Maminka.czNovorozenec

Ztrácí se vaše miminko před očima?

, Časopis Maminka
18. 6. 2011
Ztrácí se vaše miminko před očima?
Něco z porodní váhy ubyde po příchodu na svět každému miminku. Musí si totiž zvyknout na nový způsob stravy a vám se zase musí rozběhnout laktace. Co je ale ještě normální, a kdy si začít dělat starosti?

Každému děťátku postupně zmizí část jeho porodní váhy. Novorozeňata se zbavují relativně nadbytečné vody zvracením, sliněním a močením.

Proto když dětská sestřička přináší hodinu po porodu miminko na novorozenecké oddělení a znovu je převažuje, může vážit méně než po příchodu na svět, někdy dokonce i o 40–50 g. Z tohoto důvodu je při větším úbytku na váze z porodního sálu lepší počítat při dalším odečtu jako základní váhu až tu z novorozeneckého oddělení.

Za maximální tolerovaný váhový úbytek během pobytu na novorozeneckém oddělení se považuje deset procent. Pro příklad, pokud vaše ratolest po porodu váží 3500 g, tak se za maximální možný úbytek považuje 350 g.

Většinou k tomu dochází kolem třetího až čtvrtého dne po příchodu děťátka na svět. Na snížení váhy má svůj podíl zvracení, odchod smolky, močení, sesychání pupečního pahýlku, ale také ztráta mázku. Pokud miminko po porodu hodně ublinkávalo, tak se může stát, že při odečtu váhy od té porodní je už úbytek oněch zmiňovaných deset procent, a kdybychom odečítali váhu od té po příchodu na oddělení, zjistili bychom, že ztráta na váze není tak velká.

Kontrolní vážení Pro lepší představu, zda děťátko pije mateřské mléko, se v nemocnicích váží oblečené novorozeně před kojením. Poté ho maminka nakojí a po krmení opět znovu zváží. Pokud by se miminko na novorozeneckém oddělení začalo blížit k úbytku 10 % a stále by ztrácelo na váze, je třeba začít hledat příčinu a odstranit ji. Novorozeně by totiž mohlo být ohroženo metabolickým rozvratem. Důvodů, proč miminko stále nepřibírá, může být několik. Pro představu uvádíme ty nejčastější:

1. Maminka má mateřského mléka dostatek, ale děťátko není schopno ho odsát

Je opět několik příčin, proč k tomuto dochází. Může to být tím, že maminka má překrvené prsy a oteklé dvorce, což zapříčiní, že nejsou průchodné mlékovody a mléko se tedy nemá jak z prsů dostat.

Dalším důvodem může být, že miminko má krátkou uzdičku pod jazykem, který v důsledku toho nemůže pořádně vypláznout, jak by ke správnému přisátí potřebovalo. Pokud se nám nepodaří, aby si děťátko samo odsálo mateřské mléko, přistupuje se k odstříkávání.

Maminka to může zkusit buď ručně, nebo využít zapůjčenou či vlastní odsávačku (existuje jich několik druhů od ruční až po elektrické), a miminko se následně dokrmí alternativním způsobem odstříkaným mlékem. Mezi nejčastější způsoby patří krmení z kádinky, lžičkou, po sondě u prsu, přes stříkačku a jiné.

Maminka se ale rozhodně nemusí bát, že by už nemohla kojit. Pokud bude pečlivě odstříkávat, laktace se jen tak nezastaví. Počítejte s tím, že může trvat delší dobu, než si vy i vaše miminko osvojíte správný způsob kojení. Když to v jedné pozici nejde, vyzkoušejte s laktační poradkyní jinou.

2. Miminko se zvládá přisát, ale maminka ještě nemá dostatečné množství mléka

Maminka si vždy zvážené dítko přiloží k prsu, a pokud po kojení nepřibude potřebné množství gramů na váze, je ho třeba na dobu nezbytně nutnou dokrmovat (opět alternativně). K tomu se používá nejlépe pasterizované cizí mateřské mléko (nemusíte se bát, že by v něm byly jakékoli bakterie), nebo umělá výživa.
Vždy se podá menší množství mléka, aby děťátko neztrácelo zájem o prs a zůstával pocit hladu.

Podpořit laktaci lze častým přikládáním, je možné využít čaj pro kojící matky. Během 2. až 3. týdne po porodu se dítko vrací ke své porodní váze. Neházejte proto po pár dnech kojení do žita. Vaše miminko začne po počátečních obtížích přibývat jedna radost.

Dlaší zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Nejčastější způsob, Mimi, Dětská sestřička, Umělá výživa, Počáteční obtíž, Vaše miminko, Správné přisátí, Váhový úbytek

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová

Horoskopy

Býk Úterý se nese v duchu pohody a dobré spolupráce s kolegy. Na své povinnosti se dokážete dokonale…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Naděžda, Naďa, Hildegarda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu