Maminka.czKojenecké plavání (poradna)

Dítě nechce v bazénu vůbec potápět hlavu

23. 4. 2013
Dítě nechce v bazénu vůbec potápět hlavu

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych vědět Váš názor na můj problém. Začala jsem se svou dcerkou plavání v domácím prostředí asi od 2 měsíců - instruktorka chodila k nám domů, potom od 6 měsíců do bazénu - malou to moc bavilo, potápěly jsme hlavu jako nic. Potom když jí bylo 10 měsíců, tak jsme na 2 měsíce přestaly chodit, protože v našem městě se přes léto kurzy nekonají. Po prázdninách jsme zase začaly chodit, ale už vůbec nechce potápět hlavu. Podle ostatních maminek tím prošly všechny děti, ale všichni mi tvrdí, že přibližně po 1-2 měsících se to vrátilo do normálu. Nicméně teď je Adélce už 1,5 roku a mám pocit že si stále plavání moc neužívá, trvá to už určitě 5 měsíců.

Odpověď

Dobrý den,

určitě Adélku do ničeho netlačte, pokuste se jí v bazéně vytvořit takovou atmosféru, aby si „plavání“ maximálně užívala i bez potápění – koneckonců potápění je jen jedna z dovedností, které se lze v tomto věku ve vodě učit. Pokud jí bude plavání i nadále bavit, nebude cí !@#$%^&* tlak a bude vám věřit, že ji v nestřeženém okamžiku nepotopíte, uvolní se a máte na co navázat . Na radost z vody a na absolutní důvěru k vám. Pokud se vám to povede, snažte se Adélu motivovat k tomu, aby se ráda klouzala do vody z klouzačky, ráda za vámi skákala z kraje, užívala si hříčky tipu „spadla lžička“. Bude-li při těchto aktivitách radostná a nebude jí vadit voda v obličeji, můžete ji po čase nechat sklouznout z klouzačky pod vodu, nechat ji po pádu potopit apod („jéje, ty ses mi schovala , ty potvůrko!“). Důležité je, aby pod vodu spadla (sklouzla) sama, abyste ji např. nechytla za ručičky a pod hladinu nestáhla. Pokud se podaří i toto, cílené potápění s vaší dopomocí se časem zase „vrátí“.

V maximální možné míře využijte motivaci hračkami i osobního příkladu (ať Adélka vidí, že ani vy sama se potápění nebojíte), nevyhýbejte se polívání, cákání – polijte nejdřív sebe, nechte Adélku, aby vás polila, pak polijte jí apod. A hlavně, buďte v pohodě! Pokuste se neporovnávat Adélku s druhými dětmi, užívejte si společného kontaktu, nepřenášejte případné napětí a nejistotu na dcerku.

Přeji radostné plavání a krásné slunečné dny, Martina Machová

Martina Machová

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Kojenecké plavání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!

Horoskopy

Panna Konec povinností v práci je pro vás osvobozující. Směna proběhne bez jakýchkoliv problémů a jako vždy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Mikuláš, Nikolas, Nicole

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné