Maminka.czKojenec

Zvracení u kojenců - na co si dát pozor?

8. 2. 2012
Zvracení u kojenců - na co si dát pozor?
Je zcela normální, že si vaše miminko někdy decentně ublinkne. Ale co když zvrací po každém kojení či vypité lahvičce s mlíčkem? Měla byste začít být obezřetná. Kdy může být blinkání nebezpečné, záleží na mnoha faktorech…

Je něco jiného, když miminku po krmení z pusinky vyteče trochu mlíčka, než situace, kdy téměř pokaždé vyvrhne polovinu obsahu žaludku. Pokud se vám zdá, že jde spíš o druhý zmíněný případ, měla byste zajít na poradu k dětskému lékaři. Může jít například o reflux, jenž je způsoben slabým dolním svěračem jícnu (má bránit zpětnému vracení potravy a tekutin zpět). Nejde ale o nic vážného. S tímto drobným „defektem“ se narodí téměř každé dítě. Jenže u notorických „ublinkávačů“ se neuzavře hned, jak je běžné. Nemusíte se bát, že jde o trvalý stav. Záklopka se uzavře po několika měsících a vše bude v pořádku.

Tak jako tak je tento problém velmi nepříjemný, a pokud se nezačne řešit, může způsobit problémy s přírůstkem váhy, podvýživou a tak dále. Také jde o velice vyčerpávající záležitost pro rodiče. Reflux totiž znamená nekonečné praní potřísněného dětského i dospěláckého oblečení, čištění potahů… Nic příjemného. Přitom lze všemu předejít! Pokud dítě dostává umělé mléko, vyměňte dosavadní druh s označením HA (hypoalergenní) za jiné se zkratkou AR (antireflux). Jeho konzistence bývá hutnější a tak mlíčko lépe uvízne v bříšku miminka. Pokud ještě kojíte, nechte dítě co nejdéle po krmení v lehátku, kde nebude ani ležet, ani si mačkat žaludek.

Výraznější trable vás potkají v případě, kdy dítě neublinkává, ale doslova hází šavle. Ve chvíli, kdy zvratky tryskají z dětské pusinky proudem, znamená to, že není něco v pořádku. Může jít o virózu, alergii… Proto je nutné co nejdřív vyhledat dětskou ambulanci.

den deti
Témata: Děti, Kojenec, Zvracení

Mohlo by vás zajímat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Holčička se narodila s jizvou na tváři. Zranili ji lékaři při císaři
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce

Horoskopy

Ryby Když se na sebe podíváte do zrcadla, nevidíte už zničenou osůbku, ale sebevědomého jedince. Nejlépe vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ferdinand, Lolita, Ferdinánd

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné