Maminka.czNutriční poradna

Bezlaktózová dieta u malého dítěte

Bezlaktózová dieta u malého dítěte

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázka

Dobrý den, chtěla bych získat pár informací ohledně intolerance laktozy u mého syna (3 roky). Problémy začaly asi před čtyřmi měsíci a to velký meteorismus a ukakávání do slipů (i 5x denně). Stolice jako taková (když nepočítám to ukakávání) je 1 - 2x denně a je řidší konzistence, ale někdy i normální. Normální množství, nijak divně nezapáchá. Objednali jsme se do GE poradny a tam nám řekli, že máme na 3 týdny vysadit laktozu. Zlepšilo se to a tak jsme dle pokynů lékařky zkusili zařadit po dalších třech týdnech malé množství laktozy (jogurt a sýr - tvrdý) a problémy byly zpátky. Teď i když jsme opět najeli na bezlaktozovou dietu, se příznaky občas objevují. Ještě na doporučení lékařky dáváme Lacidofil (dlouhodobě - už 3.měsíc). Moje otázka zní : jak dlouho může sekundární intolerance laktozy trvat? Jeví se Vám to jako intolerance laktozy, dle popsaných příznaků? Syn i my už jsme z toho vyčerpaní a je nám malého líto, vůbec netušíme, kde k tomu mohl přijít, nikdo z rodiny na to netrpí. Ještě doplním, že veškeré krev.testy vyšly negativně (lepek, biohcemie,FW,hematologie - pouze nepatrně snížen počet erytrocytů, odběr stolice na OK a na parazity byl také negativní). Na váze neubírá, ale ani nepřibírá. Váží 13,3 kg a měří 97 cm. Malý prodělal na 1 roce rotavirovou infekci, ale to jsou už dva roky zpátky a tak si to s tím do spojitosti nedávám... Děkuji velice za odpověď Martina Š.

P.S.: ještě jedna otázka : je v obyč. rohlících a obyč chlebu laktoza?

Odpověď

Dobrý den,

základní princip terapie při nesnášenlivosti mléčného cukru (jak se asi tato skutečnost dle mého názoru u Vašeho syna jeví) závisí zejména na stupni intolerance. Vzhledem k tomu, že jedinci velmi často snášejí pouze opravdu malé množství mléčného cukru, je třeba se zcela individuálně mléka a ml. výrobků vzdát. Je však zvláštní, že synovi se problémy vrátily i po konzumaci jogurtu a sýru. Tyto potraviny obsahují velmi málo laktoźy. Při lehké nesnášenlivosti laktózy bývá až 1/2 kelímku jogurtu denně dobře snášena. Navíc u sýrů bývá mléčný cukr zpracován bakteriemi již během procesu zrání.Laktóza je obsažena i v potravinách jako např. mléčná čokoláda, nugát, čokoládové tyčinky, zmrzlina...v podstatě všechny potraviny a pokrmy, při jejichž přípravě je použito mléko, obsahují mléčný cukr. K takovým patří i pudink, krupicová kaše, mléčná kaše, palačinky apod. Chléb a pečivo často obsahují mléko, sušené mléko a sušenou syrovátku. Typickými výrobky jsou krekry, keksy, knackebrot, mléčný chléb, koláče,, musli, ale také směsi na výrobu chleba a koláčů. Nicméně obyčejný rohlík a "klasický chléb" můžete bez problémů používat. Stoprocentně cukr není obsažen v ovoci, zelenině, obilí, mase, rybách, vejcích, cukru, medu, bramborách, rýži a těstovinách. Tyto potraviny jsou naprosto bezpečné. Každopádně bych Vám doporučila vyhledat odborníka, který se specializuje přímo na bezlepkovou stravu, ten Vám poradí nejlépe, co a jak. Držím palce!

Michala Boukalová Tomešová

Témata: Nutriční poradna
Mohlo by vás zajímat
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Nejkrásnější česko-slovenské princezny v roli maminek: Jak si nejradši užívají se svými dětmi a co je nejvíc baví na Vánocích?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Je návykový, kazí kojení i skus! Proč se z dudlíku stalo mezi maminkami skoro zakázané slovo? Známe názor odborníka!
Langrová Hana
Dudlíky
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty