Maminka.cz Kojenec, 5. měsíc

Kojenec, 5. měsíc

Z bezmocného miminka se stává pěkné šídlo, které musíte mít pořád pod kontrolou. Chce už do života pořádně aktivně zasahovat. Je čilé a rádo se převrací ze zad na břicho, nebo se o to aspoň pokouší.

Jeho hlavička už sedí pevně na krku, a když dítě položíte na bříško, opře se vysoko o předloktí nebo i o dlaně a rozhlíží se kolem sebe. Jeho zádové svalstvo už je silné, takže většina dětí vám s radostí bude předvádět „letadýlko“ – dítě leží na břichu, hlavičku má zvednutou, obě paže upaženy a nožkama mrská dozadu. Je to skvělé cvičení pro jeho zádové a šíjové svalstvo.

Pokusy o přetočení z polohy na bříšku do polohy na záda už jsou poměrně úspěšné. Když budete chvilku vaše miminko pozorovat, natáhne jednu paži dopředu a jednou nožičkou si jakoby nakročí a pak přepadne. S radostí to bude zkoušet, kdykoli to jen půjde.

Když mu podáte dva prsty, pevně se jich chytne a bude se přitahovat, až se přitáhne do sedu skoro samo. Ovšem pozor! Nepředbíhejte vývojové stupně a nenuťte dítě, aby samo sedělo, když k tomu zatím nedospělo. Zbytečně si bude namáhat a křivit páteř.

Hračky jsou stále oblíbené, zvláště pokud jsou barevné a může si je strčit do pusinky. Máte pocit, že některým hračkám dává přednost před jinými? Je to možné, cvičí tak myšlení a paměť. Rozlišuje a začíná si vybírat. V této době začne také nesnášet výrazné změny, zejména prostředí. S oblibou si hraje na „kuku“ a „bubu“.

Kolik toho naspí?

Pětiměsíční dítě obvykle krmíte 5× denně po 4 hodinách, ale pokud kojíte, můžete stále kojit třeba po 2–3 hodinách. Přikrmovat v takovém případě nemusíte až do 6. měsíce.

Po jídle dítě bdí 1,5–2 hodiny a spí zhruba stejně dlouho. V noci už může spát 10–11 hodin. Přes den spí kratší dobu a snáze ho vzbudí různé vzruchy. V každém případě přes den dítě spát potřebuje, aby bylo schopno přijímat nové podněty a sbírat zkušenosti ze světa okolo. Pokud však nespí, snažte se mu co nejvíce věnovat, komunikujte s ním, hrajte si. Teprve když usne, můžete něco udělat v domácnosti nebo se věnovat sama sobě.

Všimla jste si některých odchylek na dítěti a znepokojují vás? Má vaše miminko stále tak trochu zploštělou a nesouměrnou hlavičku? To je kvůli tomu, že celé první měsíce leželo na zádech, proto je dobré, když budete této deformitě předcházet.

Měňte často jeho polohu, nechávejte přes den ležet dítě na bříšku, možná vám lékař doporučí speciální cvičení pro uvolnění a posílení svalových skupin, hlavně krčních a zádových. Ale nebojte se, většinou se hlavička „spraví“ do prvních narozenin.

Vaše dítě je teď také mnohem čilejší po ránu, budí se často dříve než celá vaše rodina a vyžaduje společnost. Je to také období, kdy začínáte (pokud jste přestala kojit) dítě přikrmovat tuhou stravou, ze začátku kašemi (bezlepkovými), zeleninou, bramborem a libovým masem.

Fyzický vývoj

  • Když dítě leží na bříšku, zvedá se na rukou a ohýbá kolena, překulí se na záda.
  • Na břiše se některé děti otáčejí ze strany na stranu a mohou se pokusit o plazení.
  • Pokud dítě držíte vzpřímeně, umí zvednout hlavu, držet ji pevně a vzepřít se na nohou.
  • Umí přiblížit obě ruce k sobě a držet chrastítko, natáhnout se po předmětu a sevřít ho nad sebou, předat si hračku z jedné ruky do druhé.
  • Většina dětí se natáhne po předmětu a sevře ho nad hlavou, pozoruje své ruce a hraje si s nimi, některé děti si už dovedou podržet láhev, uvolnit stisk a nechat předmět vypadnout z ruky.
  • Když se dítě pokusíte postavit, staví se rádo na špičky, uvědomuje si své ruce i nohy.

Duševní vývoj

  • Dítě se dívá nahoru, když uděláte nad jeho hlavou hluk.
  • Umí rozlišit složitější zvuky, pozná jednotlivé hlasy.
  • Věnuje pozornost malým předmětům, otáčí se ve směru hlasu, který přichází z úhlu 45 ° napravo nebo nalevo.
  • Některé děti pozorují své vlastní ruce, když leží na zádech.
  • Když si dítě hraje s hračkami, zvedá je, „ožužlává“, shazuje předměty. Je překvapené, když zmizí předmět za clonou, ale když se clona odkryje, nebude se divit, když tam bude nová hračka.
  • Dívá se, když mu upadne nějaký předmět.
  • Vnímá už detaily - radost nebo smutek - a reaguje na ně.
  • Když vidí, že mu připravujete jídlo, bude netrpělivé.

Společenský vývoj

  • Dítě už hodně komunikuje, vykřikuje radostí.
  • Většina dětí může měnit výšku a hlasitost svého žvatlání dokonce i podle nálady, povídají si s předměty a s tvářemi, používají hlásky h, n, k, f, b, p.
  • Některé děti hlasitě propouštějí vzduch mezi rty, vydávají zvuky samohlásek a umějí říct většinu souhlásek. Některé děti napodobují i zvuky.
  • Děťátko se může rozplakat, když uvidí cizího člověka.
  • Komunikuje gesty, výrazem tváře a zvuky.

Pokračování: Kojenec, 6. měsíc »

Není kojenecké plavání zbytečné? Lektorka vyvrací 4 nejčastější námitky proti vaničkování!
Miminko
Všechno důležité, co potřebujete vědět o kojení
Kojenec
Jak uspat malého křiklouna? Estvillova metoda funguje na 96 %
Školák
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Kojenec
Moučnivka u kojenců je varovný signál oslabené imunity
Kojenec
Kojenecké ublinkávání. Co je jeho příčinou a jak ho řešit
Kojenec
Neuspěchejte motorický vývoj dítěte. Každá poloha má svůj čas
Kojenec
Přebalování krok za krokem. Praktický návod pro novopečené maminky
přebalování

Diskuze