Maminka.czKojenec

Zuzana Vejvodová: Přítomnost tatínka u porodu beru jako podporu

, Časopis Maminka
23. 11. 2011
Zuzana Vejvodová: Přítomnost tatínka u porodu beru jako podporu
Sympatickou herečku s nakažlivým úsměvem bude většina z vás znát z nováckého seriálu Ulice nebo z veřejnoprávních Hraběnek. Hraní, kterému se věnuje už od dětství, teď ale načas vymění za maminkovské povinnosti. Jak se Zuzana Vejvodová připravuje na miminko?

* Tímto vydáním Maminky se jako leitmotiv nese číslo deset, slavíme totiž desáté narozeniny našeho časopisu. Kde bychom zastihli Zuzanu Vejvodovou před deseti lety a co by nám pravděpodobně odpověděla na otázku: Co vy a děti?

Před deseti lety, tedy v roce 2001, byste mě zastihli jako čerstvou absolventku konzervatoře v Praze, která už nějaký ten rok hraje v Divadle Na Fidlovačce a zrovna tuhle sezonu má před premiérou operety Mam’zelle Nitouche, muzikálů Thyl Ulenspiegel a Kabaret. Přemýšlení o vlastní rodině mi v té době bylo na hony vzdálené.

* V Divadle Na Fidlovačce, kde jste od roku 1998 členkou stálého souboru, jdete doslova z role do role. Brzy vás ale čeká role maminky. Jak jste se vyrovnala s přechodem z maximálního vytížení na klidový režim?

Zatím jsem na klidový režim nestihla najet, od září už sice v divadle kvůli rostoucímu bříšku nehraju, ale zato jsem teprve před pár dny dokončila maraton natáčení v seriálu Ulice. Předtáčely se veškeré scény s Libuškou, aby se co možná nejpřirozeněji ukončila její linka, která se momentálně týká domácího násilí. V divadle i v seriálu se k mému těhotenství postavili vstřícně a lidsky, za což jsem moc vděčná, takže představení jsou úspěšně přezkoušena a seriálová linka načas uzavřena. Klidový režim právě začíná. Těším se!

* Vzpomenete si, jak jste zjistila, že jste těhotná? Komu jste se s touto novinou svěřila jako prvnímu?

Vzpomínám si živě, na podobné chvíle těžko zapomenete... Svěřila jsem se hned, jak jinak, Pavlovi. Jak to celé proběhlo, to si ale nechám s dovolením pro sebe :-)

* Je něco, co vás na těhotenství, ať už v dobrém slova smyslu, nebo naopak, překvapilo?

Musím to zaklepat, zatím patřím mezi ty šťastné, kterým není v těhotenství zle, nemají špatné nálady, nezvladatelné chutě, nebo naopak nechuť k čemukoli. Prožívám zatím moc krásné období a znovu všechno klepu na dřevo. Ten báječný pocit je zároveň i tím překvapením. Neočekávala jsem raději nic předem, tak jako v lecčems jiném se to nevyplácí, takže teď jsem opravdu moc mile překvapená.

* Miminko se má narodit v lednu, nechali jste si prozradit jeho pohlaví?

Nechali... a necháme si tu novinu pro sebe. Před rodinou a kamarády samozřejmě tajnosti neděláme, ale tak to, myslím, stačí :-)

ČTĚTE TAKÉ: Proměna výherkyň fotosoutěže: Podívejte se, jak prokoukly! 2. díl

* Jak se na rodičovství připravujete? Jste spíš studijní typ, který hledá všechny dostupné informace, nebo to necháváte takříkajíc na přírodě?

Snažím se vyhýbat internetovým diskusím pod různými články o průběhu a případných komplikacích v těhotenství, objevovala jsem tam tolik hrůzostrašných příběhů, které mě stresovaly, až jsem si to zakázala číst. Ale co se týče praktických příprav, co bude třeba nutné pořídit a jak se s miminkem v prvních měsících sžít, s tím mi pomáhá moje sestra Monika, která už je maminkou čtyř dětí. Kromě toho jsme v kontaktu s báječnou rodinou Žáčkových, kteří přednedávnem otvírali obchod s kojeneckým zbožím Babiez v Letňanech a už při té otvíračce mi přecházely oči, jak široký výběr věcí pro nejmenší mají. Na nákup tam se fakt těším.

* Máte pocit, že o sebe v jiném stavu více pečujete, dbáte více na zdravou stravu a podobně?

Ano, snažím se o to. Najednou už zkrátka nejde jenom o mě, takže teď určitě daleko víc přemýšlím o tom, co jím. Snažím se tak nějak celkově svůj život přizpůsobit pohodlí toho drobečka v bříšku. Aby mu bylo co možná nejlépe.

* Jaký je váš názor na přítomnost mužů u porodu? Přála byste si, aby byl váš partner na sále s vámi?

Přála bych si to velmi. Přítomnost tatínka u porodu vnímám nejenom jako podporu rodící ženy, ale taky jako právo být u narození svého dítěte a zažít podobné štěstí jako matka.

* Zmínila jste, že vaše starší sestra Monika je už čtyřnásobnou maminkou. Chtěla byste také tak velkou rodinu?

ČTĚTE TAKÉ: Soutěž: Kniha na podzim – Kouzelná lampa

Na tak velkou rodinu bych si asi netroufla... Ale nechme raději ty plány ohledně dětí být. Jsou to velmi křehké věci.

* V jednom rozhovoru jste kdysi uvedla, že si neumíte představit svůj život bez divadla. Plánujete tedy brzký návrat, nebo si chcete miminko užít a být s nim doma?

Divadlo mě hrozně baví, stejně tak natáčení, moc ráda bych se do práce vrátila, ale kdy to bude, to dopředu neplánuju. Teď je nejdůležitější miminko.

Maminka Roku 2019
Témata: Těhotenství, Děti, Slavní rodiče, Porod, Časopis Maminka, Novorozenec, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Široký výběr, Přítomnost, Jak, Babiez, Brzký návrat

Mohlo by vás zajímat
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla

Horoskopy

Štír Máte v sobě velký potenciál a svých cílů v těchto dnech dosáhnete velice snadno. I přes menší pracovní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu