Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

Brigáda a pracovní neschopnost

28. 6. 2012
Brigáda a pracovní neschopnost

Otázka

Dobrý den, k 30.6 mi ukončili pracovní poměr, který trval 8 msíců. Momentálně jsem od prvního na dohodě o provedení práce a zjistila jsem, že jsem těhotná. Budu mít nárok na PPM a počítá se do toho i příjem z té brigády? Pokud bych šla v nejbližších týdnech marodit, z čeho se mi bude počítat nemocenská? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den. Abyste měla na PPM nárok musíte splnit několik podmínek. První podmínkou je být v den nástupu na mateřskou dovolenou nemocensky pojištěna. Tato podmínka je splněna pokud jste zaměstnancem, nebo pokud jste OSVČ a platíte si nemocenské pojištění. Podmínka se považuje za splněnou i pokud jste v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí 180 dnů, pokud pojištění trvalo po tuto dobu, jinak tolik dnů, co trvalo pojištění. DPP, pokud odměna nepřesáhne 10.000Kč měsíčně nezakládá nemocenské pojištění. Podmínku tedy, pokud mezitiím nenastoupíte do práce nesplníte. Spočítat si však můžete, zda budete v době nástupu na mateřskou v ochranné lhůtě.

Druhou zásadní podmínkou je splnění tzv. čekací doby. Znamená to, že je nutné být v posledních 2 letech před nástupem na PPM účastna alespoň po dobu 270 dnů nemocenského pojištění. Do tohoto minimální počtu dnů se započítává také doba studia pokud je toto úspěšně ukončeno a počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu připadne do období 270 dnů ode dne ukončení studia. Opět - nevím, co jste dělala před 8měsíčním pracovním poměrem, o kterém hovoříte, tak nemohu posoudit, zda podmínku čekací doby splňujete.

K pracovní neschopnosti - opět - na nemocenskou máte při DPP nárok, pokud jste účastna nemocenského pojištění, tedy pokud máte příjem nad 10.000Kč měsíčně. Nemocenské náleží rovněž v případech, kdy k vzniku dočasné pracovní neschopnosti došlo po skončení pojištěného zaměstnání v tzv. ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění. , Pokud byste tedy onemocněla do 7dnů po skončení vašeho pracovního poměru, pak na nemocenskou nárok máte.

O vašich právech ve spojení s vaší mateřskou dovolenou si můžete více přečíst zde: http://www.mamavpraci.cz/mama-zin/aktualne/materska-dovolena--prakticky-prehled

Jana Bauduin

Témata: Kariéra a zaměstnání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Štír V pátek vám dojte trpělivost a řeknete nadřízenému, co si o jeho hloupých poznámkách myslíte. Je vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné