Maminka.czPediatrie (poradna)

Intolerance laktozy

17. 3. 2011
Intolerance laktozy

Otázka

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám skoro 3letou dceru /váha12,3, výška 92cm, porodní váha 2,95, výška 47cm/.V srpnu dcera začala mít problémovou stolici, ze začátku kašovitou a hromádky, pak spíše hromádky tuhší i řidší, pak na nich jakoby zulc nebo hlen, který byl na povrchu stolice. stolice asi 4až5x za den s tím, že někdy šla a za chvíli zase, tak to sem počítala jako 1x. někdy řekla 2dny po sobě, že jí bolí bříško a chvíli se pokulala v posteli a pak nic, nesvíjela se , neplakala. jen to řekla a nic. pak třeba 3dny si nestěžovala. ještě ze začátku asi po 3dnech jsme šly k naší doktorce. vzali výtěr asi 3x a pokaždé byl v pořádku a doktorka říkala, že ať bere probiotika i 3měsíce a to bylo vše. dcera byla jinak v pořádku, normálně si hrála. žádná dieta nebyla nařízená.jen ze začátku jsem nedávala mléčné, když měla tu stolici semtam řidší. nicméně to podle mě nebylo v pořádku a tak jsme šly k doktorce zase a ta napsala žádanku do nemocnice na vyšetření na CELIAKII. jinak ještě stolice byla někdy nazelenalá, někdy byla i světlá.v nemocnici nám napsali další probiotika a vzali výtěr, jinak nic. to se pak objevila asi 2x tuhá stolice. výtěr byl v pořádku, i stolice. pak brali krev na celiakii. ta se nepotvrdila.napsali nám hypoalergenní mléko. a jinak být bez obyč.mléka. hromádky byly pořád, častěji se objevovala pevná stolice.bylo nám řečeno , že plátkový sýr může, ale raději bez jogurtu. po kontrole, že mám vyzkoušet jogurty a další. ale bylo to k ničemu, protože tu stolici ještě neměla v pořádku, takže jsem nic pořádně nezjistila. protože ta stolice po stejném jídle byla někdy tuhší jindy hromádka. jen mám pocit, že tvaroh - zelená stolice až na druhý den, nutrilon ji vadily- říkala, že bolí bříško.další testy na alergii na mléčnou bílkovinu nepotvrdili a na intoleranci laktozy ANO. dokt nám akorát řekla, že by neměla mít mléko a mléčné výrobky. snad jen jogurt a sýry. a snad že by se nás nemělo týkat bezlaktová dieta - v nemléčných výrobcích a lécích.ptala jsem se jestl to nemůže mít souvislost s infekcí ECOLI, kterou měla v loni asi od dubna do června - nezabrala troje antibiotika, ale ZELÍ. bylo mi řečeno, že je to dědičné. měly jsme přejít na bezlaktozové mléko. pak doktorky říkala, že mám vyřadit i sýry a jogurty.objevila sem i bezlakt.jogurty a sýr. to jí už měsíc a pořád máme problémy. jen řídce kdy řekne, že jí bolí bříško. mívá ještě hromádky nebo pevné s hromádkou. někdy divnou barvu.ale postupem častěji a častěji pevnou, ale většinou s hlenem nebo se stopy hlenu nebo jakoby oplzlou. byly znovu udělány výtěry a stolice - vyšlo vpořádku. vyloučila sem už i sušenky se suš.mlékem,čokolády,granko,sladké pečivo a nevím jak dál. moc se omlouvám za tak dlouhé psaní a prosím o radu. něco jsem se snažila najít na netu, ale tak nějak se v tom plácám.ikdyž dcera je jinak v pořádku,hraje si,směje a nemá to žádný silný průběh - teď někdy den bez stolice nebo 1-3denně , mám ale strach ať se střeva nějak nezatěžují a ať se jí něco nestane.

ještě jsem zapomněla, že máme dávat 2xkapky denně Vigantolu,probiotika a od Liftey Vápník+vitaminD - co druhý den. může to tak být? aby toho vitamínu D neměla třeba moc.

moc děkuji za odpověď

Odpověď

S největší pravděpodobností se jedná o příznaky intolerance laktozy z nedostatku enzymu laktázy. Ten může být i dočasný a se zráním dítěte se může stav lepšit. je všal nutné zcela vysadit veškeré mléko a všechny výrobky, které mléko obsahují,. proto je správné, že máte užívat zvýšené dávky vitaminu D a vápník, protože z mléka můžeme vše nahradit s vyjímkou množství vápníku. Proto je třeba tento prvek nahradit jiným způsobem. Takže myslí, že jste na správné cestě.

Petr Karger

Související dotazy
Herečka Lenka Zahradnická je maminkou. Holčičce dala pohádkové jméno
Poradna: Může mě zaměstnavatel přeřadit po mateřské na jinou pozici?
Nechte děti běhat hezky bosky. V čem má chození naboso svá pro a proti?
„Lybičta a stomeček.“ Kdy řešit dyslalii a další řečové problémy?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu