Maminka.czPediatrie (poradna)

Jídlo, jídlo a zase jídlo

5. 1. 2011
Jídlo, jídlo a zase jídlo

Otázka

Dobrý den,

rádi bychom se s Vámi poradili ohledně stravy naší 3-leté dcerky. Patří obecně k dětem, které již zhruba od roku málo jí. Když bych Vám popsala její stravu v průběhu dne, tak vypadá následovně : ráno děláme klasickou snídani (pečivo, sýr, šunka, zelenina apod), někdy vyjímka jogurt, ráno nechce skoro vůbec jíst, ukousne 3x z rohlíku, sní kousky rajčátka či šunky a je po snídani. V průběhu dopoledne ráda jí ovoce. S obědem jsou vždy problémy, po přemlouvání sní pár lžic polévky, někdy kousek masa, příloh si většinou ani nevšimne, ale vždy se vše počítá na pár lžic, pár soust. Absolutně nejí vařené brambory, bramb. kaši, ani moc rýži, trošilinku těstovin(špagety), miluje hranolky. Odpoledne opět může jogurty, ovoce. U večeře je to podobné jako u oběda. Více sní třeba dětských párků, ty jí chutnají, či bramborák od babičky. Problém je, že více jí těch špatných nezdravých jídel a i když hlavní jídlo vypadá na oko velmi lákavě, jí to nenadchne. Neustále se u nás mluví o jídle, o tom že nejí, hlavně i babičky jí stále opakují "musíš něco sníst", opravdu jí jako vrabec. Pokud je knedlík, nesní ani jeden, stěží půlku, totéž platí o rohlíku, stěží sní půlku.

Jinak se projevuje velmi živě, hyperaktivně, není unavená a absolutně necítí HLAD. Sladkosti má sice ráda, ale mít je nemusí, ani si je nevynucuje, vím, že nyní pokud chci, aby něco snědla se jí tím snažím motivovat, že když sní oběd, dostane malou odměnu v podobě třeba bonbónku, vím že tohle bych asi dělat neměla, ale jsme bezradní, jak ji přinutit jíst . Děkujeme za radu.

Odpověď

Tak především : přestaňze v rodině o jídle zcela mluvit. 2/ Z jídla udělejte rituál : ukončit hru, umýt ruce, připravit stůl. zasednout s dítětem k jídlu. Na talířek dávat málo jídla. Vyzvat k jídlu 1x, po druhé a není-li odezva dát napít V o d u a jít od stolu. Nabídnuté jídlo žádným jiným jídlůem nenahrazovat. Další jídlo je až v dobu, kdy se má opět jíst. Žádné dítě doposud hlady neumřelo a je to jen bitva, ve které musíte zvítězit vy- matka . Držím vám palce.

Petr Karger


Témata: Pediatrie (poradna)

Související dotazy
Aromaterapie: Může zpříjemnit těhotenství a usnadnit porod či kojení
Lívance a domácí pizza. Tohle dětem připravte a budou vás zbožňovat
Jaká vyšetření čekají miminko ještě v porodnici? Neděste se!
S mámou nevycházíme. Neustále mi zasahuje do života

Horoskopy

Vodnář Na jedné straně budete dnes plní vitality a budete mít elán rozvíjet své plány. Na druhé straně však…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květuše, Zbyšek, LydiaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu