Maminka.czZdraví

Zvracení může signalizovat vážnější problém než bříško

Regina Rothová 31.  1.  2013
Některé noci s batolaty jsou skutečně divoké. A nemusejí to způsobit vždycky jenom sny.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je to už pár let, přesto si dodnes živě pamatuji na jeden bouřlivý víkend, který jsem strávila neustálým převlékáním povlečení, pračka jela na plné obrátky a tříletá dcera byla po asi desátém zvracení naprosto vyčerpaná. Tehdy bylo na vině totální přejedení večerní mléčnou kaší.

Dcera měla zvyk, že ač v průběhu dne jedla poměrně málo, za noc byla schopná vypít i dvě kojenecké láhve kaše s rozmixovaným banánem. Zřejmě onen víkend přetekla pověstná poslední kapka a od té doby se stala kaše na dlouhá léta tabu. Dietní chyby Ty bývají asi nejčastější příčinou těchto nočních příhod. Proto buďte opatrní a sledujte, co vaše batole před spaním zkonzumuje. Zbytečně byste jeli do nemocnice a přitom se může jednat o banální nevolnost, která do rána odezní.

Samozřejmě je třeba nepodceňovat další příznaky hrozícího onemocnění: zvýšená teplota nebo dokonce horečka, bolesti bříška, průjem. Pokud se obtíže kumulují, může se skutečně jednat o něco závažnějšího. Zánět slepého střeva, střevní virózu.

Zvracením začíná často i běžné virové onemocnění horních cest dýchacích. Pokud je vaše ratolest od miminka na blinkání citlivá, asi vás takový zádrhel nevyvede z míry. Dítěti je vždy třeba pořádně vyčistit zuby, vypláchnout mu ústa, aby se cítilo lépe. V čisté postýlce a vyvětrané místnosti se mu, pokud se nejedná o nemoc, okamžitě výrazně uleví. Zbaví se zbytků nestrávené potravy, která byla přetíženému žaludku na obtíž. Doplňujte tekutiny pozvolna, černý neslazený čaj podávejte po lžičkách, rozhodně nechte alespoň dvanáct hodin zažívací trakt odpočinout a teprve poté zavádějte dietní potraviny (suché pečivo, banán, vařenou mrkev, brambory). Když je dítko čilé, bez teplot, nezvrací, není třeba dalších opatření.Kdy okamžitě k lékaři?

* dítě zvrací opakovaně intenzivně, obloukem

  • rychle mu stoupá horečka
  • stěžuje si na bolesti bříška, případně má křeče
  • ve zvratcích nebo ve stolici je krev
  • je zchvácené, upadá do bezvědomí


Infekce, záněty

Zvracení (a nejen noční) může provázet začínající onemocnění. Řada dětí reaguje na náhlý vzestup tělesné teploty zvracením, stejně tak na počínající angínu, zánět horních cest dýchacích nebo středního ucha. Úporný kašel také vyvolává nucení ke zvracení. Zvlhčujte vzduch v pokoji, kde malý pacient spí, zvedněte postel pod hlavou, aby se vašemu potomkovi lépe dýchalo, dejte mu studený obklad na hlavu. Když zvracení neustupuje po celou noc, jeďte raději do nemocnice. Lékař vyloučí závažnou příčinu tohoto stavu a může se stát, že si vaše zlatíčko nechá v nemocnici na pozorování a dodá mu tekutiny formou infuze. Malé děti totiž velmi rychle ztrácejí nejen tekutiny, ale i minerály a stopové prvky, které je nutné co nejdříve organismu doplnit. Obvykle tato hospitalizace netrvá příliš dlouho, přibližně 12 hodin. Dítěti jsou odebrány vzorky krve k vyloučení zánětů. Po zavodnění a vyhodnocení výsledků je propuštěno do domácího ošetření.

Přehřátí organismu

Stav, který v zimě příliš nehrozí, je úžeh (ale pozor, ostré slunce ve vysokohorském prostředí je zrádné). Zato úpal, tedy přehřátí organismu, když dítě necháme dlouho v přetopené, nevětrané místnosti, navíc nevhodně oblečené, může nastat poměrně brzy. Termoregulační systém není u malých dětí ještě dostatečně vyvinutý, a když tělo vydává příliš energie na to, aby se samo ochladilo, je vyčerpané a snadno dojde k nevolnostem a zvracení. Rychle potomka svlékněte, vyvětrejte, zabalte ho do vlhkého prostěradla a v polosedu ho ovívejte, aby se k němu dostal čerstvý vzduch. V případě, že nemáte prostěradlo, stačí namočená houba, kterou potomka otírejte.

Přílišná fyzická námaha

Někdy se může stát, že noční blinkání přijde po namáhavém dni plném fyzických aktivit nebo přemíry zážitků. Děti ještě neumí rozložit síly, odpočívat, neodhadnou, co jejich tělo snese. Organismus pak často reaguje nočním zvracením. Postup je v takovém případě stejný jako u dietních chyb. Nechte ratolest odpočívat alespoň jeden den na lůžku nebo ji minimálně nezatěžujte procházkami. Dítě si musí takzvaně „dobít baterky“. Naštěstí u nejmenších je regenerace poměrně rychlá, obnova sil nastupuje už po několika hodinách. Když potomek nezvrací, je veselý a chce si hrát, je vyhráno. Ale máte poučení, že s přílišnou námahou byste to u něj neměli ještě několik let přehánět.

Psychický stres

Dítě, které prožije nějakou nepříjemnou situaci, trápí se, má pocit, že je nedostatečně milované, má děsivé sny, může reagovat také zvracením. V případě, že se tato situace opakuje pravidelně, měli byste se zamyslet nad tím, co ho stresuje, případně navštívit ředitelku mateřské školy (pokud už do ní chodí), vyptat se na vztahy mezi dětmi. Máte-li problémy v partnerském vztahu, měli byste situaci řešit poradnou a návštěvou dětského psychologa. Když se bude dusivé období prodlužovat, dítě si může vytvořit silný psychický blok, který se bude jen těžko v pozdějším věku odstraňovat.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Problém, Psychický blok, Bříško, Poslední kapka, Muž, Signál, Fyzická námaha, Tříletá dcera, Zvracení, Psychický stres, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Když dítě slyší „on na sport moc není“, začne se podle toho chovat, říká instruktorka tělesné výchovy
Brožová Lenka
Pohyb
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Nejstarší miminka na světě slaví první Vánoce. Jako o embrya o ně 30 let nikdo nestál
Brožová Lenka
Příběhy
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender