Maminka.czDěti

Zubní kartáček pro děti – jaký model si vybrat?

Reklama
23. 12. 2020
Správná ústní hygiena v dětství umožňuje udržet si silné a zdravé zuby. Každodenní čištění mléčných zubů ihned po jejich vyklubání je základní ochranou proti vzniku a vývoji zubního kazu, jednoho z nejzávažnějších onemocnění zubů u dětí do sedmi let.

Jak vypadá správná ústní hygiena u kojenců a malých dětí? Jak je motivovat, aby pečovali o své zuby? Jak vybrat nejlepší kartáček na zuby?

Správná ústní hygiena u dětí

Mléčné zuby vypadávají kolem 6. roku života a jsou postupně nahrazovány trvalým chrupem, jehož proces prořezávání končí obvykle mezi 9. a 12. rokem (špičáky a stoličky). Vytvoření návyku provádění ústní hygieny a čištění zubů nejméně dvakrát denně (ráno a večer) umožňuje výrazně snížit riziko vzniku zubního kazu, což je nejčastější onemocnění u dětí do sedmi let.

Nejdůležitější je, abychom je začali učit, jak se starat o zuby již od prvních okamžiků jejich života, aby si správně vytvořily návyk provádět ústní hygienu. To platí již pro kojence od prvních dnů života, protože jsou vystaveni tvorbě zubního kazu mléčných zubů z lahviček a výskytu bílých skvrnek na zubech.

Rodiče by se měli postarat o vypěstování návyků na čištění zubů, což v budoucnu povede k dobrému postoji k hygieně ústní dutiny. Čištění zubů by mělo mít vaše dítě spojeno s něčím příjemným, takže je dobré zvykat je na tento každodenní rituál od útlého věku. Bezzubé dásně bychom měli miminku otírat ještě před výskytem prvních zoubků vatovým tamponem. V dalších fázích čištění zubů se budou hodit barevné doplňky pro domácí ústní hygienu, tj. dětský zubní kartáček, ochucená zubní pasta s fluorem, stejně jako elektrický kartáček.

Klepněte pro větší obrázek

Jedním z kroků k vybudování povědomí o péči o ústní dutinu jsou pravidelné prohlídky u zubaře. Kdy by měla proběhnout první prohlídka? Může to být již ve fázi výběru zubního kartáčku pro miminko mezi 6. a 12. měsícem věku, aby si zvykalo na vyšetření u zubaře už od malička.

Zubní lékař nebo dentální hygienistka pomůže nejen při výběru příslušenství, ale také na speciálním modelu ukáže, jak zuby správně čistit. V dětských zubních ordinacích jsou malí pacienti často odměňováni za dobré chování, dostávají například samolepky nebo malé propagační předměty v podobě zoubků nebo oblíbených pohádkových postaviček tak, aby se jim ordinace nespojovala s ničím nepříjemným.

Jak vybrat správný zubní kartáček pro děti?

Jak pečovat o hygienu zoubků u kojenců? Úkolem rodičů je denně pomocí tamponu, silikonového kartáčku nebo speciálního náprstku nejprve jemně třít dásně a později, když se objeví mléčné zuby, vybrat zubní kartáček odpovídající věku dítěte, s malou hlavicí a měkkými vlákny. Jemné masírování dásní by mělo probíhat zhruba od 6. měsíce věku dítěte, kdy se začínají objevovat první mléčné zoubky. Stačí, když si důkladně umyjeme ruce a připravíme si hrníček s vlažným odvarem z heřmánku a menší vatový tampon. Namočeným bavlněným tampónem jemně přejíždějte po dásních děťátka. Když se objeví první mléčné zoubky (řezáky), měl by se k jejich čištění zapojit měkký zubní kartáček pro děti do 24 měsíců věku. Doporučujeme se zaměřit na to, aby byla rukojeť pro rodiče pohodlná, protože jsou to právě oni, kdo by měl dětem zuby během prvních let jejich života čistit.

Klepněte pro větší obrázek

Kartáček pro malé děti starší 2 let by měl být vyroben z plastu, měl by mít malou zaoblenou hlavici, která odpovídá velikosti úst a co je nejdůležitější, jeho rukojeť by měla být pohodlná pro malou dětskou ručičku. Na trhu jsou k dispozici speciální gumové, silikonové, manuální a elektrické kartáčky pro děti. Vyplatí se koupit elektrický kartáček na zuby pro malé dítě? Ano, je to dobré řešení, pomůže dětem důkladně vyčistit zuby, ale mějte na paměti, že je určen pro děti starší 3 let. Mladší děti by se měly naučit starat se o své zuby samostatně a vypěstovat si správnou motorickou koordinaci ruky.

Jak správně používat kartáček na zuby? Použijte Fonesovu metodu (jinak známou jako krouživá metoda): krouživé pohyby se používají k čištění vnějších stran (zavřená ústa) a vnitřních stran chrupu (otevřená ústa), zatímco žvýkací plochy zubů se drhnou horizontálně a vymetacími pohyby se čistí povrch jazyka a dásně. Dobře používaný kartáček na zuby umožní důkladné odstranit zubní plak, zbytky potravin a pečovat o dásně prostřednictvím jejich jemné masáže.

Mysleme na to, aby děti po čištění zubů už nic nejedly ani nepily (výjimkou je minerální voda), protože během spánku dochází k poklesu produkce slin a cukr obsažený ve slazeném čaji nebo šťávě přispívá k rychlejšímu rozvoji zubního kazu. Zubní lékaři doporučují, výrazně omezit frekvenci konzumace cukru, pojídání mezi jídly, a dodržovat dostatečné přestávky mezi jednotlivými jídly.

Zubní kartáček pro školní děti (od sedmi let) se nijak zvlášť neliší od kartáčku určeného pro mladší děti: má menší hlavici přizpůsobenou ústům dítěte v tomto věku a měkká vlákna, která nepoškozují citlivé dásně. V tomto období se doporučuje postupně přeučit dítě na jinou metodu čištění zubů, která by se měla zaměřit především na odstraňování zbytků potravin vertikálním pohybem směrem od dásně nahoru. Krouživé a vertikální pohyby by měly zahrnovat povrchy všech zubů. Žvýkací plochy se pak čistí drhnutím.

V tomto věku již můžete začít používat pokročilejší příslušenství na čištění zubů: ústní vodu, škrabky na jazyk, dentální nitě, stejně jako elektrické kartáčky. A co ústní sprchy? Jak uvádí autoři studie „Doporučení pro ústní hygienu dětí a dospívajících": Ústní sprchy se doporučují pro děti se zdravotním postižením nebo pro ty, kteří nemohou používat zubní kartáčky během určitého období kvůli riziku způsobení zvýšené krvácivosti z dásní nebo bolesti při čištění kartáčkem.

Pokud je dítě svéhlavé a není schopné si čistit zuby po doporučovanou dobu – tedy nejméně 2 minuty – můžeme sáhnout po elektrickém zubním kartáčku. Na trhu jsou také speciální dětské elektrické kartáčky s vestavěným časovačem, který odpočítává dobu čištění určité části chrupu. Velmi dobrým příkladem tohoto typu výrobku jsou kartáčky Oral-B s malou kulatou hlavicí speciálně přizpůsobenou potřebám dětí, stejně jako speciální aplikace pro chytrý telefon, díky níž můžete přesně mobilizovat a kontrolovat dobu čištění zubů.

Malé děti zbožňují pohádky a barevné předměty, což je důvod, proč pro ně byly vytvořeny elektrické zubní kartáčky Oral-B, které usnadní sledování času potřebného k vyčištění zubního plaku. Kartáček vydrží fungovat na jedno nabití až osm dnů a pokaždé přesně odměří dvě minuty strávené čištěním zubů. Aplikace, kromě odměňování dětí formou samolepek nebo nových postaviček, umožňuje sledovat kalendář čištění úst a sledovat další pokroky. Některé modely kartáčků mají několik režimů provozu, aby se mohly šetrně a účinně postarat o zuby a dásně od raného mládí.

Klepněte pro větší obrázek

Jak motivovat své dítě, aby se staralo o své zuby – nejlepší způsoby

Děti mají rády barevné hračky a při výběru prvních nástrojů na čištění zubů je dobré na to myslet. Obyčejné, jednobarevné kartáčky jsou z pohledu dítěte „nudné", stejně jako používání bílé pasty s fluorem. Naštěstí obchody, lékárny a drogérie nabízejí vizuálně velmi atraktivní zubní kartáčky pro děti a speciální zubní pasty. Důležitou roli hraje také vzhled samotného zubního kartáčku: v obchodech si můžete koupit výrobky s motivy z pohádek Příběh hraček, Star Wars, Auta nebo Ledové království (na příkladu produktů od společnosti Oral-B). Pokud k tomu navíc přikoupíte kelímek se stejným vzorem a zubní pastu, bude dítě k čištění zubů přistupovat s větší chutí. Velmi dobrý nápad je vyrazit na nákup společně a kartáček vybrat spolu s dítětem – díky tomu si bude brát to, co si samo vybralo, s větší ochotou.

Klepněte pro větší obrázek

Učení prostřednictvím hry

U malých dětí je dobré spojit čištění zubů se společnou zábavou: máma nebo táta by si měli čistit zuby spolu s dítětem do rytmu oblíbené písničky. Dobrým řešením je systém odměn: za vzorné vyčištění zubů můžete dítě odměnit, například extra zábavou po večerní koupeli nebo mu před spaním přečíst jednu pohádku navíc.

Užitečné čtení

Mohou se také hodit knížky, jejichž hrdinové se hezky starají o své zuby. Např. Příběh veselých zoubků od Kateřiny Gančarčíkové. Nejdůležitější je však důslednost: malé děti napodobují rodiče, a pokud dospělí společné čištění zubů zanedbávají, pak si je nebude chtít samo čistit ani dítě.

Přesvědčivé argumenty

A jak přesvědčit k pravidelné hygieně o něco starší děti? Tady se bude hodit konstruktivní rozhovor. Nesmíme děti strašit vizí kazu a vypadávajících zubů, protože by je to mohlo odradit od návštěvy zubaře. Doporučujeme poukázat na výhody pravidelné hygieny: svěží dech, pěkné, zdravé zuby a zářivě bílý úsměv. Za správné chování bychom měli dítě vždy pochválit. Rodič by měl kontrolovat čištění zubů u dětí přibližně do 10. let věku. Kromě toho byste měli pravidelně navštěvovat svého zubaře a podstupovat preventivní zákroky u dentální hygienistky.

Abychom to shrnuli, správná ústní hygiena by měla začít ještě před výskytem prvních mléčných zubů. Zpočátku je to rodič, kdo nese plnou zodpovědnost za čištění dásní a zubů a později by měl kontrolovat čištění zubů a podporovat každodenní hygienu nákupem vhodného příslušenství (kartáčky, pasty, kelímky, ústní vody) a dbát na pravidelnost zubních prohlídek u zubaře.

Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Největší galerie porodních fotek, jakou jste viděli. Pozor, je to dojímavé a občas syrové
Císař není hanba, vzkazuje všem mámám tahle žena. A hrdě ukázala jizvu!
Velký rodinný a vztahový horoskop pro rok 2021: Co čeká vaše znamení?
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Maminkou roku 2020 je Kateřina Tichá! Kdo vyhrál jednotlivé kategorie?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Blíženci Lednová nálada je dlouhodobě příjemná a stále o něčem diskutujete. S partnerem plánujete změny a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milena, Timotej, Tim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné