Maminka.czPediatrie (poradna)

6měsíční dvojčata

2. 3. 2011
6měsíční dvojčata

Otázka

Dobrý den,

chci poprosit o radu ohledně krmení a spaní: mám dvojčata, narozená předčasně (v 31tt., porodní váha 1530 a 1202 g), nyní je jim 6 měsíců, chlapeček váží 7,5 kg, holčička 6,3 kg. Aktuálně pijí chlapeček 180 ml a holčička 150ml (již namíchaného mléka Sunar), 5x denně (z toho při poledním krmení více než polovina dávky již nahrazena zeleninou, s níž jsme začali na doporučení pediatra před 2 týdny; večer do uvedené dávky mléka přidáváme cca 2 pol.lžíce nemléčné rýžové krupičky Nestlé). Uvádí se, že by kojenec měl vypít 150ml/kg/den, naproti tomu na obale Sunaru je uvedeno dávkování 235ml (při 5 dávkách denně) již ve 4.měs. věku.

Holčičce uvedené množství stačí, v noci nepřerušovaně spí (od 20hod. do 5-6 hod. ráno), ale chlapeček se v noci každou hodinu s pláčem budí, musíme mu dávat dudlík, i přes den je velmi neklidný, ukřičený, těžko usíná. Problém je u něj i při podávání zeleniny – někdy sní, ale většinou po pár lžičkách křičí, odmítá. Když jsem mu ji zkusila naředit do lahve (i když se to nedoporučuje), tak vše vypil.

1. Je možné, že by mu dávka mléka nestačila? Nechci je zbytečně překrmovat, i tak se mi zdá, že přibírají nadprůměrně (uvádím níže).

2. Jak je to s podáváním příkrmů u nedonošených? Bere se dle skutečného nebo korigovaného věku?

3. Špatné spaní u chlapečka začalo asi před 2 měsíci, kdy jsme s ním začali cvičit dle Vojtovy metody (holčička cvičí od narození). Mohlo by s tímto cvičením souviset špatné spaní?

Váhy (chlapeček/holčička: ve 2 měs. 3kg/2,6kg, ve 2,5 měs. 3,8/3,3kg, ve 3 měs. 4,88/4,15kg, ve 4,5 měs. 6,1/5,1kg, v 5,5 měs. 7,1/5,9kg.) Od necelých 3 týdnů jsou na UM.

Děkuji a omlouvám se za dlouhý dotaz.

Odpověď

1/ to je velmi pravděpodobné, zvýšil bych mu dávku opravdu na 150ml / kg / den2/ Bere se to podle vyzrávání dítěte, rozhodne si lékař3/ měl spíše hlad, třebaže zahájení cvičení dle Vojty je velice pro dítě náročné a může při neklidu hrát svou roli. Zdá se, že však - důe uváděných přírůstků, se dětem daří velmi dobře takže gratuluji

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Bojíte se rádi? Vydejte se na místa plná záhad a tajemných pověstí!
Co cítí děti, když se vztekají? Naučte je mít emoce pod kontrolou
Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Nesměla jsem se citově vázat, po porodu přišla deprese, říká náhradní matka

Horoskopy

Váhy Pokuste se o víkendu vyřešit všechny vztahové, právní i majetkové záležitosti v souvislosti s rodinou.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vítězslav, Vítězslava, VítoslavRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu