Maminka.czDiskuzeDěti a rodina

šikana - přestup z města na vesnickou školu

Myslíte si, že se děti na vesnické škole lépe snášejí? Jeden náš spolužák bydlí ve městě, ale do školy dojíždí busem 20 km k nám do vesnice kvůli jeho problému. Přestoupil k nám, protože na jeho škole ve městě to už bylo k nevydržení co nám říkal - spolužáci si z něj dělali posměch a byl terčem šikany. Je to normální kluk a chodí s námi do osmé třídy, ale počurává se a tak musí nosit pleny. Nosí košile a na košili má ke kalhotům napevno přišité kšandy - ty klasické mu prý spolužáci odepínali, tak má napevno přidělané šráky. A ty kšandy drží jak kalhoty, tak i plenu. Aby mu ty kšandy nepadaly, tak má na břichu ještě spojovací popruh jak to nosívaly malé děti kdysi dávno a vzadu má ty kšandy zapnuté na řemínky. Když má plnou plínu, tak mu musíme my spolužáci ty řemínky odepnout na kšandách, on si vezme čistou plenu na záchodě a pak mu je zase zapneme, protože sám to nedokáže - má je na zádech. Taky se mu stalo, že chtěl na velkou na záchod, ale nikdo nebyl poblíž aby mu řemínky odepnul a musel se vykálet do pleny a jet tak domů. Doma prý nosí punčocháče s laclem anebo rovnou laclové kalhoty. Pořád se musí kšírovat do šráků, aby mu plena s kalhotama nebo punčocháčema držela. No a v té předchozí škole ho spolužáci šikanovali - odepínali mu kšandy, takže mu plena dole padala, brali mu náhradní pleny, takže celou výuku musel mít promáčenou plínku a dělali mu další naschvály. Když jsme mu řekli, že může nosit zase normální odepínatelné kšandy (aby si je mohl v klidu odepnout a vyměnit si plenu), tak že prý, že ne, protože už to tak jeho mamka coby švadlena ušila a musí to donosit, i když to působí hodně směšně. Ale spíše má zřejmě obavu, aby to neslíznul znovu (jako od nás).
Celkem 6 odpovědí Zobrazit jako strom
@DanušeMůj syn chodí do sedmé třídy a nosí autistický postroj. Přes zimu ho dávám do oteplovacích kalhot s pevnými šlemi a popruhem přes břicho. Zapínají se vzadu na přezky kam syn nedosáhne. Délka šlí se reguluje cvočkami, které jsou na obrázku vidět - https://ibb.co/zZ3SfNP . Syn s nimi stejně neumí manipulovat, takže šle nesundá. Pod kalhotama má plenu a tu má nandanou celý den. Na obrázku na vánoční besídce je neposedný, kouše si nehty a vyrušuje. Na druhém obrázku mu byly zezadu šráky provlečeny přes šprušle židle, sedí napevno a už je klidný. Ve šlích tráví celý školní den.
Odpovědět To se mi líbí4
@JanaTy postroje se zapínáním vzadu na řemínky mají pro neklidné autisty i to využití, že když sedí na židličce třeba ve škole nebo doma při jídle, tak se přes šprušle u židle provlečou vzadu kšandy a zapnou na řemínky a autista je takto do židle upevněn a sedí a nevstane. Je ve šlích a ty jsou přikurtované k židli. Jak to měl v Obecné škole ten kluk u stolu - prý musíš se rovnat.
Odpovědět To se mi líbí4
Přibývá autistů a vznikají pro ně speciální školy. Můj 15-letý syn ji navštěvuje. Jsou to obyčejní kluci, akorát jsou v něčem zvláštní včetně třeba i toho, že se nekontrolují při vykonání potřeby a musí nosit pleny. Někteří si ji sami dokážou vyměnit - nosí natahovací plenkové kalhotky a když mají plný a velký raneček, tak si ji vymění. Pak jsou kluci, kteří si plenu nedokážou vyměnit a ti nosí skládací plínku s lepítky. Nevýhodou těchto plen je, že nedrží na těle když se plní, takže kluci jsou dáváni do pevných šlí většinou se zapínáním vzadu na řemínky - jsou to tzv. autistické postroje. Mají oblečení - to si zastrčí do kalhot, na kterých je autistický postroj - pevně našité šle zepředu a zezadu, na břichu jsou kšandy spojeny dalším popruhem, a vzadu se šráky překříží a zapnou na řemínky, které jim zapínají a odepínají rodiče, sami si tam rukou nedostanou - aby je to nerozptylovalo a nerozepínali si je - v plíně jsou takto celý den. Dokonce ti kluci mají svoje přezdívky - ti co nosí natahovací pleny a jsou schopni si je vyměnit jsou RANEČKOVCI a chlapci, kteří jsou dáváni do pevných šlí a postrojů - to jsou ŘEMÍNKÁŘI. Na záchodě, když si Ranečkovci mění pleny, tak si porovnávají mezi sebou ranečky a soutěží, kdo ho má plnější - jsou hrdí na to, že mají plné ranečky a potěžkávají si je mezi sebou. Je to jejich klukovská čest. Ranečkovci často Řemínkáře provokují. Když se chlapci v šatnách na závěr vyučování oblékají domů, tak Ranečkovci stáhnou kalhoty a ukazují Řemínkářům ranečky v plínách, které si pak ještě vymění za čisté. Řemínkáře to štve, protože musí nosit pevné šle se zapínáním vzadu na řemení a k pleně se vůbec nedostanou a mají plný zatuchlý raneček z celého dne ve škole. Řemínkáři přijedou domů, rodiče jim odepnou řemínky, vymění jim plenu a jsou dáni zase do šlí a popruhů se zapínáním vzadu na řemenici. Někdy se Řemínkáři s Ranečkovcema perou, protože Ranečkovci Řemínkářům naschvál odepínají na šlích vzadu řemínky a ti si je pak musí mezi sebou zapínat (někteří to ani nedokážou, tak jim to musí dělat asistent nebo pedagog). Anebo rovnou Ranečkovci stáhnou kalhoty a ukazují Řemínkářům pleny, které si hned i vymění kdežto Řemínkáři tuto možnost nemají.
Odpovědět To se mi líbí4
Existují větší děti, které jsou na plenách závislé. Ať už mají zdravotní problémy nebo ze sociálně vyloučených lokalit, kde se prostě i náctileté děcko neumí vyčúrat a musí nosit pleny. Je to snad 10 let co jsem byl jednou v pohraničí v nějakém zapadákově, kde byly strašné domy. Přijel jsem tam ráno autobusem na výlet a odtud bral řidič školáky do školy. Přicházela tam ženská a za ruce vedla dva kluky (asi syny), mohlo jim být tak 13-14 let. Na sobě měly flanelové košile zastrčené do odraných tepláků, na tom kšandy a zpoza tepláků každému čouhala plena. Takže matka je taky musela dávat do kšand a popruhů, aby jim to tam drželo.
Odpovědět To se mi líbí4
@TerezaJak má tu plínku, tak musí tam mít trochu víc prostoru, proto nemůže mít kalhoty úplně v pase respektive stažené páskem. Proto má ty kšandy, které kalhoty drží volněji. Takhle nám to říkal.
Odpovědět To se mi líbí4
Jestli bude mít tento problém i na střední škole, tak si může klasické odepínatelné šle brát tam. Osobně si nedovedu představit, že bych každé ráno dávala synkovi plínku a dávala ho do pevných šlí aby mu držela, ale asi to musí být no. Ale asi to má opodstatnění, když musí na šle a lacle i doma.
Odpovědět To se mi líbí4

Diskuze

Doporučujeme