Maminka.czPorod

Zvládněte šestinedělní očistu v pohodě

Každá nastávající maminka ví, že po porodu přijde doba čištění, hojení a regenerace. Prakticky ihned po narození děťátka začne děloha pracovat na tom, aby se vrátila k původní velikosti a zbavila se všeho, co již nebude potřebovat. Říká se tomu šestinedělní očista. Jak dlouho krvácení potrvá a jaké komplikace mohou nastat?
, Časopis Maminka
14. 9. 2015
Zvládněte šestinedělní očistu v pohodě

Vzpomínám si, jak jsem po prvním porodu na oddělení šestinedělí zoufale sháněla informace, jak to s tím poporodním krvácením vlastně je. Zatímco ostatní maminky řešily kojení a váhu svých dětí, já tehdy vyděšeně psala kamarádce esemesku: Vypada to, ze nasledujicich 6 tydnu budu menstruovat a nosit tri tlusty vlozky najednou! To nepreziju! Oč lépe by se mi tehdy rozbíhala laktace, kdybych věděla, že o tak velkou oběť rozhodně nepůjde…

Jak dlouho? 

Jakmile porodíte, vaše tělo i psychika se bude v následujících několika týdnech (počítejte se zhruba 5 až 8) ze všech změn podmíněných těhotenstvím a porodem regenerovat. Vnitřní i vnější orgány se budou hojit a nejvíce úsilí přitom vyvine děloha, která v šestinedělí prochází největšími změnami.

V rámci čištění z ní budou odcházet tzv. očistky (krev, krevní sraženiny a zbytky plodového obalu, které nebyly vyloučeny ve třetí době porodní). Právě děloha během těhotenství mnohonásobně zvětšila svůj objem, ale teď se musí brzy navrátit do původního stavu, proto takřka ihned po porodu začne docházet ke smršťování jejích svalových vláken a buněk. Ty dokážou stáhnout dělohu v průměru o jeden centimetr za 24 hodin. Je-li tak všechno v pořádku, zhruba desátý den po porodu již fundus (vrchol dělohy) zevně nenahmatáte. Doba a tempo zavinování jsou však individuální, záleží na způsobu vedení porodu, velikosti miminka i případném použití nástrojů.

Největší plochou, která se nyní musí zahojit, je poraněná vnitřní stěna dělohy. I proto jsou v prvních dnech očistky s příměsí krve obarvené na tmavě červeno. Jakmile se však poraněné orgány zotaví, začnou očistky světlat, barvit se dohněda a díky stoupajícímu počtu bílých krvinek stále více žloutnout. Na konci očisty jsou již jen průsvitné či bělavé barvy. Dopředu sice neodhadnete, jak dlouho bude vaše hojení trvat, avšak díky tomu, že se krev ženy po porodu sráží dvakrát rychleji než normálně, nemělo by mít toto krvácení dlouhodobý charakter.

„V prvních pěti dnech mi přišlo, že krvácím stejně jako při menstruaci,“ vypráví Lída, maminka pětiměsíční Viktorky. „Zpočátku jsem zaznamenala i krevní sraženiny, ale doktorka mě uklidnila, že jsou pár dní po porodu normální. Pak postupně ubývaly a očistky bledly. Moje děložní očista trvala jen čtyři týdny a pak byl klid.“ Pokud kojíte, půjde zavinování i očišťování výrazně rychleji, pomaleji se děloha stahuje po vícečetném porodu, při polyhydramniu (velkém množství plodové vody) nebo po protahovaném porodu, který trval déle než 18 hodin. 
Rychlejšímu zavinování brání i plný močový měchýř a plné střevní kličky. 

Nerodíte, zavinujete...

Ano, stahování dělohy budete prvních pár dní pociťovat jako lehké kontrakce, přičemž platí, že jejich intenzita stoupá při kojení, kdy se z těla přirozeně vyplavuje hormon oxytocin. Ten je totiž za stahy a zavinování dělohy zodpovědný. I proto mívají kojící ženy průběh zavinování a odchodu očistků rychlejší.

Bolestivost „zavinovacích“ kontrakcí však bude den ode dne slábnout, až postupně vymizí. Ale jste-li vícerodička, pak se připravte na to, že intenzita stahů se s každým těhotenstvím stupňuje. Ženy po císařském řezu zase mají dělohu důkladněji vyčištěnou, a tedy se jim odchod očistků zmírňuje a zkracuje. 

Časté větrání je důležité 

MUDr. Michal Uhlíř gynekolog a porodník, Praha-Zbraslav 

„Ideální jsou určitě klasické vložky, avšak antibakteriální a bezigelitové, aby bylo vidět, jak moc se krvácí. Doporučuji je často měnit, zvláště v teplém počasí. Namístě je zvýšená hygiena, sprchovat se raději více než méně. A úplně nejlépe větrat, zejména pokud je přítomno poporodní šití.

Pokud stav nedovolí chodit,naostro‘, větrat alespoň vleže. Platí, že při častém sprchování a větrání se vše hojí daleko lépe. Kalíškům a tamponům dávám rozhodně NE, hrozí u nich velké riziko infekce. Jednak krev zůstává déle v těle ženy a jednak vadí ‚šátrání‘ rukou.“ 

Hrdinství odložte na později

Myslete teď hlavně na sebe. Lékaři doporučují používat alespoň první dva týdny po porodu jednorázové kalhotky a buničité porodnické vložky, které výborně sají a jsou zcela prodyšné. Klasické vložky z umělých materiálů (s igelitovou fólií) totiž často vedou k potížím z přemnožení choroboplodných bakterií.

V šestinedělí dbejte na opravdu zvýšenou hygienu rodidel a vyhněte se tamponům či menstruačním kalíškům. K mytí nepoužívejte žádná parfémovaná mýdla, ale vsaďte na obyčejný dětský syndet nebo mýdla obsahující dubovou kůru pro lepší hojení poranění. Zlaté pravidlo říká: větrat, větrat, větrat, a proto pokud vám to již objem očistků (a soukromí) dovolí, choďte co nejčastěji „naostro“. Pamatujte i na dostatečný odpočinek, šestinedělí není časem na hrdinství. 

Témata: Zdraví, Porod, Časopis Maminka, Šestinedělí, Teplé počasí, Časté větrání, Velké riziko, Desátý den, Zlaté pravidlo, Původní stav, Přemnožení
Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce
Proč pouštíme na podzim draky a opadává listí? Dětské otázky vás už nepřekvapí
První porody by se měly zakázat, říká porodní asistentka Tereza Morávková
Tipy na vánoční dárky pro miminka od narození do šesti měsíců

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu