Maminka.czRodičovství

Žvýkačka zůstane v břiše 7 let a další rodičovské perly. Taky občas říkáte dětem nesmysly?

aši 10.  4.  2022
Zdroj: Istock
Žvýkačka zůstane v břiše 7 let a další rodičovské perly. Taky občas říkáte dětem nesmysly? | Zdroj: Istock
Taky patříte k těm, kteří čas od času pronesou nějakou moudrost směrem ke svým potomkům, kterou kdesi slyšeli nebo kterou opakují po svých vlastních rodičích? Které mýty kolují mezi rodiči a dětmi nejčastěji? A používáte je taky?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]


Spolknutá žvýkačka zůstane v břiše sedm let

Na puberťáky už byste si s tím nepřišli, ale malé děti mají tendenci svým rodičům bezmezně věřit. I když jim říkají věci, které nejsou pravda – ať už pro to, aby jim něco nemuseli složitě vysvětlovat, nebo kvůli tomu, že si třeba taky sami myslí to, že kdo spolkne žvýkačku, bude ji mít v břiše sedm let a zadělává si tím na potíže. Taky mi rodiče říkali, abych nikdy nepolykala žvýkačku, jinak se mi zalepí žaludek a střeva a bude zle. Jiným dětem zase rodiče říkají právě to, že jim žvýkací guma zůstane v břiše sedm dlouhých let. Pravda je taková, že i žvýkačka projde dětskými střevy jako každý jiný kus odpadu. Výjimkou je chronické polykání žvýkaček, což je zlozvyk, který může vést k zácpě a vyžaduje lékařskou pomoc.

Na jídlo na zemi se hned vrhne kupa bakterií

Jídlo spadlé na zem lze s přimhouřenýma očima sníst, ale jen do pěti sekund, protože do té doby se na něj bakterie nestihnou dostat. Na jídlo se bakterie nalepí buď ihned, nebo po delší době a nezáleží na čase, ale na povrchu, na který jídlo dopadne. Když bude povrch plný bakterií, je zle. Podle studie Rutgerts je relativně bezpečnější sníst spadlý kousek jídla z koberce než z jiného povrchu. Podle týmu mikrobiologů je překvapivě bezpečnější koberec než třeba hladké dlaždičky, které jsou pro přenos bakterií ideální.

S vlhkými vlasy ven nesmíš, nebo dostaneš rýmu

Tohle „pravidlo“ jsem slýchala jako malá neustále. Máš vlhké vlasy? Počkej, až uschnou, jinak nastydneš a dostaneš rýmu. Asi vás to bude mrzet, ale odborníci zcela jasně říkají, že mokré vlasy nejsou to, co způsobí, že dítě dostane rýmu. Virům se líbí v zimních měsících, to ano, ve skutečnosti jsou ale nakažlivé i ve vyšších teplotách. Rýmu tedy dítě dostane spíše v mateřské škole, kde je hodně dětí a expozice virům je mnohem efektivnější.

VIDEO: Co by mělo zažít dítě, než půjde do školy?

Ne abys po jídle skočil do bazénu!

Jsi po obědě? Ne ať tě napadne skočit hned do bazénu, jinak bys mohl zemřít. Asi tak. Když se dítě nacpe a půjde hned plavat nebo běhat (nebo se jakkoli jinak hýbat), možná ho bude bolet bříško, ale rozhodně nezemře. Ideální samozřejmě je počkat aspoň hodinu, aby se jídlo trochu strávilo, ale jinak je to mýtus, kterému nevěřte.

Nekřupej těmi prsty, dostaneš artritidu

Je to protivný zvyk, křupat prsty, že? Ale že by tenhle zlozvyk způsobil, že vaše dítě dostane v budoucnu artritidu? Hloupost. Existuje několik odborných studií, které zkoumaly tuto souvislost, ale žádné významné riziko nezaznamenaly. Jasně, praskání a křupání kloubů může snížit schopnost pevně něco uchopit, případně může způsobit otoky rukou. Ale nic horšího dítěti nehrozí. To ovšem neznamená, že byste se neměli pokusit tenhle zlozvyk odstranit.

Jdi dál od té televize, zkazíš si oči!

Taky to říkáte svým dětem každý večer, když se dívají na pohádku? Nebo během dne, když jim něco pouštíte? Tenhle mýtus pochází z doby, kdy skutečně hrozilo nebezpečí ze záření, které vycházelo z obrazovek v 60. letech minulého století. Stalo se z toho pravidlo a rodičovský evergreen. Dnes už jsou televize naprosto odlišné a obrazovky určitě oči nezkazí. V dnešní době hrozí jiná závislost, ale o tom to není...

Musím ti stříhat vlasy, zhoustnou

Moje maminka evidentně věřila, že to tak je. Od malička mě stříhala nakrátko a neustále tvrdila, že až budu velká holka, moje vlasy budou husté a krásné. No, nejsem sice plešatá, ale vlasů mám přiměřeně a nikdy jsem nebyla vlasáč. Řada studií dávno prokázala, že stříhání nemá na růst vlasů vliv, ale vliv mají vlasové folikuly a genetika. Pravda je, že ostříhané vlasy mají tendenci vypadat silnější, tmavší a hrubší, ale to platí jen v krátkodobém horizontu.

 
 

Témata: Rodiče, jídlo, Výchova, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Rodičovství, Vlasy, mýtus, Žvýkačka, Protivný, Bakterie, TAK, Břicho, Rýma, Děti, Perla, Vlasová kosmetika na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Eva Burešová porodila! Partner Přemek napsal dojemné vyznání
Víchová Tereza
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Maminky, zavřete oči! Tyto šílenosti vymýšlí tatínci, když hlídají své ratolesti
redakce
Galerie