Maminka.czDiskuzeTěhotenství a porod

Miminko po samovolném potratu

Zdravím uživatelky maminka.cz , prostřednictvím této diskuse bych se chtěla dozvědět, kolik z Vás postihl samovolný potrat a zda při dalším těhotenství probíhalo vše normálně. Jsem v pátém týdnu těhotenství. Před půl rokem jsem prodělala revizi dělohy, samovolný potrat v osmém týdnu. Teď se bojím, že se to bude opakovat. Za příspěvky předem moc děkuji
Celkem 37 odpovědí Zobrazit jako strom
@guinea .laura
Odpovědět To se mi líbí0
Zdravím, taky jsem prodělala samovolný potrat po zamklém těhotenství a jelikož se jednalo o mladé (7.TT) těhotenství , tak jsem se rozhodla, že nechci kyretáž - kvůli narkóze (už jsem jich prodělala hodně), riziku roztažení děložního hrdla (mohou vzniknout problémy při dalším těhotenství) a obecně většímu poškození (trvá déle, než se můžete začít opět snažit o miminko). Jediné opravdu užitečné rady jak to všechno překonat jsem našla až na US a UK stránkách, kde dávají přednost samovolnému potratu před chirurgickým řešením.

1. potrat může být zcela samovolný, nebo za užití léčiv nebo chirurgie. Léčivem se myslí alkoloid podobný oxytocinu, který vyvolává děložní stahy - u nás většinou injekce, v zahraničí berou pacientky cca 3 dny tablety. Dochází k urychlení celého procesu a menšímu krvácení.

2. Křeče

Je normální, mít křeče několik dní po potratu. Můžete si vzít léky, jako je ibuprofen, který se běžně používá. Neužívejte aspirin - zvyšuje krvácení. Prohřátí také pomáhá zmírnit křeče (např. sprcha - ne koupel!)
Někdy můžou křeče znamena krevní sraženinu v děloze nebo se děloha zmenšuje do své normální velikosti. Křeče můžou být až neúnosné a velice bolestivé proto doporučuji:

- MASÁŽ BŘICHA. Zatlačte od pupíku směrem k ochlupení (přitlačte pevně dlaň na oblast pod pupíkem a krouživým pohybem masírujte, potom se posuňte níže a opět masírujte atd.). Můžete si lehnout nebo sednout na záchod. Tato masáž může pomoci projití krevních sraženin (počítejte s tím, že z vás vyjdou sraženiny - proto ten záchod - a uleví se vám), které by mohly být příčinou křečí.Mě toto velice pomohlo, protože jsem se svíjela 2 dny v křečích, než jsem na tuto masáž přišla. Potom jsem ji prováděla opakovaně dle potřeby.

Křeče můžou být také způsobeny natažením svalu (asi pánevního dna?).
Můžete si lehnout na stranu, která bolí a vytáhněte spodní koleno k hrudníku, nebo dejte nohu na židli a opřete se do směru bolesti. Pokud se vám úleví, tak bolest je způsobena s největší pravděpodobností v důsledku svalové napětí a může být léčena odpočinkem.

- pokud vám na křeče nepomůže žádná z těchto rad (ibuprofen, masáž nebo ležení), tak se může jednat o infekci! Navštivte lékaře.

3. Horečka

Pokud máte pocit horka, nebo máte křeče, změřte si teplotu. POKUD TEPLOTA JE NAD 38°C , navštivte lékaře. Horečka může být příznakem infekce. Většina infekcí může být léčena léky a nevyžaduje hospitalizaci. Včasná léčba je důležitá. teplotu doporučiji měřit alespoň každé ráno, nejlépe i večer.

4. Krvácet můžete až 3 týdny, je to individuální. Za 3 týdny od začátku potratu se doporučije kontrola u gynekologa. Pokud při potratu krvácíte příliš, navštite lékaře (na zahraničních stránkách je dokonce specifikované, jak moc, ale to myslím každá žena pozná sama....jak moc je to krvácení vážné).

V případě problémů navštivte tedy lékaře.

U mě to bylo tak, že lékaři byly pro revizi (standardní postup u nás), ale jelikož jsem už začala 1. den krvácet (tak se na to přišlo - šla jsem na kontrolu a miminko nemělo srdeční aktivitu), tak jsem všem říkala, že to zvládnu sama. Nechala jsem si odebrat krev na HCG (kontrola za dva dny zda se opravdu jedná o ZT) a na krevní obraz, kdybych musela v důsledků komplikací na revizi dělohy. Takže ten 3. den od začátku krvácí byla děloha čistá (ten den byl další odběr HCG a ultrazvuk), jen sraženiny v děložním hrdle, tak jsem dostala injekci a za cca 3-4 dny jsem došla na kontrolu, kde to už bylo OK. Takže cca za týden jsem se vyčistila z nejhoršího, teď již jen trošku špiním. Předpokládám, že potrat by šel vyvolat (pokud by nenastal sám) těmi léky či injekcemi....že není nutná vždy revize v případě ZT (stejně se to často zjistí až po delší době....). Hodně stěstí všem :), ať se miminko podaří :)
Odpovědět To se mi líbí3
Ahoj holky. Jsem už pět měsíců po revizi dělohy (samovolný potrat ve 13.tt). Doktor mi říkal, že pokud do půl roka neotěhotním tak to budeme muset řešit. Ale že jinak je vše v pořádku a nevidí důvod dělat si obavy. Ale ejhle. Ještě stále nejsem těhotná =-O . Dnes jsem to dostala. Chtěla bych se zeptat za jak dlouho po revizi jste otěhotněly??
Odpovědět To se mi líbí0
@Evicka88 Ahoj Evicko88, nejsem doktorka, tak mě ber s rezervou, ale myslím, že bez revize to je asi hodně individuální. Určitě bych si došla k doktorce, aby překontrolovala, že je všechno v pořádku, počkala až se menstruace ustálí a tak po cca 2 normálních menstruacích bych to zkusila znovu.
Já jsem taky před pár lety samovolně potratila v 7 týdnu, bylo to hodně smutné, dlouho jsem na těhotenství čekala a když se konečně povedlo, tak to takhle dopadlo. Jeden den jsi těhotná a druhý už ne Potratila jsem doma. Bylo mi fakt .....strašně smutné, tragické..... Dnes mám krásnou zdravou osmiměsíční holčičku, takže happyend. Ale i tak, když si na to vzpomenu je mi do breku, ale už je to nejen smutek, ale i štěstí a dojetí nad mojí princeznou, protože si díky tomu, co jsme si prožili, sakra dobře uvědomuji, že dítě není samozřejmost. Doktorka mi tenkrát říkala, buďte hlavně v klidu a nestresujte se.... To se jí řekne, to prostě nejde když je člověk v depresi a fakt truchlí pro toho drobečka a přemýšlí proč se to stalo, není v tom nějaký zdravotní problém? O svých pocitech v té době bych mohla psát hodiny... truchlení, smutek, paradoxně i stud, vztek, i závist, když vidíš na ulici těhulky, oblečení pro mimča.......... Přeji hodně štěstí a snad si také díky této smutné zkušenosti budeš pak mateřství o to více užívat
Odpovědět To se mi líbí4
**Ahoj holky chtěla jsem se zeptat zda i pro případ samovolného potratu bez revize je nějaká doba na otěhotnění????? pokud víte dejte vědět... špatně se mi smiřuje s tím že se to stalo.. :'( **
Odpovědět To se mi líbí0
Ahojda všem, měla jsem zamlčené těhotenství a to 4 krát v 8-10týdnu a pokaždé revizi dělohy, protože se nechtělo mrtvému plodu ven na miminko jsme čekali skoro 6 let i s těmy špatnýmy těh., nyní jsem konečně ve 29 týdnu a někdy když si hladím bříško tak brečím štěstím, ale největší štěstí bude až naši holčičku budeme držet v náručí.Věřte, že jsme si s manželem hodně moc prožili a vytrpěli smutek, různá vyšetření ale nikdy nám nikdo neřekl proč to bylo tolikrát špatné.Musíte být silné držím pěstičky ono to jednou dopadne.
Odpovědět To se mi líbí0
Schválně jsem si našla příspěvky týkající se potratů abych věděla co a jak a překvapilo mě kolik potratů je. Měla jsem zamlklý potrat ve 12 tt a pak revize dělohy, obrečela jsem to, obrečel to i manžel, ale pak se hrozně všichni divili jak jsem statečná. Upřímně co z toho budu mít když se budu trápit, i když jsme se snažili 2 roky, vyšlo to jednou, vyjde to napodruhé Je pravda že se momentálně vyhýbám kamarádkám co mají miminka, občas na mě přijde ten smutek že už jsem mohola mít bříško a v březnu miminko ale člověk musí jít dál
Odpovědět To se mi líbí0
ahoj, ja mela loni zamlkly potrat v 9.tt,takze nasledovala revize delohy...nyni jsem v 32.tt a vse naprosto ok, cele tehotenstvi probiha bez problemu a komplikaci...takze bych se nebala,chce to klidek a zbytecne se nenervovat, pak to vsechno pujde samo...

Odpovědět To se mi líbí0
Petruška: a brala si v dalších těhotenstvích utrogestan nebo nějaké další léky? Měj poslední dobou docela blbě, tak doufám, že je to dobré znamení a mimi se povede
Odpovědět To se mi líbí1
Ahojda, já mám za sebou hned dva samovolné potraty, jeden jsem měla před osmi lety a poté se mi narodily dvě děti, obě v pořádku.Tento rok jsem samovolně potratila na začátku června, miminko se mělo narodit na začátku února.Otěhotněla jsem ještě v červnu znova a byla jsem z toho docela v šoku, teď jsem v 15tém týdnu těhotenství a miminko se nám narodí koncem března.Všem Vám přeji hodně zdravíčka a štěstíčka <
Odpovědět To se mi líbí2
Guinea: Ahojky, mám za sebou samovolný potrat s revizí dělohy, nebyl problém zase otěhotnět a porodit. Minulý rok jsem zase musela ve 14 týdnu na přerušení těhotenství, z genetické indikace. I po tomto zákroku se mi podařilo opět otěhotnět, brzy a miminko čekáme v březnu 2010. Myslím si, že samovolný potrat je celkem maličkost a pokud jich není několik za sebou, není nutné se znepokojovat.
Odpovědět To se mi líbí1
Ahojky Zdeni, moc gratuluju, já jsem taky tak nějak. Na kontrolu jdu až 1.10. Já jsem potratila i když bylo vajíčko uhnízděné v děloze. Člověk to nemůže odhadnout. Předpokladů může být hodně - stres, kouření, vysoký věk, nemoc na začátku těhotenství atd. Ale myslím, že tvoje státnice těhotenství nijak neovlivnili. Moje sestra státnicovala taky na začátku těhotenství a bylo to v pohodě. Bývá ti kromě toho, že tě bolí v podbříšku i špatně a nějaké další těhotenské neduhy? Mě právě včera bolelo hrozně v kříži, bolí mě tak při menstruaci, a včera se mi dělalo až zle. Měla jsem docela strach. Dneska je to lepší.
Odpovědět To se mi líbí0
Ahojky holky,já jsem se právě včera dozvěděla, že jsem těhotná.Teď mohu být asi tak v 5. týdnu,na ultrazvuku jsem ještě nebyla.Také mám někdy bolesti v podbřišku-hlavně na pravé straně, kde mám srůsty a cystu. Občas to bolí opravdu hodně. Doktorka mi však tvrdí,že podle krevních testů je vše o.k.a o mimoděložní těhotenství se tak nejedná. Zeptám se asi hloupě, ale můžu potratit, i když je vajíčko uhnízděné normálně v děloze? A jsou k tomu nějaké předpoklady? Jako např. genetika, stres atd?Než jsem se dozvěděla, že jsem těhotná,tak jsem byla totiž v dost velkém stresu-dělala jsem poslední státnice na VŠ atd..Tak ted mam trošku obavy..Předem děkuju za odpovědi a přeji všem hezký den
Odpovědět To se mi líbí0
@míla Tak to moc gratuluju a doufám, že se u mě taky povede.
Odpovědět To se mi líbí0
@Patricie No mě právě pobolívá v podbřišku a v kříži. Jako při menstruaci, ale tak slabě, tak nevím, jestli je to normální nebo ne. Říkala jsem to svému doktorovi, ale jen pokýval hlavou, tak je to snad normální?
Odpovědět To se mi líbí0
Dobrý den,
já jsem také potratila v osmém týdnu těhotenství (revize dělohy) a následně jsem otěhotněla po třech měsících. Stejně jako vy jsem byla plná obav, ale tentokrát bylo vše v pořádku. Dokonce jsem měla strach jít k lékaři, takže moje první návštěva byla až v jedenáctém tt. Dneska je malému devět měsíců.
Odpovědět To se mi líbí0
Hezký den, tak já zažila samovolný potrat v osmém týdnu a otěhotněla jsem ihned po "šestinedělí". Také jsem se bála. Mám tři děti a všechny jsem si "odležela". Třetí cácorka se narodila právě z tohoto nečekaného těhotenství. Byl to pro mě šok, když jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Měla jsem obavy to říct i doktorovi. Ale dopadlo to dobře. Dostala jsem léky na udržení plodu, a opět jsem musela ležet. Dva měsíce jsem si odležela v nemocnici. Ale vydržela jsem to a stálo to za to. Máme nádherné zlobidlo! Chce to být opatrná. Nepodceňovat bolesti v podbřišku. S tím raději ihned k doktorovi. Přeji hodně štěstí a trpělivosti!!!
Odpovědět To se mi líbí0

Diskuze

Doporučujeme