Maminka.czPediatrie (poradna)

Dítě nezvedá hlavičku

17. 8. 2010
Dítě nezvedá hlavičku

Otázka

Dobrý večer. Mojí dcerce budou 18.8. tři měsíce, při narození vážila 2.850kg a nyní má 5.020kg. Od narození jí dáváme na doporučení ortopeda jednu plenku navíc. Problém je ten, že holčička v poloze na bříšku nezvedá hlavičku, tato poloha jí nevyhovuje, pláče a hlavičku vždy položí k jedné straně a nemá snahu ji zvedat. Paní doktorka doporučila rehabilitace. Chtěla bych se zeptat, zda se cvičením a rehabilitací vše srovná a co je vlastně příčinou toho, že některé děti hlavičku nezvedají, zda je to u kojenců časté nebo spíše výjimečné.

Ráda bych také věděla, zda nespavost, přílišná plačtivost a mrzutost kojence může být způsobena nervozitou matky v těhotenství a poporodní depresí nebo tím, že kojenec je ze dne na den z kojení převeden na umělou výživu. Dcera byla kojena 14 dní, ale plakala hlady, měla jsem málo tučné mléko a byla jsem nucena zcela kojení ukončit - na doporučení lékařky. Nemůže mít z takové náhlé změny kojenec nějaký šok?

Moc děkuji za odpovědi.

Odpověď

Ve 3. měsíci by dítě mělo zvedat hlavičku, pokud ne, musí rehabilitovat . proč ji nezvedá je těžké odpovědět, neznám jeho anamnesu a nevidím je. Ze dne na den přerušit kojení je chyba, stejně tak není pravda, že jste měla málo tučné mléko. Nervozita matky se přenáší na dítě po celý život, tak i v těhotenství. Takže u této krátké zpúrávy se domnívám, že přičinou neekojení nebylo špatné mléko, ale všeobecná nervozita.. Takže alespoň teď se uklidněte, ať i díte je klidné a má pohodu pro svůj další rozvoj.

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Školky, kde se nezavírá. Děti tam spí přes noc, rodiče musí pracovat
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Kde mají těhotné ženy přednost a jak ji mohou uplatnit?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu