Maminka.czLaktační poradenství

Jak udržet kojení?

5. 8. 2010
Jak udržet kojení?

Otázka

Dobrý den, můj dotaz bude trošku delší, takže se předem omlouvám, ale jinak to asi nepůjde. Můj syn se narodil s porodní vánou 3600g. Z porodnice nás propouštěli s váhou 3360g, postupně naše pediatrička zjišťovala, že prý málo přibírá (osmý den měl 3500, v šesti týdnech 4200g) Měla jsem hrozný strach, že nemám dostatek mléka. Pořád jsem to řešila a zkoumala, jak dlouho pije. Myslely jsme že nemůže moc dobře pít, protože měl stažený jazyk uzdičkou a proto nepřibírá, tak jsme mu ji nechali přestřihnout. Pak měl zánět průdušek, takže zhubnul na 4100g. Týden jsme ztrávili v nemocnici, kde jsem ho vážila tak jako v porodnici. Před a po kojení. Kojila jsem kolem hodiny (z obou prsou - tak jak mi poradili v porodnici) a nakojila jsem ho vždy kolem 70 - 100ml. Po návratu z nemocnice jsem se snažial kojit zhruba půl hodiny, malý pak už usínal. Když jsme se pak šli ukázat ke své doktorce, tak zajásala, protože malý přibral za týden 200g. Tvrdila že je to jen dobře. Takže jsem starosti s mlékem hodila za hlavu. Ale ten týden se u malého objevily záchvaty pláče. Třeba hodinu plakal v kuse, nevěděla jsem jak ho utišit. Každý den se to opakovalo. Měla jsem za to, že jsou to prdíky, tak jsme pořídili probiotické kapky. Záchvaty se objevili při kojení. Začala jsem kojit, pil tak deset minut a pak se začal napínat, kroutit, odtahovat....

Takže jsem měla za to, že buď už nechce a nebo že má prdíky. Uklidnil se vždy jen na bříšku. Když to trvalo týden, tak jsem se rozhodla, že zajdeme k doktorce, ta ho zvážila a zjistila, že nepřibral vůbec nic. A že je hladový a že mám přikrmovat. V tu chvíli se mě zmocnil pocit, že jsem špatná matka. Že jsem nezajistila pro své dítě "jídlo". Zkoušela jsem mu dával prs, když už nechtěl a odtahoval se, chtěla jsem dokrmit lžičkou, ale to prostě nešlo. Za prvé jsem nevěděla jak na to a malý tak moc plakal, že jsem raději sáhla po láhvi a dokrmila Nutrilonem z láhve. Tak jsme krmili čtrnáct dní a doktorka naznala že přibral půl kila a že je to dobře. Jenže teď už ani z prsa pít nechce. Já bych nechtěla v kojení (dodávání mého mléka) přestat, ale nevím jak. Ze začátku jsem si zkusila jen tak odstříkat své mléko, abych viděla kolik ho mám a bylo to zhruba 100ml (z obou).Kamarádka mi poradila, jak odsávat odsavačkou, jak skladovat mléko atd.

Jenže problém je v tom, že teď odsaji s bídou tak 50ml z obou prsou. Je možné, že když to dítě "nesaje" z prsa, tak se mléka vytváří méně a méně? Koupila jsem si čaj pro kojící matky, dokonce ten ricinus communis, před odsáváním masíruji prsa, snažím se odsávat co nejčastěji, ale třeba po dvou hodinách je to tak malý panák :( Mému synovi jsou teď čtyři měsíce. Váží 5660g. Dávám mu tak 200ml. 5x denně. po 3 hodinách. Pokud se mi za celý den podaří vymáčnout celou dávku, tak mu ji dám. Ale zbytek krmení dávám nutrilon. Myslíte si, že se může časem množství mléka zvýšit? Poradíte mi ještě jaké jsou možnosti?! Nechci to vzdávat, ale myslíte si že to má ještě cenu? Jak je možné, že jeden týden přibral 200g a druhý týden vůbec nic? Bojím se, že jsem to pokazila tím, že jsem podávala láhev. Ale bylo těžké se synem zápasit se lžičkou v ruce.

Moc děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, děkuji Vám za dotaz. Vůbec se neobviňujte, udělala jste maximum, opravdu, jste úžasná maminka a jsem moc ráda, že jste kojení nevzdala!!!!Vše děláte super, stále prsy odsávejte, navrhuji synovi nabízet prsy hlavně v noci, kdy se mléka tvoří nejvíce a mléko i lépe teče, takže se nebude tolik vzpouzet. Ikdyž budete kojit jen v noci, tak to má pro dítě velký vliv. Dále bych před každým krmením nejdřív synovi nabídla prsa, poté teprve lahev. Ikdyž se bude u toho chvilku vztek, stačí opravdu jen přiložení, i to má vliv na podporu tvorby mléka. Myslím si, že když se tvorba nezvýší, tak i jedenkrát denně podání mateřského mléka je super!!! Takže nic nevzdávejte a zkoušetjte dál.

Držím palce!!

Lucka

Lucie Marková

Témata: Laktační poradenství

Mohlo by vás zajímat
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
11 symptomů, které prozradí, že jste těhotná
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!

Horoskopy

Ryby Využijte toho, že jste po celý měsíc miláčkem Zvěrokruhu. Silné obsazení vašeho znamení planetou Mars a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jiřina, Jorika, Jorga

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu