Maminka.czDiskuzePovídání jen tak

studium a mateřská?!

Zuzi 2. 10. 2009 22:17
Ahoj všichni! Jsem tady nová. Asi bych se měla trochu představit. Jsem mládá mamina 1,5 staré čertice, ale zárověň studentka na vysoké škole na denním studiu. Tak jsem si říkala, jestli by se tady nenašel někdo v podobné situci a nechtěl si tom třeba trochu poklábosit...? <img  class=)" class="smiley" src="/Client.Images/Smileys/03.gif" />
Celkem 38 odpovědí Zobrazit jako strom
janika 1. 11. 2009 18:25
Kacko - je to asi takhle... Abys měla nárok na čerpání PPM (klasická mateřská), musíš mít odpracováno za poslední snad dva roky 270 dní. Do této doby se ale počítá i nemocenská (je to doba, kdy je za Tebe hrazeno pojištění, takže se to počítá jakoby do odpracovaný doby). Pokud tuhle podmínku nesplníš, dnem porodu Ti vzniká nárok na RP (rodičovský příspěvek v nejpomalejší variantě čerpání). Pokud bys pracovala kratší dobu než je těch 270 dní a v těhotenství ještě chodila do práce, máš nárok čerpat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu nemocenskou, pokud nemáš nárok na mateřkou. Pak musíš na rodičák, opět na 4 roky.
Odpovědět To se mi líbí0
Helča 1. 11. 2009 14:01
Ahoj já jsem po první dítěti nastoupila do práce. Už jsem nebrala anitikocepci. Chtěli jsme druhý. Rovnou jsem dostala smlouvu na dobu určitou 1 rok. Neplánova jsem to jak to vyjde. Myslela jsem že budu moct chodit i těhotná.
Do jinýho stavu jsem přišla po 3 měsících v práci. Když jsem přišla k doktoru automaticky my vypisouval neschopenku. Já jsem nechtěla, ale pak my řekl že pokud se tam cínuje tak bych chodit neměla. Takže jsem šla na nemocenskou,
V práci my to vyšlo akorát po záuční době takže mě nemohli vyhodit když jsem byla nemocná. Mateřskou jsem brala normálně. Smlouva my vyšla akorát. Pak jsem rovnou nastoupila na mateřskou. Kdybych to plánovala tak by se my to nepovedlo. Takže ti stačí 3 měs. a kousek pokud budeš mít smlouvy na delší dobu :-)
Odpovědět To se mi líbí0
kacka123 22. 10. 2009 18:17
Všem maminkám přeji hezký večer. Mám takový dotaz teď studuji VOŠ to už asi některé víte, jsem to tu už psala, ale nevím jak dlouho na škole vydržím (těžké učivo) a tak si budu muset najít práci. Zároveň pracujeme s přítelem na mimču. Chce se optat jestli nevíte jak dlouho bych musela pracovat, abych měla nárok na mateřskou dovolenou a neé jen na rodičovský příspěvek? děkuji moc zatím pá
Odpovědět To se mi líbí0
janika 20. 10. 2009 19:50
Ivonko, Ty jsi pobírala rodičák, ten je 3 nebo 4- letej (příp. 2- letej pro matky, který se po dvou letech vracejí do zaměstnání). Mateřská je 28 týdnů, pobírají jí jen pracující maminy, který na ní nastupují 6-8 týdnů před termínem porodu a vypočítává se z platu stejně jako nemocenská - čím vyšší plat, tím vyšší mateřská. Rodičovský příspěvek je pevně stanovená dávka, na kterou mají nárok všechny matky.
Odpovědět To se mi líbí0
Ivona Žáčková 20. 10. 2009 14:47
Ahoj,já sem otěhotněla ve 2.na střední škole,studium jsem změnila na dálkový-odmaturovala a normálně pobírám rodičák a všechny soc.dávky,na který máme nárok.mateřskou mi byla ze začátku vyplácena školou.Teď jsem se měla rozhodnout jaký chci čerpání jelikož Nicolce je 21.měsíců a můžu buď klasické(3) nebo pomalejší (4).Takže nemusíte mít mezi koncem školy a otěhotněním žádné zaměstnání,ale nevím z čeho se to vyplácí.
Odpovědět To se mi líbí0
janika 19. 10. 2009 8:13
Ahoj Čekule a všichni ostatní :-) Ono asi i hodně záleží, jakou školu s miminkem studuješ a jak daleko dojíždíš. Já jsem teda začala studovat až když prckovi byly dva roky a v místě bydliště (lépe řečeno jsem se do města s univerzitou v té době odstěhovala), takže i to byl důvod, proč jsem do toho šla. Ale některé holčiny stihly i dvě miminka v průběhu bakalářského studia a to třeba i dojížděly :-) Obdivuhodná byla jedna mamina, která jela ke státnicím hned z porodnice!!!
Odpovědět To se mi líbí0
Kytina 19. 10. 2009 7:59
@Pavla Rišková To je jasný,všechno je na tobe tak ať už jsi ve škole...mimi si užívej a na lidi se vyprdni...
Odpovědět To se mi líbí0
ČEKULE 18. 10. 2009 17:41
Spolužačka rodila loni koncem zimního semestru (prosinec) a zvládala: Muselo to být hrozné, mimčo jezdilo s ní do školy na přednášky a musela si vozit někoho na hlídání a o tom, co měla doma za honičku, to si raději ani psát nebudeme. Školu máme vždy dva dny a já bych tam musela s mimi i zůstávat někde na ubytovně. O tom, že nevím, jak bych to dělala s hlídáním při přednáškách a prakticích a s cestováním vůbec, je to cca 150 km. Taky často chodíme do nemocnice a teď budeme chodit i na oddělení, budu muset i na praxi do nemocnice. Vážně si nedokážu představit jak to všechno bude :-( ale budu se snažit, moc jsem na tu školu chtěla.
Odpovědět To se mi líbí0
Very 18. 10. 2009 15:29
@Pavla Rišková Já bych do toho šla.....a ty kecy ignoruj. To většinou říjají ti závistivci, kteří by sami něco chtěli, ale nehnou ani prstem a jiným závidí že mají chuť ještě nečeho dosáhnout, a nedej bože, když se jim to opravdu podaří a přilepší si......to by se pak závistí užrali.
Odpovědět To se mi líbí0
Pavla Rišková 18. 10. 2009 14:31
Ahoj, jsem ráda, že jsem objevila někoho, kdo si při mateřský "dovolený" dovolil jít studovat. Já nedokončila VŠ, ale učím a ráda bych šla studovat - musím samozřejmě od začátku. První VŠ jsem po třech letech ukončila z důvodu narození dítěte , teď je mu 17 a půl. No a mám roční holčičku a velkou chuť si vzdělání doplnit. Jen narážím na názory okolí, že když už jsem si téměř ve 40 pořídila mimi, tak bych už neměla dál bláznit a ještě se vrhnout na studium. Tak nevím,. Pravda je , že nemám žádné hlídací babičky, ale zlatého muže a tetičku a hlavně velkou chuť si ještě něco dokázat.
Odpovědět To se mi líbí0
Kytina 16. 10. 2009 13:15
ahoj holky,to hlídání vypadá celkem slibně,jsem doma s dvouma dětma tak bych zvládla ii jedno další-teda snad...Jagi,jestli něco o tom zjistíš tak sem prosím napiš,já taky zkusim sehnat nějaký info..tak hezký den..
Odpovědět To se mi líbí0
Jagi 15. 10. 2009 22:08
Tak děvčata,když studujete, na mateřskou nemáte nárok ale dnem porodu vám vzniká rodičovský příspěvek 7600,-Kč do 21měsíce věku mimča a pak 3800,-Kč do 4let a můžete si přivydělávat. Ještě jsem někde četla,že ÚP zaplatí ženě za hlídání 5tis.za 1dítě,pokud je tam vedena. Zkusím to vypátrat.Nebo nevíte něco o tom vy??
Odpovědět To se mi líbí0
Kytina 15. 10. 2009 15:40
Ahoj,tak to taky nevim jak to je,já po matiritě čtvrt roku pracovala,pak jsem byla do půl roku na neschopence a pak mi začala normálně mateřská,takže žádný problém nebyl.
Jo-tu seminárku máme téma Ústavní zařízení a z psychiatrie ještě téma nezadala,hlavně že nám řekla,že ho chce mít do konce listopadu.Jdu zkusit poslat dotaz do tý poradny,jestli se mi o konečně povede...
Jo.venku je to hustý,co?Unás už noc a den v kuse sněží....Už se vidim jak pojedu sto kilometrůdo školy,snad to zatim do příštího týdne sleze...taj hezký den ahoj Já
Odpovědět To se mi líbí0
kacka123 13. 10. 2009 21:01
@Zuzi Kulisek: Tomu taky nerozumím.Já slyšela jen o tom rodičovském příspěvku že se vyplácí studujícím maminkám, to jsem se teda dozvědla na netu, tak nevim. Ale jinak díky za informace
Odpovědět To se mi líbí0
janika 13. 10. 2009 20:55
Kulíšku, ale já pak nerozumím z čeho se ta mateřská počítá, když nemáš jako studující výdělek? A předpokládám, že musíš přestoupit na dálkový studium nebo přerušit studium, ne? Já tohleto nevím, já jsem studovala dálkově a MD+rodičák byly v pohodě...
Odpovědět To se mi líbí0
Zuzi 13. 10. 2009 20:31
Ahoj všichni, to je prima, jak to tady jede!
mám info pro všechny nastávající studující maminky. Mateřskou od školy můžete dostat, ale jen v případě přerušení či ukončení studia-ta se může vyplácet studentkám už 6 týdnů před stanoveným termínem porodu a vyřizuje se to s finančním oddělením školy. Celkem se vyplácí mateřská asi půl roku a pak se nastupuje na rodičák, všechno vám vysvětlí paní na sociálce ;-)
Tak doufám, že jsem to vysvětlila srozumitelně
JInak mi běží už 3. týden školy a jsem úplně grogy a k tomu ta zima... :-(
Tak hlavy vzhůry a držím palce ať to všechno jde!
Odpovědět To se mi líbí0
janika 12. 10. 2009 19:56
I pro Kačku123... ano, mělo by to tak být. Když budeš mít mimi hned po škole nebo v průběhu studia (ať už denního nebo dálkovýho), měla bys nastoupit rovnou na rodičák... Držím pěsti, ať se miminko brzy podaří...
Odpovědět To se mi líbí0
janika 12. 10. 2009 19:54
Griet - myslím, že se Ti nemá mateřská z čeho počítat, když studuješ. Takže bys měla nastoupit rovnou na rodičák s tím, že budeš mít pravděpodobně možnost čerpat jen ten čtyřletej... (když nemáš práci, do který by ses měla vrátit). V každým případě je na rodičáku příjemný to, že si můžeš neomezeně přivydělat... (do té doby, dokud dítě nebude navštěvovat denně předškolní zařízení - to pak o rodičák přicházíš). Jinak samozřejmě k těhu moc gratuluju :-)
Odpovědět To se mi líbí0
kacka123 12. 10. 2009 19:41
Ahojky holky, tak myslim že jsem ve správné diskusi. Také studuji VOŠ prvním rokem a plánujem s přítelem první mimčo. Je mi 20 let. Sice se toho trošku bojim jak to budu zvládat, ale když si čtu vaše příspěvky tak mě to uklidňuje. Do školy bych dojížděla jen kousíček, sice ji mám teď v místě, ale pak se budu stěhovat k přítelovi. Moc se na mimčo těšíme, tak to snad výjde co nejdříve. Jinak jsem četla že mám jako studentka nárok automaticky na rodičovských příspěvek, nemáte s tím nějaké zkušenosti jak to vlastně je? Jinak jsem tu na těchto stránkách nová tak bych tu třeba ráda našla časem nějakou kámošku, která také plánuje nebo čeká mimčo a studuje přitom, abychom si mohli vyměňovat různé názory atd... prostě pokecat.
Odpovědět To se mi líbí0
griet 12. 10. 2009 17:13
Ahoj holky, studuji VŠ třetím rokem a začátkem května čekáme první přírůstek do rodiny... zajímá mě ale jedna taková věc, a vy byste s tim mohly mít zkušenosti...jde mi o to, jak je to s mateřskou a pak rodičovskou dovolenou, když jsem na denním studiu...
Dík za odpověď ;-)
Odpovědět To se mi líbí0


Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu