Maminka.czKojenec

Zvracení u kojenců - na co si dát pozor?

Je zcela normální, že si vaše miminko někdy decentně ublinkne. Ale co když zvrací po každém kojení či vypité lahvičce s mlíčkem? Měla byste začít být obezřetná. Kdy může být blinkání nebezpečné, záleží na mnoha faktorech…
8. 2. 2012
Zvracení u kojenců - na co si dát pozor?

Je něco jiného, když miminku po krmení z pusinky vyteče trochu mlíčka, než situace, kdy téměř pokaždé vyvrhne polovinu obsahu žaludku. Pokud se vám zdá, že jde spíš o druhý zmíněný případ, měla byste zajít na poradu k dětskému lékaři. Může jít například o reflux, jenž je způsoben slabým dolním svěračem jícnu (má bránit zpětnému vracení potravy a tekutin zpět). Nejde ale o nic vážného. S tímto drobným „defektem“ se narodí téměř každé dítě. Jenže u notorických „ublinkávačů“ se neuzavře hned, jak je běžné. Nemusíte se bát, že jde o trvalý stav. Záklopka se uzavře po několika měsících a vše bude v pořádku.

Tak jako tak je tento problém velmi nepříjemný, a pokud se nezačne řešit, může způsobit problémy s přírůstkem váhy, podvýživou a tak dále. Také jde o velice vyčerpávající záležitost pro rodiče. Reflux totiž znamená nekonečné praní potřísněného dětského i dospěláckého oblečení, čištění potahů… Nic příjemného. Přitom lze všemu předejít! Pokud dítě dostává umělé mléko, vyměňte dosavadní druh s označením HA (hypoalergenní) za jiné se zkratkou AR (antireflux). Jeho konzistence bývá hutnější a tak mlíčko lépe uvízne v bříšku miminka. Pokud ještě kojíte, nechte dítě co nejdéle po krmení v lehátku, kde nebude ani ležet, ani si mačkat žaludek.

Výraznější trable vás potkají v případě, kdy dítě neublinkává, ale doslova hází šavle. Ve chvíli, kdy zvratky tryskají z dětské pusinky proudem, znamená to, že není něco v pořádku. Může jít o virózu, alergii… Proto je nutné co nejdřív vyhledat dětskou ambulanci.

Témata:Kojenec
Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
První screening v těhotenství. Co vás čeká a jak probíhá?
Chvíle hrůzy. Lachtan nečekaně stáhl holčičku pod vodu
To je ale podoba! Tomáš Klus konečně ukázal obě roztomilé děti
12 velkých poprvé, na která se můžete těšit. Od prvního úsměvu ke krůčkům

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu