Maminka.czDiskuzeMateřská dovolená

Rodičovský příspěvek

Lucie 1. 10. 2015 14:25
Dobrý den, čekám miminko a pracovala jsem na dohodu o pracovní činnosti, jelikož jsem byla zároveň i student. Na nemocenskou i mateřskou nárok mám. Chtěla jsem se tedy zeptat, zda si budu moci zvolit rodičovský příspěvek ve 3-leté variantě (tuším, že to dělá zhruba 7100 do 3 let věku dítěte), když průměrná měsíční mzda byla cca 4000 Kč? Přítel je OSVČ, ale neplatí dobrovolné nemocenské pojištění, tudíž z jeho platu se délka odvíjet nemůže (pokud to dobře chápu). Moc Vám děkuji za Vaší odpověď.
Celkem 2 odpovědi Zobrazit jako strom
Lucie 9. 10. 2015 9:40
@Zanet Už to mám zjištěné. Z DPČ jsem nemocensky pojištěna v těch měsících, kdy můj příjem byl vyšší než 2500 i když jsem byla studentka odváděla jsem z toho soc. a zdravotní. Takže když v tom měsíci kdy jsem byla nemocensky pojištěna nastoupím na nemocenskou, nárok na ni mám. Mám ji od července a je mi normálně vyplácena. Na mateřskou nárok nemám, protože jsem na nemocenský, kdybych ještě pracovala nárok mi na ni vznikne taky. Takže můžu být na nemocenské až do konce šestinedělí a v tom případě si pak zvolit rodičák na 3 roky.
Odpovědět To se mi líbí0
Zanet 2. 10. 2015 21:10
Jak můžeš mít nárok na mateřskou a nemocenskou když si pracovala jako student na dohodu? To mas odpracováno ještě někde jinde nahlavni pracovni pomer .O tom nevím. Studuji Mgr, pracují na dohodu ale mateřskou mi přece nikdo nedá. Ani nemocenskou když jsi na dohodu jako brigádník. myslím že si nemůžeš navolit rodicak. jsi proste student a pritel osvc bez pojisteni. Není z čeho vypočítat denní vyměřovací základ. Přečti si mpsv.cz rodičovský příspěvek
Odpovědět To se mi líbí0


Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu