Maminka.czPředškolák

Zvířecí batůžek prospívá zádům a rozvíjí jemnou motoriku. Chcete jeden vyhrát?

Před pár lety mysleli výrobci dětských batohů hlavně na školáky a batůžek pro malé děti byl spíš rarita. Dnes je situace úplně jiná – k dostání jsou dokonale ergonomicky řešené batůžky pro předškoláky, které splňují náročné bezpečnostní i zdravotní požadavky a zároveň fungují jako nápadité edukativní hračky.
15. 11. 2016
Zvířecí batůžek prospívá zádům a rozvíjí jemnou motoriku. Chcete jeden vyhrát?

Znáte to – chystáte se s dětmi do školky (na cvičení, výlet…) a potomek trvá na tom přibalit si na cestu hromadu oblíbených hraček. K tomu je třeba přidat svačinu, lahev, přezutí…

A to všechno si chce samozřejmě odnést sám na zádech. Zátěž takto naplněného zavazadla na dětskou páteř ovšem není zanedbatelná. Proto musí být batůžek lehký a perfektně ergonomicky vyřešený, jinak by při dlouhodobějším nošení hrozily zdravotní potíže.

Zdraví na prvním místě

„Správnou velikost poznáte jednoduše – batoh nesmí dole ani nahoře přesahovat záda dítěte. Při osobním zkoušení rovněž sledujte, zda batoh pohodlně sedí, nikde netlačí a příliš se po zádech neposouvá. Tomu hodně napomáhá nastavitelný hrudní pás. Co se týče objemu, batohy pro předškolní děti se pohybují v rozmezí přibližně 2 až 7 litrů.

Maximální hmotnost naplněného batohu nesmí přesáhnout 15 % hmotnosti dítěte,” upozorňuje Kateřina Princová ze Ski a Bike Centra Radotín, které je výhradním zástupcem batůžků Affenznahn v ČR, jež jsou určeny speciálně předškolákům a splňují nejnáročnější ergonomické i bezpečnostní požadavky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Zátěž batohu musí být zároveň rovnoměrně rozložená na celá záda. Pokud tomu tak není, visí celá tíha batohu dítěti na ramenou a dochází k nadměrné zátěži ramen i páteře. Zátěž batohu musí být zároveň rovnoměrně rozložená na celá záda, což zajistí nastavitelný hrudní pás.

Pokud chybí, visí celá tíha batohu dítěti na ramenou a dochází k nadměrné zátěži ramen i páteře. Těžký náklad táhne dítě dozadu, a to instinktivně reaguje předklonem trupu a předsunutým držením hlavy.

Dochází k přetížení trapézových svalů, které se může projevit nejen bolestí zad, ale i silnými bolestmi hlavy.

„Stejně tak je důležité, aby byla zádová část batůžku polstrovaná a dokonale uzpůsobená anatomickému zakřivení páteře a fyziologické stavbě zad. Pohodlné musí být rovněž popruhy batůžku – tedy širší, polstrované, aby se dítěti nezařezávaly do ramen, a zároveň se daly jednoduše nastavit,“ dodává odbornice.

Výchova k samostatnosti i ekologickému myšlení

Batůžek pro předškoláky by měl splňovat i další parametry. Především všechny druhy zapínání – přezky, patentky či zipy – by měly být velikostí uzpůsobené dětské ruce a měly by se dát snadno zapnout i rozepnout.

Chcete vyhrát jeden ze tří zvířecích batůžků pro svého předškoláka? Pojďte s námi soutěžit na facebook Maminky.

 

Batůžky Affenzahn nabízejí ještě jeden zajímavý benefit – patří mezi ekologické výrobky, a tím přispívají už v raném věku k povědomí a zájmu dětí o životní prostředí. Zvídavého předškoláka jistě zaujme, když uslyší, že jeho batůžek vznikl ze stejných PET lahví, jaké pomáhá odnášet do kontejnerů na tříděný odpad.

Odpověď na jeho všetečné otázky je zde: „Batohy Affenzahn se vyrábějí ekologicky šetrnou technologií – až 50 % z nich tvoří hmota recyklovaná z PET lahví. Lahve se rozmělní na PET vločky připomínající kukuřičné lupínky. Vyčistí se ve vodní lázni, následně se roztaví a smísí. Výsledkem je hmota podobná těstu. To se vytáhne do dlouhých vláken a po ochlazení se spřádá do nití. Utká se bílá tkanina, z obou stran se potiskne a z ní se ušije batůžek.

Ve srovnání s konvenčními způsoby výroby se o 20 % snižuje množství odpadních vod, o 50 % klesá spotřeba elektrické energie a emise znečišťujících látek se snižuje dokonce o 60 %,“ přibližuje zákulisí výroby batůžků Affenzahn Kateřina Princová.

Batůžek i edukativní hračka v jednom

Tyto informace děti určitě zaujmou, ovšem rozhodující pro to, zda si batůžek oblíbí, je především jeho vzhled a celkový design. Proto není pochyb, že u nich nejvíc „zabodují“ batůžky, které jsou nejen zavazadlem, ale zároveň i krásnou a zábavnou hračkou.

Přesně tenhle požadavek dokonale splňují batůžky Affenzahn, které představují zvířátka, jejichž tlapky jsou zakončeny suchými zipy, takže je děti můžou rozpohybovat a připínat do různých pozic…

Originálním a vtipným nápadem je i vytahovací jazyk, sloužící zároveň jako visačka pro uvedení jména, který – stejně jako snadno otvíratelné přezky – pomáhá k rozvoji jemné motoriky už u těch nejmenších dětí. Na rodiče tak zbývá jediný, zato obtížný úkol – vybrat z té plejády zvířecích batůžků dětem ten nejhezčí.

Aktovka nebo batoh?  Poradíme vám, jak vybrat  správnou tašku do školy
Záda vašeho školáka nesmí trpět. Vyberte mu tu správnou tašku
Témata: Děti, Předškolák, Dětské oblečení a dětská obuv, Životní prostředí, Batoh, Batůžek, Edukativní hračka, Zvíře, Zkoušení, Hmota, Zákulisí
Mohlo by vás zajímat
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?
Deset rizikových skupin žen, kterým hrozí předčasný porod. Nepatříte mezi ně?
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu