Maminka.czKojenecké plavání (poradna)

Dítě nechce v bazénu vůbec potápět hlavu

23. 4. 2013
Dítě nechce v bazénu vůbec potápět hlavu

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych vědět Váš názor na můj problém. Začala jsem se svou dcerkou plavání v domácím prostředí asi od 2 měsíců - instruktorka chodila k nám domů, potom od 6 měsíců do bazénu - malou to moc bavilo, potápěly jsme hlavu jako nic. Potom když jí bylo 10 měsíců, tak jsme na 2 měsíce přestaly chodit, protože v našem městě se přes léto kurzy nekonají. Po prázdninách jsme zase začaly chodit, ale už vůbec nechce potápět hlavu. Podle ostatních maminek tím prošly všechny děti, ale všichni mi tvrdí, že přibližně po 1-2 měsících se to vrátilo do normálu. Nicméně teď je Adélce už 1,5 roku a mám pocit že si stále plavání moc neužívá, trvá to už určitě 5 měsíců.

Odpověď

Dobrý den,

určitě Adélku do ničeho netlačte, pokuste se jí v bazéně vytvořit takovou atmosféru, aby si „plavání“ maximálně užívala i bez potápění – koneckonců potápění je jen jedna z dovedností, které se lze v tomto věku ve vodě učit. Pokud jí bude plavání i nadále bavit, nebude cí !@#$%^&* tlak a bude vám věřit, že ji v nestřeženém okamžiku nepotopíte, uvolní se a máte na co navázat . Na radost z vody a na absolutní důvěru k vám. Pokud se vám to povede, snažte se Adélu motivovat k tomu, aby se ráda klouzala do vody z klouzačky, ráda za vámi skákala z kraje, užívala si hříčky tipu „spadla lžička“. Bude-li při těchto aktivitách radostná a nebude jí vadit voda v obličeji, můžete ji po čase nechat sklouznout z klouzačky pod vodu, nechat ji po pádu potopit apod („jéje, ty ses mi schovala , ty potvůrko!“). Důležité je, aby pod vodu spadla (sklouzla) sama, abyste ji např. nechytla za ručičky a pod hladinu nestáhla. Pokud se podaří i toto, cílené potápění s vaší dopomocí se časem zase „vrátí“.

V maximální možné míře využijte motivaci hračkami i osobního příkladu (ať Adélka vidí, že ani vy sama se potápění nebojíte), nevyhýbejte se polívání, cákání – polijte nejdřív sebe, nechte Adélku, aby vás polila, pak polijte jí apod. A hlavně, buďte v pohodě! Pokuste se neporovnávat Adélku s druhými dětmi, užívejte si společného kontaktu, nepřenášejte případné napětí a nejistotu na dcerku.

Přeji radostné plavání a krásné slunečné dny, Martina Machová

Martina Machová

Chci si rodit po svém!
Témata: Kojenecké plavání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Špatně spí? Možná jste to zavinili vy! Tomuhle se rozhodně vyhněte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Babička upřednostňuje jedno vnouče. Podle vědců za to mohou i geny

Horoskopy

Střelec Pokračujete v krasojízdě hloupého vtipkování na pracovišti. Kolegům se to absolutně nelíbí a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Gizela, Gisela, Kora

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné