Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

Dovolená a mateřská dovolená

4. 9. 2012
Dovolená a mateřská dovolená

Otázka

Dobrý den,

V současnosti jsem na rodičovské dovolené s 1. Dítětem (narozeno 22.10.2010) a jsem opět těhotná. Termín porodu je 25.10.2012. Mám na Vás 3 dotazy:

1.Mám smlouvu na dobu neurčitou a můj zaměstnavatel poskytuje ročně 25 dnů dovolené. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na čerpání dovolené 50 dnů, tak aby navazovala na skončení mateřské dovolené, jelikož splním, že v roce 2012 budu na MD více než 60 pracovních dnů a taktéž rovněž v roce 2013 budu na MD více než 60 pracovních dnů. Četla jsem, že pro účely nároku na dovolenou se mateřská dovolená započítává jako práce (jakoby žena pracovala, akorát nevím, zda to platí když budu v roce 2012 na rodičovské dovolené a pak rovněž na MD) .

2.chci se zeptat, zda budu dostávat stejnou výši PPM jako u 1. Dítěte. V roce 2011 mi totiž byla vyplacena ještě dovolená a dostávala jsem nějaké prémie, dokonce jsem něco dostala ještě v roce 2012. Tak doufám, že mi PPM nebude vypočtena z těch malých částek, ale z normálního platu jako u prvního dítěte.

3. Určuji si nástup na MD sama, když je to rovnou z RD, chci jít 6 týdnů před termínem porodu -25.10.2012, tozn. 13.9.2011? Je to tak správně?

Děkuji za zodpovězení mých dotazů,

Lucie Bartusková

Odpověď

Dobrý den. Pro čerpání dovolené platí,že buď máte odpracováno 60 dnů v kalendářním roce a pak máte nárok na dovolenou za kalendářní rok. V případě, že nedopracujete 60 dní v kalendářním roce pak vám vznikne nárok na dovolenou za odpracované dny, a to za každých 21 dní 1/12 z celkového nároku.

MD je pro účely dovolené považována za výkon práce. Dovolená se ale krátí např. za nemoc nebo rodičovskou dovolenou, a to takto: za prvních 100 pracovních dní o 1/12, za každých dalších celých 21 pracovních dní o další 1/12. Krátí se vždy za příslušný kalendářní rok. V roce 2012 byste tedy nárok na čerpání dovolené mít měla, v roce 2013 pak tedy pokrácenou část. Dovolenou byste měla pak čerpat při vašem návratu zpět do práce po skončení rodičovské dovolené. Co se týče výše PPM, pak v případě trvání stejného zaměstnání je zaručeno (třeba i v případě přivýdělku na zkrácený úvazek během 1.RD), že výše PPM nebude nižší než u prvního dítěte v případě, že na novou MD nastoupíte před 4.narozeninami předchozího dítěte. K vaší třetí otázce - nástupem na MD se podle ČSSZ rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu.

Jana Bauduin

Témata: Kariéra a zaměstnání (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Říkají jí Mauglí. Přežila v sibiřské divočině. Teď vyhrála soutěž krásy

Horoskopy

Lev Vykašlete se na připomínky nadřízeného a rozjeďte svůj vlastní byznys. Uvidíte, že to bude trefa do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Milena, Timotej, Tim

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné