Maminka.czDiskuzeDěti a rodina

Jednorázové nebo látkové pleny

Magda H 25. 10. 2014 20:56
Zdravím všechny maminky,chtěla bych vás poprosit jestli byste se nepodělili o vaše zkušenosti s plenami pro novorozence,budu mít moje první miminko takže se v tomhle ještě nevyznám.Je lepší používat jednorázové nebo látkové pleny?Předem děkuji za všechny rady
Celkem 17 odpovědí Zobrazit jako strom
Helenka 4. 6. 2018 16:46
jak již píšou níže, je to uplně jedno, nejdůležitější je natírat zadeček krémem proti opruzeninám, at miminko netrpí
Odpovědět To se mi líbí0
Šárka 2. 6. 2018 19:03
v podstatě je uplně jedno jaké pleny použivate. Duležité je, aby to sedelo miminku.A nezapomenout na krém proti opruzeninám
Odpovědět To se mi líbí0
Vladimíra 23. 5. 2018 15:58
každému miminku vyhovuje jený druh plen. Myslím si ale že nejdůležitější že zadeček pravidelně natírat kremem a tak předejít nepřijemným opruzeninám.
Odpovědět To se mi líbí0
MartinaBlahova 13. 3. 2018 14:28
@Tamara používala jsem snad všechny značky plen co jsou v obchodě, zadeček natírala kremem proti opruzeninám a nikdy nic. Krásný a ružový zadeček. Ae zase chápu, že každá pokožka je jinak citlivá.
Odpovědět To se mi líbí0
Ilča 25. 2. 2018 11:17
No dneska to není zrovna jednoduché najít něco šetrného a bez chemie.
Odpovědět To se mi líbí0
Tamara 22. 2. 2018 18:19
@MartinaBlahova Mazání není vždycky řešením, tomu je právě potřeba předejít za pomoci vhodných plínek.
Odpovědět To se mi líbí0
MartinaBlahova 22. 2. 2018 13:21
v podstatě jakékoliv.Každému vyhovuje něco jiného.Hlavně nezapomínat namazat dětský zadeček proti opruzeninám
Odpovědět To se mi líbí0
Denča 29. 1. 2018 7:41
@Síma Jelikož se u nás dají sehnat šetrné a kvalitní plíny jednorázové, tak si myslím že ty látkové nebudou až zas tak v kurzu. Co si budeme vykládat, s jednorázovkami je to všechno jednodušší
Odpovědět To se mi líbí0
Síma 24. 1. 2018 10:06
Určitě jednorázovky ! S látkovkama jsem se nějak nesžila a vůbec nám nevyhovovaly.
Odpovědět To se mi líbí0
Diana 20. 9. 2017 21:09
ahoj, dají se sehnat nějako ekologické jednorázové plenky ?
Odpovědět To se mi líbí0
Verča 19. 6. 2015 16:56
@Olivie To záleží na tom, jaké plenky budete používat, jestli máte sušičku atd. Látkové poradkyně doporučují maminkám, které nemají sušičku, mít připraveno 25 přebalení. Já ale nikdy tento počet neměla a látkuji už dva roky.
Odpovědět To se mi líbí0
Olivie 18. 6. 2015 19:47
Ahoj, chtěla jsem se zeptat kolik je potřeba látkových plenek pro miminko. Jednorázové nechci :-) .... děkuji předem za odpověď
Odpovědět To se mi líbí0
Dana 15. 11. 2014 17:45
Já jsem používala jednorázovky ale skoro vždy protekly takže jsem vlastně skoro hned začala také látkovat.Když jsem si navíc potom spočítala kolik peněz bych vyhodila za ty jednorázovky používat je pořád tak ještě že tak.
Odpovědět To se mi líbí0
lucka.h 27. 10. 2014 15:22
Ahoj, já mám 10 měsíční holčičku a už v těhotenství jsem si koupila balení látkových plen. Je tam několik sad a je to odstupňováno podle velikosti miminka. Zatím jsem opravdu spokojená. Jen na noc dáváme jednorázovky.
Odpovědět To se mi líbí0
Eva M 26. 10. 2014 15:32
Ha, teď koukám, že jsme tady dvě Evy :) ještě doplním, že mám holčičku, které je teď dva a půl roku; čekám druhé dítě a jsem ráda, že jsem kompletně vybavená látkovými plenami, ale do porodnice beru jednorázovky, je to pro začátek opravdu jednodušší.
Odpovědět To se mi líbí2
Eva 26. 10. 2014 15:27
Používala jsem obojí. Na začátku se mi vyplatily ty jednorázové - snadné použití, okamžitá dostupnost. Postupně jsem najela na látkové. Začala jsem klasickýma čtvercovkama, postupně jsem pak dokoupila další druhy, tvarované, jednu nebo dvě all-in-one... Pokud chceš být mobilní, jsou ideální jednorázové - jsou skladné, po použití je v zásadě kdekoli vyhodíš, nemusíš řešit skladování a velký objem. Osvědčily se mi látkové na doma a jednorázové na cestování a na delší procházky a zařizování po městě. Pokud jde o vyvařování atd. - většina praček umožňuje praní na 90°C, což bohatě stačí. Žehlit není nutno, já jsem žehlila jen v šestinedělí a pak občas, když mi připadalo, že vyžehlené plenky jsou skladnější a příjemnější, rozhodně to ale není nutnost. Tvarované pleny se nežehlí vůbec. Separační pleny jsem koupila a použila asi jednou, zbytek role teď dojíždím v kuchyni ve funkci hadříků a utěrek. S látkovými plenami je hlavní otrava to, že se musí namáčet a přemáchávat - aby nezasmrádly a nepomnožilo se v nich nezdravě moc bakterií. Prát je dobré alespoň jednou za dva dny. Ptej se, kdybys chtěla vědět něco konkrétního :)
Odpovědět To se mi líbí0
Eva 25. 10. 2014 22:43
Ahoj, mám 8 týdenní holčičku a také jsem tohle řešila. Pročetla jsem si mnoho rad a zkušenosti ostatních, také samozřejmě sehrála svou roli i finanční stránka věci. Pořídila jsem si látkové kalhotky a pratelné froté pleny a separační pleny, které se do nich vkládají, určitě jsi o nich slyšela. Určitě bych ti ze začátku doporučila jednorázové pleny, protože sama uvidíš, jaký to bude mazec a budeš přebalovat 10x a vícekrát za den, a když budeš navíc takový "jelito" při přebalování jako já :D a spotřebuješ i u jednoho přebalování 3 plínky :D,(protože se ti, ještě než celou proceduru dokončíš, znovu počůrá a pak znovu pokadí..), tak určitě oceníš jejich praktičnost a rychlost. Neumím si představit, že bych ještě např. klasické plínky namáčela, vyvářela, prala, sušila, skládala atd. Byla by to jen práce pro tebe navíc. Už tak nebudeš vědět co dělat dřív.. Časem, až se budeš cítit v pohodě a budeš zvládat i jiné domácí práce, můžeš najet na klasické pleny nebo již zmíněné kalhotky, až bude mít miminko i menší spotřebu na den. Z hlediska ekonomického jsou určitě výhodnější, o to i pracnější. Takže o klasických čtvercových plenách jsem vůbec neuvažovala. Natož abych je v garsonce měla denodenně rozvěšené (ani bych neměla kde, zabírají místo), pořád zapnutou pračku... Žehlit bych vůbec nestíhala a odmítám.Jestli to tedy pro tebe není finanční problém, nech si nakoupit spoustu "jednorázovek" (ze začátku jedno velké balení 78 ks tak na týden) a uvidíš, že budeš spokojená! Hodně štěstí :-)
Odpovědět To se mi líbí5


Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu