Maminka.czGynekologie a porodnictví (poradna)

Anovulační cyklus

8. 3. 2011
Anovulační cyklus

Otázka

Dobrý večer, mohl byste mi prosím říci, jaké příčiny má anovulační cyklus?Je to dáno geneticky nebo je to zapříčiněno třeba životním stylem atd.?Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, anovulační cyklus by se v plodném věku ženy měl objevit jen sporadicky, dlouhodobý výskyt může být jednou z příčin neplodnosti. Častější anovulační cykly jsou normální u mladých dívek začínajících menstruovat, u kterých se hormony ještě neustálily, u kojících žen: kojení ovlivňuje tělo hormonálně, takže i když už žena menstruuje, její cykly mohou být anovulační a konečně u žen v období před menopauzou: po čtyřicátém roce se výrazně zvyšuje počet anovulačních cyklů, protože dochází zásoba vajíček ve vaječnících, což postupně vede k úplnému zastavení menstruace kolem padesátého roku. (menopauza = poslední menstruace)

Dále bývá anovulace způsobena nemocí, cestováním, namáhavým a dlouhodobým sportováním, nadváhou, podvýživou a stresem. U nemoci, cestování a stresu je cyklus ovlivněný jen krátkodobě, po odeznění příčiny se vrátí do normálu. U podvyživených žen a sportovkyň je příčinou anovulace nedostatek tukové tkáně, která je zdrojem až třetiny celkového množství estrogenu, naopak u obézních žen může nadbytek estrogenu narušit dozrávání vajíček. V těchto případech stačí mírně změnit životosprávu, upravit váhu a ovulace se většinou sama obnoví. Každá příčina vyžaduje specifickou léčbu.

Jan Smrčina


Témata: Gynekologie a porodnictví (poradna)

Související dotazy
Bylinná napářka vám pomůže před porodem uvolnit porodní cesty
Zítra si nenechte ujít festival Restart s Dietou. Můžete vyhrát i kávovar
Na příznaky chřipky neplatí jen klid a nohy v teple
Naučte děti relaxovat. Meditace je zdravý nástroj v nezdravé době

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu