Maminka.czPediatrie (poradna)

Intolerance laktozy

17. 3. 2011
Intolerance laktozy

Otázka

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Mám skoro 3letou dceru /váha12,3, výška 92cm, porodní váha 2,95, výška 47cm/.V srpnu dcera začala mít problémovou stolici, ze začátku kašovitou a hromádky, pak spíše hromádky tuhší i řidší, pak na nich jakoby zulc nebo hlen, který byl na povrchu stolice. stolice asi 4až5x za den s tím, že někdy šla a za chvíli zase, tak to sem počítala jako 1x. někdy řekla 2dny po sobě, že jí bolí bříško a chvíli se pokulala v posteli a pak nic, nesvíjela se , neplakala. jen to řekla a nic. pak třeba 3dny si nestěžovala. ještě ze začátku asi po 3dnech jsme šly k naší doktorce. vzali výtěr asi 3x a pokaždé byl v pořádku a doktorka říkala, že ať bere probiotika i 3měsíce a to bylo vše. dcera byla jinak v pořádku, normálně si hrála. žádná dieta nebyla nařízená.jen ze začátku jsem nedávala mléčné, když měla tu stolici semtam řidší. nicméně to podle mě nebylo v pořádku a tak jsme šly k doktorce zase a ta napsala žádanku do nemocnice na vyšetření na CELIAKII. jinak ještě stolice byla někdy nazelenalá, někdy byla i světlá.v nemocnici nám napsali další probiotika a vzali výtěr, jinak nic. to se pak objevila asi 2x tuhá stolice. výtěr byl v pořádku, i stolice. pak brali krev na celiakii. ta se nepotvrdila.napsali nám hypoalergenní mléko. a jinak být bez obyč.mléka. hromádky byly pořád, častěji se objevovala pevná stolice.bylo nám řečeno , že plátkový sýr může, ale raději bez jogurtu. po kontrole, že mám vyzkoušet jogurty a další. ale bylo to k ničemu, protože tu stolici ještě neměla v pořádku, takže jsem nic pořádně nezjistila. protože ta stolice po stejném jídle byla někdy tuhší jindy hromádka. jen mám pocit, že tvaroh - zelená stolice až na druhý den, nutrilon ji vadily- říkala, že bolí bříško.další testy na alergii na mléčnou bílkovinu nepotvrdili a na intoleranci laktozy ANO. dokt nám akorát řekla, že by neměla mít mléko a mléčné výrobky. snad jen jogurt a sýry. a snad že by se nás nemělo týkat bezlaktová dieta - v nemléčných výrobcích a lécích.ptala jsem se jestl to nemůže mít souvislost s infekcí ECOLI, kterou měla v loni asi od dubna do června - nezabrala troje antibiotika, ale ZELÍ. bylo mi řečeno, že je to dědičné. měly jsme přejít na bezlaktozové mléko. pak doktorky říkala, že mám vyřadit i sýry a jogurty.objevila sem i bezlakt.jogurty a sýr. to jí už měsíc a pořád máme problémy. jen řídce kdy řekne, že jí bolí bříško. mívá ještě hromádky nebo pevné s hromádkou. někdy divnou barvu.ale postupem častěji a častěji pevnou, ale většinou s hlenem nebo se stopy hlenu nebo jakoby oplzlou. byly znovu udělány výtěry a stolice - vyšlo vpořádku. vyloučila sem už i sušenky se suš.mlékem,čokolády,granko,sladké pečivo a nevím jak dál. moc se omlouvám za tak dlouhé psaní a prosím o radu. něco jsem se snažila najít na netu, ale tak nějak se v tom plácám.ikdyž dcera je jinak v pořádku,hraje si,směje a nemá to žádný silný průběh - teď někdy den bez stolice nebo 1-3denně , mám ale strach ať se střeva nějak nezatěžují a ať se jí něco nestane.

ještě jsem zapomněla, že máme dávat 2xkapky denně Vigantolu,probiotika a od Liftey Vápník+vitaminD - co druhý den. může to tak být? aby toho vitamínu D neměla třeba moc.

moc děkuji za odpověď

Odpověď

S největší pravděpodobností se jedná o příznaky intolerance laktozy z nedostatku enzymu laktázy. Ten může být i dočasný a se zráním dítěte se může stav lepšit. je všal nutné zcela vysadit veškeré mléko a všechny výrobky, které mléko obsahují,. proto je správné, že máte užívat zvýšené dávky vitaminu D a vápník, protože z mléka můžeme vše nahradit s vyjímkou množství vápníku. Proto je třeba tento prvek nahradit jiným způsobem. Takže myslí, že jste na správné cestě.

Petr Karger


Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
První rok mám v mlze, říká máma, která dvakrát porodila dvojčata
Tresty snižují sebevědomí dítěte, varuje psycholožka
Jak rozmluvit batole? Začněte trénovat hrubou motoriku
Rodina si oblékla sushi a baví internet. Nejlepší zabiják nudy, tvrdí

Horoskopy

Blíženci Vaše fyzická přitažlivost je vyšší než obvykle, jste zábavní a v očích se vám odráží záblesk touhy po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Viola, Violeta, UrbanRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu