Maminka.czNovorozenec

Ztrácí se vaše miminko před očima?

Markéta Kotlánová 18.  6.  2011
Něco z porodní váhy ubyde po příchodu na svět každému miminku. Musí si totiž zvyknout na nový způsob stravy a vám se zase musí rozběhnout laktace. Co je ale ještě normální, a kdy si začít dělat starosti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každému děťátku postupně zmizí část jeho porodní váhy. Novorozeňata se zbavují relativně nadbytečné vody zvracením, sliněním a močením.

Proto když dětská sestřička přináší hodinu po porodu miminko na novorozenecké oddělení a znovu je převažuje, může vážit méně než po příchodu na svět, někdy dokonce i o 40–50 g. Z tohoto důvodu je při větším úbytku na váze z porodního sálu lepší počítat při dalším odečtu jako základní váhu až tu z novorozeneckého oddělení.

Za maximální tolerovaný váhový úbytek během pobytu na novorozeneckém oddělení se považuje deset procent. Pro příklad, pokud vaše ratolest po porodu váží 3500 g, tak se za maximální možný úbytek považuje 350 g.

Většinou k tomu dochází kolem třetího až čtvrtého dne po příchodu děťátka na svět. Na snížení váhy má svůj podíl zvracení, odchod smolky, močení, sesychání pupečního pahýlku, ale také ztráta mázku. Pokud miminko po porodu hodně ublinkávalo, tak se může stát, že při odečtu váhy od té porodní je už úbytek oněch zmiňovaných deset procent, a kdybychom odečítali váhu od té po příchodu na oddělení, zjistili bychom, že ztráta na váze není tak velká.

Kontrolní vážení Pro lepší představu, zda děťátko pije mateřské mléko, se v nemocnicích váží oblečené novorozeně před kojením. Poté ho maminka nakojí a po krmení opět znovu zváží. Pokud by se miminko na novorozeneckém oddělení začalo blížit k úbytku 10 % a stále by ztrácelo na váze, je třeba začít hledat příčinu a odstranit ji. Novorozeně by totiž mohlo být ohroženo metabolickým rozvratem. Důvodů, proč miminko stále nepřibírá, může být několik. Pro představu uvádíme ty nejčastější:

1. Maminka má mateřského mléka dostatek, ale děťátko není schopno ho odsát

Je opět několik příčin, proč k tomuto dochází. Může to být tím, že maminka má překrvené prsy a oteklé dvorce, což zapříčiní, že nejsou průchodné mlékovody a mléko se tedy nemá jak z prsů dostat.

Dalším důvodem může být, že miminko má krátkou uzdičku pod jazykem, který v důsledku toho nemůže pořádně vypláznout, jak by ke správnému přisátí potřebovalo. Pokud se nám nepodaří, aby si děťátko samo odsálo mateřské mléko, přistupuje se k odstříkávání.

Maminka to může zkusit buď ručně, nebo využít zapůjčenou či vlastní odsávačku (existuje jich několik druhů od ruční až po elektrické), a miminko se následně dokrmí alternativním způsobem odstříkaným mlékem. Mezi nejčastější způsoby patří krmení z kádinky, lžičkou, po sondě u prsu, přes stříkačku a jiné.

Maminka se ale rozhodně nemusí bát, že by už nemohla kojit. Pokud bude pečlivě odstříkávat, laktace se jen tak nezastaví. Počítejte s tím, že může trvat delší dobu, než si vy i vaše miminko osvojíte správný způsob kojení. Když to v jedné pozici nejde, vyzkoušejte s laktační poradkyní jinou.

2. Miminko se zvládá přisát, ale maminka ještě nemá dostatečné množství mléka

Maminka si vždy zvážené dítko přiloží k prsu, a pokud po kojení nepřibude potřebné množství gramů na váze, je ho třeba na dobu nezbytně nutnou dokrmovat (opět alternativně). K tomu se používá nejlépe pasterizované cizí mateřské mléko (nemusíte se bát, že by v něm byly jakékoli bakterie), nebo umělá výživa.
Vždy se podá menší množství mléka, aby děťátko neztrácelo zájem o prs a zůstával pocit hladu.

Podpořit laktaci lze častým přikládáním, je možné využít čaj pro kojící matky. Během 2. až 3. týdne po porodu se dítko vrací ke své porodní váze. Neházejte proto po pár dnech kojení do žita. Vaše miminko začne po počátečních obtížích přibývat jedna radost.

Dlaší zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Novorozenec, Děti, Vaše miminko, Mimi, Správné přisátí, Váhový úbytek, Počáteční obtíž, Umělá výživa, Dětská sestřička, Vaš, Nejčastější způsob
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec