Maminka.czPediatrie (poradna)

Infekce močových cest kojence

23. 8. 2010
Infekce močových cest kojence

Otázka

Vážený pane doktore, synovi byla v 5. měsíci diagnostikována infekce močových cest na základě kultivace moči - bakterie e.colli (moč odebírána doma), následně na ultrazvuku měl na jedné ledivně diskrétní zánětlivé změny v ledvinové pánvičce. Po týdnu užívání Zinnatu provedena kontrola moči, moč odebírána sice v nefrologické poradně na dětském oddělení nemocnice, ale odebírala jsem ji já sama, nález byl hraniční a byl nasazen Sumetrolim jako zajišťovací léčba v dávce 3 ml 1x denně. Na ultrazvuku ledvin již naštěstí bez nálezu. Po měsíci opět kontrola (odběr moči opět v nefrologické poradně matkou), nález prý o hodně lepší, ale Sumetrolim syn musí brát dál do další kontroly, která bude za 2 měsíce. Syn je plně kojen, prospíval velice dobře, neměl jiné známky nemoci než že přestal přibýval. Před nemocí nebral žádné jiné léky, pouze byl očkován proti rotavirům. Chtěla bych se zeptat:

1. Jak u plně kojeného dítěte dojde k infekci močových cest? Mohl bakterie získat ode mě kojením nebo již v těhotenství? Sama jsem si nechala kultivovat moč a měla jsem také zvýšené množství bakterií e.colli a byla mi nasazena léčba.

2. Můžeme syna v budoucnu nějak ochránit před opakováním infekce?

3. Je dlouhodobé užívání Sumetrolimu (3 měsíce a více) v tomto věku bezpečné? Nepoškodí jiné orgány v těle (žaludek, játra)? Synovi dávám pravidelně probiotika.

4. V nefrologické poradně nám oznámili, že pokud při příští kontrole budou bakterie v moči i nadále, buď se provede vyšetření ledvin a močových cest na vrozené vady rentgenem, nebo se bude muset udělat malý zákrok na předkožce, aby se v ní bakterie nepřemnožovaly. Je takový postup standardní?

5. Předkožku stahujeme co nejvíce právě kvůli dobrému umytí, ale v literatuře a na internetu se spíše doporučuje vůbec nepřetahovat. Nemůžeme tím něco pokazit?

Velice Vám děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhou otázku:)

Odpověď

Možností infekce je více, mohl se nakazit i od vás 2/ prevence zatím žádná neexistuje - pouze důsledná hygiena a bránit prochladnutí. Důsledne doléčovat každé onemocnění3/ Sumetroli dítěti neuškodí a dlouhodobé zajištování je běžná praxe4/ Následnému vyšetření jste asi neporozumněla, Nebude se jednat o zákrok na předkožce, ale patrně močové rouře. Leda, že by chlapec měl zúžení předkožky - fimosu. Já rovněž radím nepřetehovat a kontroluji chlapce při prventivních prohlídkách

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Jak naučit dítě spát celou noc
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Chytrý po tátovi? Omyl. Inteligenci děti dědí od matek, tvrdí vědci
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu