Maminka.czNutriční poradna

Kolik mléka denně? Jak nahradit maso?

Kolik mléka denně? Jak nahradit maso?

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli mám nějak omezovat dceru (3,5roku, 106cm, 16kg) v pití kravského mléka. Pije hrnek čistého mléka ráno, po obědě i po večeři, často chce přidat, takže každý den vypije litr mléka, často i víc. Všechny ostatní mléčné výrobky odmítá. Někdy se mlékem "dojídá", pokud sní malou porci jídla, ale na to se snažím dávat pozor. I když sní celou porci k obědu, stále vyžaduje často dvě porce mléka. Je pravda, že celkově jí málo, takže je možné, že tolik mléka nahrazuje ostatní potravu.

Nevím, jestli s tím nesouvisí také to, že odmítá jíst maso. Jak lze maso v jídelníčku nahradit? Nepomáhá ani "propašovat" rozmixované maso do jídla, pozná jinou chuť.

Děkuji předem za odpoveď.

Hanka

Odpověď

Dobrý den, mléko a mléčné výrobky jsou pro děti i dospělé velice důležité, protože jsou bohatým zdrojem vápníku. Obsahují také nutričně hodnotné bílkoviny, které si lidský organismus neumí vytvářet sám, proto je musí dodávat stravou. Jak uvádíte, dceři vyhovuje kravské mléko na pití, což je samozřejmě správné. A je také dobré, že ho toleruje. Často se totiž stává, že děti ho nevstřebávají dobře kvůli bakteriím mléčného kvašení, které jsou v kravském mléce obsaženy. Pití mléka jistě nevadí, zkuste ale postupně zařazovat i ostatní mléčné výrobky (jogurty, tvarohy apod.) byť je v tuto chvíli odmítá. Musíte ji je opakovaně nabízet, aby si na ně dcera zvykla. Ohledně odmítání masa, nemyslím si, že to souvisí s konzumací mléka. Zařazování masa do jídelníčku dětí bývá problematické. Nejen že děti některá jídla odmítají, ale i nově nabízená jídla často nechtějí ochutnat. Proto se nové potraviny mohou velice těžko do jejich jídelníčků zařazovat. Děti je musí opakovaně ochutnat, často až 10x, než si na jejich chuť zvyknou a začnou je bez obtíží baštit. Vhodnou náhradou (skoro plnohodnotná bílkovina) jsou luštěniny nebo vejce. Nicméně je opravdu vhodné maso z jídelníčku nevyřazovat. Vhodnou zkouškou může být také rybí maso. Hezký den

Michala Boukalová Tomešová

Témata: Nutriční poradna

Mohlo by vás zajímat
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?

Horoskopy

Rak Tak moc se upínáte na lásku, až ji nemůžete najít. Na chvíli na romantické chvilky zapomeňte a věnujte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bohuslava, Vilibald, Donald

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné