Maminka.czPediatrie (poradna)

Agresivita

20. 1. 2011
Agresivita

Otázka

Dobrý den pane doktore,

mám na vás dva dotazy ohledně syna (příští měsíc mu bude 2,5 roku).

1) Poslední dobou je velmi agresivní a vzteká se. Uvedu příklad – chce třeba podat knížku a já mu nepodám tu správnou tak začne křičet, že chtěl tu druhou a někdy mě i rukou plácne. Nevím, jak mám reagovat – zda to přejít a dělat, že jsem nic neviděla nebo plácnou taky anebo slovně pokárat ? Také bouchá hlavou o polštář – někdy jako projev vzteku někdy jen tak. Jindy je zase strašně hodný, povídáme si, poslechne na slovo,neodmlouvá, vydrží si sám dlouho a hezky hrát. Jinak je chytrý, komunikativní, pozná barvy, čísla, i manuálně je docela zručný.

2) Dvakrát se stalo, že se ráno vzbudil s horečkou okolo 38,5, přes den to i přes podávání čípků stouplo přes 39 a druhý den ráno už jen lehce nad 37 a pak v pořádku. A kromě toho nic jiného ani průjem, ani vyrážka, nic. To první bylo možná od zubu, ale podruhé jsem žádný neobjevila, tak nevím. Byli jsme u paní doktorky a ta ho poslouchala a dívala se do krku a říkala jen, že ho měl jen lehce zarudlý, jinak nic. Je to u malých dětí běžné ?

Mnohokrát děkuji za odpověď.

Odpověď

Agresivita je složitá záležitost a je třeba ji od útlého věku krotit. jestliže vás plácne, plácněte ho také a přestaňte s ním mluvit. To je pro dítě největší trest. Musíte mu říci, proč s ním nemluvíte, aby si to uvědomil. Ještě lepší metoda je, když už dítěte znáte, předcházet těmto stavům. T.zn čekáte-li, žře by mohla nastat jeho agresivní reakce rychle převeďte jeho pozornost na něco jiného. je to náročné ale stojí to zato.

Horečka nikdy není nic obvyklého, takže bude třeba dítě sledovat a případně dále vyšetřovat.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)
Související dotazy
Štědrovečerní hodování si může užít i miminko nebo batole. Poradíme, co jim připravit
Dětští hrdinové zachránili život kamarádovi nebo pomohli nemocné sestřenici
Jak vypadá Ježíšek? Co odpovědět na dětské otázky?
Z krve, nebo z moči – který těhotenský test je lepší?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu