Maminka.czPediatrie (poradna)

Dcera se začala v noci budit

5. 1. 2011
Dcera se začala v noci budit

Otázka

Krásný den pane doktore,prosím Vás o názor! Dceři je 15 měsíců a od pěti měsíců se začala často budit.Je narozená v 35tt a vážila 1810g,ale teď už má kolem 13kg.Přes den nedávno začala spinkat jen jednou Asi od 12-15h,večer usíná Kolem deváté,dřív rozhodně neusne a ráno vstává mezi 7-8hmyslím si,že je i dost unavená,ale začíná se budit kolem 23,někdy i dříve a do 1.00 hodiny se vzbudí i šestkrát,napije se a hned zase usne,ale do rána je to klidně desetkrát.Nejlépe spí mezi 3-5h,ale jinak není schopná spát dvěhodiny v kuse,když jí zkouším dát čaj nebo vodu,tak odmítá a brečí,dám mléko a je vše v pořádku.Za noc ho vypije přes půl litru,z toho při usínání asi 150ml a přes den na to jedno spinkání 120ml.Dávám jí Nutrilon.Už nevím co mám vyzkoušet,už byla i v jiné místnosti,v posteli v chladnu,jelikož přes zimu chce spinkat venku v kočárku,ale nic nepomohlo.Předem moc děkuji za radu.Jana

Odpověď

Dobrý den, podobný dotaz zde již byl. Přeposílám dotaz + odpověď na něj.

Dotaz:

Dobrý den, pane doktore, mám jeden dotaz ohledně náhle se zhoršeného spánku naší dcery 17M. Je stále kojená a dosud jsem jí kojila i v noci, když se vzbudila (cca 2x za noc). Vím, že bych to již něměla dělat, protože je to pouze její zvyk, ale nechtěla jsem ji násilně připravovat o kontakt se mnou, když si ho žádala a mne to nijak neobtěžovalo (resp. jsem si již zvykla spát na etapy :-) Nyní se situace ale změnila. Cca před týdnem dcera absolvovala očkování a od té doby v noci nemůže spát, resp. se probudí, jdeme kojit a pak nemůže usnout, je vzhůru asi 1 hodinu, musíme být u ní - chovat nebo si s ní společně lehnout, ona si při tom nahlas povídá (má už zásobu cca 80 slov) a pak po té hodině usne (v náručí nebo společně s někým) a za 3 hodiny se vzbudí a vše se opakuje. Vůbec netušíme, co tuto změnu mohlo vyvolat, jinak je s ní vše při starém. V rodině také nenastal žádný stresor. Mohlo to zapříčinit očkování?? Co byste nám prosím poradil, jak dál??

Odpověď:

Očkování to nezpůsobilo. Je to dáno mělčím spánkem dítěte díky četnejším intenzivnějším zážitkům v průběhu bdění. Rozhodně nepřistupte na její noční ponocování. Tomuto dítěti již můžete vysvětlit, že maminka musí také spát, aby si s ní mohla ráno hrát, vařit ji a pod.. Kojení rozhodně odstraňte, při probuzení ji uklidněte ale nemluvte s ní a jděte si lehnout.

redakce

Témata: Pediatrie (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě spát celou noc
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Čekáte miminko? Oznámit to můžete vtipně a s nápadem. Třeba takto
Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu