Maminka.czPediatrie (poradna)

Dítě málo spí

26. 7. 2010
Dítě málo spí

Otázka

Dobrý den. Mé vnučce jsou dva měsíce, při narození vážila 2850g, měřila 46cm, od narození je jí dávána na doporučení ortopeda jedna látková plenka navíc. Od narození vnučka velmi málo spinká a celkově je hodně plačtivá, ale na váze dobře přibývá (nyní 4700g). V současné době spí přes den pouze kolem 2,5 hodin a to je maximum, v noci vydrží spát někdy až 5 hodin vcelku. Je hodně živá, často se kroutí a pobrekává a divíme se, že jí takto málo spánku ve dvou měsících stačí. Po jídle - pokud je doma v postýlce nespí, kroutí sebou, mrská rukama a nohama a nejeví žádné známky spánku. Dobře spí pouze venku v kočárku, ale nikdy ne déle než 2 hodiny, doma přes den téměř nespí. Četla jsem, že takto staří kojenci by měli celkově spát 15 hodin, ale každé dítě je samozřejmě jiné. Je možné, aby jí tak krátkodobý spánek přes den stačil?

Další věc, na kterou bych se chtěla zeptat se týká polohy na bříšku. Vnučce vyloženě tato poloha nesvědčí, po přendání na bříško hodně pláče, nezvedá hlavičku, pokud jí zvedne, tak pouze nepatrně, hlavičku si položí na jednu stranu a tak zůstane. Hlavičku ale na bříšku přendá z jedné strany na druhou. Na bříško jí dávají rodiče několikrát za den, ale vždy se stejným výsledkem. Vnučka má také tendenci na zádech stále hlavičku stáčet na jednu stranu. Hlavičku přendavá ze strany na stranu, má ji i v rovné poloze, ale pokud může, vždy jí stočí do jedné strany. Od narození jí hlavičku na pokyn pediatričky přendáváme na druhou stranu, někdy tak malá vydrží, ale většinou si ji stočí do své oblíbené polohy. Na šestinedělní prohlídce paní doktorka neměla připomínek, zkoušela vnučku dávat na bříško a řekla, že je vše v pořádku. Myslíme si, zda nebude mít vnučka nějak zkrácené svaly na zádíčkách nebo tak něco podobného, nechceme nic zanedbat, četli jsme o Vojtově metodě a nevíme, zda takové cvičení nebude nutné nebo zda se zbytečně kvůli tomu znepokojujeme. Je rovněž možné, aby takto staré dítě bylo již hyperaktivní a je toto všechno co popisuji u dvouměsíčního dítěte normální ? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, MUDr. Karger je od 1. 7. do 31. 7. na dovolené. Děkujeme vám za pochopení! Pokud je váš dotaz akutní, obraťte se prosím s vaším dotazem na svého lékaře.

redakce

Témata: Pediatrie (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Syndrom náhlého úmrtí kojenců má zřejmě i biologickou příčinu
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Holky kradou krásu, s klukem přiberete! Opravdu se ta těhotenství liší?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová

Horoskopy

Střelec Ani v úterý se toho moc nezmění. Jedná se především o pracovní prostředí, ve kterém se necítíte zrovna…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu