté ho maminka nakojí a po krmení opět znovu zváží. Pokud by se miminko na novorozeneckém oddělení začalo blížit k úbytku 10 % a stále by ztrácelo na váze, je třeba začít hledat příčinu a odstranit ji. Novorozeně by totiž mohlo být ohroženo metabolickým rozvratem. Důvodů, proč miminko stále nepřibírá, může být několik. Pro představu uvádíme ty nejčastější:

1. Maminka má mateřského mléka dostatek, ale děťátko není schopno ho odsát

Je opět několik příčin, proč k tomuto dochází. Může to být tím, že maminka má překrvené prsy a oteklé dvorce, což zapříčiní, že nejsou průchodné mlékovody a mléko se tedy nemá jak z prsů dostat.

Dalším důvodem může být, že miminko má krátkou uzdičku pod jazykem, který v důsledku toho nemůže pořádně vypláznout, jak by ke správnému přisátí potřebovalo. Pokud se nám nepodaří, aby si děťátko samo odsálo mateřské mléko, přistupuje se k odstříkávání.

Maminka to může zkusit buď ručně, nebo využít zapůjčenou či vlastní odsávačku (existuje jich několik druhů od ruční až po elektrické), a miminko se následně dokrmí alternativním způsobem odstříkaným mlékem. Mezi nejčastější způsoby patří krmení z kádinky, lžičkou, po sondě u prsu, přes stříkačku a jiné.

Maminka se ale rozhodně nemusí bát, že by už nemohla kojit. Pokud bude pečlivě odstříkávat, laktace se jen tak nezastaví. Počítejte s tím, že může trvat delší dobu, než si vy i vaše miminko osvojíte správný způsob kojení. Když to v jedné pozici nejde, vyzkoušejte s laktační poradkyní jinou.

2. Miminko se zvládá přisát, ale maminka ještě nemá dostatečné množství mléka

Maminka si vždy zvážené dítko přiloží k prsu, a pokud po kojení nepřibude potřebné množství gramů na váze, je ho třeba na dobu nezbytně nutnou dokrmovat (opět alternativně). K tomu se používá nejlépe pasterizované cizí mateřské mléko (nemusíte se bát, že by v něm byly jakékoli bakterie), nebo umělá výživa.
Vždy se podá menší množství mléka, aby děťátko neztrácelo zájem o prs a zůstával pocit hladu.

Podpořit laktaci lze častým přikládáním, je možné využít čaj pro kojící matky. Během 2. až 3. týdne po porodu se dítko vrací ke své porodní váze. Neházejte proto po pár dnech kojení do žita. Vaše miminko začne po počátečních obtížích přibývat jedna radost.

Dlaší zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Dětská sestřička, Správné přisátí, Vaše miminko, Vaš, Umělá výživa, Mimi, Počáteční obtíž, Váhový úbytek, Nejčastější způsob

Mohlo by vás zajímat
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Kojící matky jako bohyně! Kontroverzní fotky nafotila jako reakci na kritiku
A co ty nohy? Pravda o protisměrných sedačkách pro starší děti
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Říkadla a říkanky: Proč je děti potřebují a jak jim škodí, když je neznají?

Horoskopy

Beran Milí Berani, den před úplňkem se ve vás probudí něco nového. Najednou se zbavíte negativních myšlenek a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ondřej, Ondrej, Ernest

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné