Maminka.czGynekologie a porodnictví (poradna)

Hrozí při porodu do vody utonutí miminka?

Miroslav Verner 21.  8.  2009
Hrozí při porodu do vody utonutí miminka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Otázka

Dobrý den, mám na Vás dva dotazy:

1. Zvažuji porod do vody a vím, že "klasičtí" porodníci z tohoto způsobu porodu nejsou nadšeni (částečně je i chápu). Můj gynekolog mě zrazoval informacemi o utonutí miminka - mimochodem, jak může miminko utonout, když je do té doby v plodové vodě? Nicméně můj hlavní dotaz zní, zda existují skutečné podklady (odborné studie) o zvýšeném riziku porodů do vody oproti porodům klasickým, nebo zda jde o pochopitelné, leč nepodložené (subjektivní) obavy lékařů, plynoucí z ne zcela optimálního přístupu personálu k rodičce a dítěti?

2. druhý dotaz se týká toho, zda je možné nějak napomoci správné poloze miminka v závěru těhotenství?

Velice děkuji za odpověď a přeji příjemný den Míša

Odpověď

Dobrý den,

skutečné podklady existují, nicméně jejich závěry se nedají úplně zobecnit. Ačkoliv z jejich výsledků prozatím nevýplývá rozdíl mezi nemocností a úmrtností dětí narozených při porodu do vody od těch, které se narodí "na vzduchu", tak komplikace (obvykle fatální), které postihnou děti porozené do vody (přetržení pupečníku, infekce/otrava krve z kontaminové vody v bazénu/vaně, dokonce i zmiňované utonutí), by se jim při "klasickém" porodu nepřihodily. Připočtěte k tomu i teoretické riziko komplikace embolie matky vodou z bazénu. A v neposlední řadě i onen komplikovaný přístup k rodičce a dítěti, který může právě v případě vznikajících komplikací, resp. jejich okamžitého řešení, hrát klíčovou roli. Navíc znovu zdůrazňuji, že jde o výsledky více méně prozatimní, nedostatečné na to, aby se na jejich základě mohl doporučit porod do vody jako bezpečný.

Utonutí miminka při porodu do vody je skutečně popsané a dochází k němu u dětí, které se dostanou v průběhu porodu do dechové tísně a bezprostředně po porodu se snaží reflexně nadechnout.

Na konci těhotenství je více než 95% dětí v té "správné" podelné poloze hlavičkou. Šikmá poloha se většinou sama upraví se začátkem porodu. U polohy koncem pánevním a příčné se můžete pokusit napomoci otočení miminku cvičením např. "kočičích hřbetů", i když účinnost různých "pomocných" cviků je diskutabilní. Rozhodně se nepokoušejte miminko jakokoli mechanicky, silou (byť i velmi jemnou), otočit. Mohlo by to skončit vážnými komplikacemi.

Přeji hezký zbytek léta, MV

MUDr. Miroslav Verner

Témata: Gynekologie a porodnictví (poradna)