Maminka.czKojenecké plavání (poradna)

Dítě nechce v bazénu vůbec potápět hlavu

Martina Machová 23.  4.  2013
Dítě nechce v bazénu vůbec potápět hlavu

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych vědět Váš názor na můj problém. Začala jsem se svou dcerkou plavání v domácím prostředí asi od 2 měsíců - instruktorka chodila k nám domů, potom od 6 měsíců do bazénu - malou to moc bavilo, potápěly jsme hlavu jako nic. Potom když jí bylo 10 měsíců, tak jsme na 2 měsíce přestaly chodit, protože v našem městě se přes léto kurzy nekonají. Po prázdninách jsme zase začaly chodit, ale už vůbec nechce potápět hlavu. Podle ostatních maminek tím prošly všechny děti, ale všichni mi tvrdí, že přibližně po 1-2 měsících se to vrátilo do normálu. Nicméně teď je Adélce už 1,5 roku a mám pocit že si stále plavání moc neužívá, trvá to už určitě 5 měsíců.

Odpověď

Dobrý den,

určitě Adélku do ničeho netlačte, pokuste se jí v bazéně vytvořit takovou atmosféru, aby si „plavání“ maximálně užívala i bez potápění – koneckonců potápění je jen jedna z dovedností, které se lze v tomto věku ve vodě učit. Pokud jí bude plavání i nadále bavit, nebude cí !@#$%^&* tlak a bude vám věřit, že ji v nestřeženém okamžiku nepotopíte, uvolní se a máte na co navázat . Na radost z vody a na absolutní důvěru k vám. Pokud se vám to povede, snažte se Adélu motivovat k tomu, aby se ráda klouzala do vody z klouzačky, ráda za vámi skákala z kraje, užívala si hříčky tipu „spadla lžička“. Bude-li při těchto aktivitách radostná a nebude jí vadit voda v obličeji, můžete ji po čase nechat sklouznout z klouzačky pod vodu, nechat ji po pádu potopit apod („jéje, ty ses mi schovala , ty potvůrko!“). Důležité je, aby pod vodu spadla (sklouzla) sama, abyste ji např. nechytla za ručičky a pod hladinu nestáhla. Pokud se podaří i toto, cílené potápění s vaší dopomocí se časem zase „vrátí“.

V maximální možné míře využijte motivaci hračkami i osobního příkladu (ať Adélka vidí, že ani vy sama se potápění nebojíte), nevyhýbejte se polívání, cákání – polijte nejdřív sebe, nechte Adélku, aby vás polila, pak polijte jí apod. A hlavně, buďte v pohodě! Pokuste se neporovnávat Adélku s druhými dětmi, užívejte si společného kontaktu, nepřenášejte případné napětí a nejistotu na dcerku.

Přeji radostné plavání a krásné slunečné dny, Martina Machová

Martina Machová

Témata: Kojenecké plavání (poradna)
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky