Maminka.czPediatrie (poradna)

Infekce močových cest kojence

23. 8. 2010
Infekce močových cest kojence

Otázka

Vážený pane doktore, synovi byla v 5. měsíci diagnostikována infekce močových cest na základě kultivace moči - bakterie e.colli (moč odebírána doma), následně na ultrazvuku měl na jedné ledivně diskrétní zánětlivé změny v ledvinové pánvičce. Po týdnu užívání Zinnatu provedena kontrola moči, moč odebírána sice v nefrologické poradně na dětském oddělení nemocnice, ale odebírala jsem ji já sama, nález byl hraniční a byl nasazen Sumetrolim jako zajišťovací léčba v dávce 3 ml 1x denně. Na ultrazvuku ledvin již naštěstí bez nálezu. Po měsíci opět kontrola (odběr moči opět v nefrologické poradně matkou), nález prý o hodně lepší, ale Sumetrolim syn musí brát dál do další kontroly, která bude za 2 měsíce. Syn je plně kojen, prospíval velice dobře, neměl jiné známky nemoci než že přestal přibýval. Před nemocí nebral žádné jiné léky, pouze byl očkován proti rotavirům. Chtěla bych se zeptat:

1. Jak u plně kojeného dítěte dojde k infekci močových cest? Mohl bakterie získat ode mě kojením nebo již v těhotenství? Sama jsem si nechala kultivovat moč a měla jsem také zvýšené množství bakterií e.colli a byla mi nasazena léčba.

2. Můžeme syna v budoucnu nějak ochránit před opakováním infekce?

3. Je dlouhodobé užívání Sumetrolimu (3 měsíce a více) v tomto věku bezpečné? Nepoškodí jiné orgány v těle (žaludek, játra)? Synovi dávám pravidelně probiotika.

4. V nefrologické poradně nám oznámili, že pokud při příští kontrole budou bakterie v moči i nadále, buď se provede vyšetření ledvin a močových cest na vrozené vady rentgenem, nebo se bude muset udělat malý zákrok na předkožce, aby se v ní bakterie nepřemnožovaly. Je takový postup standardní?

5. Předkožku stahujeme co nejvíce právě kvůli dobrému umytí, ale v literatuře a na internetu se spíše doporučuje vůbec nepřetahovat. Nemůžeme tím něco pokazit?

Velice Vám děkuji za odpověď a omlouvám se za dlouhou otázku:)

Odpověď

Možností infekce je více, mohl se nakazit i od vás 2/ prevence zatím žádná neexistuje - pouze důsledná hygiena a bránit prochladnutí. Důsledne doléčovat každé onemocnění3/ Sumetroli dítěti neuškodí a dlouhodobé zajištování je běžná praxe4/ Následnému vyšetření jste asi neporozumněla, Nebude se jednat o zákrok na předkožce, ale patrně močové rouře. Leda, že by chlapec měl zúžení předkožky - fimosu. Já rovněž radím nepřetehovat a kontroluji chlapce při prventivních prohlídkách

Petr Karger

Témata: Pediatrie (poradna)

Mohlo by vás zajímat
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Tohle je přesné! Nejšílenější momenty, které zažíváme s dětmi na mateřské
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Tři tipy, aby vás děti poslouchaly. Mluvte pozitivně a použijte humor
Nemůžeme si dovolit bohatého ježíška. Děti jsou nespokojené
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?

Horoskopy

Ryby Budete-li dost vnímaví, objevíte nové cesty a způsoby, jak se v životě prosadit. Nemusíte hned měnit…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu