Maminka.czGynekologie a porodnictví (poradna)

Mohla by kočka v bytě ublížit plodu?

19. 4. 2010
Mohla by kočka v bytě ublížit plodu?

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala na Váš názor. S manželem žijeme v bytě společně kočičkou. Máme jí už tři roky, je vykastrovaná, odblešená, neočkovaná, odčervená a žije pouze v bytě.Nechodí ven, nestýká se s jinými kočkami, je čistá. o její WC se stará manžel, se mnou se jen mazlí, někdy mi spí na polštáři. Myslíte si, že její přítomnost v našem bytě by mohla našemu plodu nějak ublížit???

Odpověď

Dobrý den, podobný dotaz zde již byl. Přeposílám dotaz + odpověď (viz níže).

Anamor73 | 23.8.2009 20:10

Těhotenství s kočkou

Dobrý den, bydlíme v paneláku s 5-ti letou vykastrovanou kočkou. Kočka je pravidelně odčervovaná, jí pouze kočičí stravu a vůbec nechodí ven. Nyní jsem ve 13. týdnu těhotenství a u kočky pozoruji větší přítulnost a mazlivost, v podstatě kdykoliv odpočívám tak se přitulí a odpočívá se mnou. Nemůže mi nějak ublížit, nebo později miminku? Děkuji za odpověď. R.P.

MUDr. Miroslav Verner | 26.8.2009 15:38

Dobrý den, kočka může těhotnou nakazit parazitem Toxoplasmosa gondii. Pokud se jím žena nakazí v průběhu těhotenství, tak parazit může proniknout skrz placentu k plodu a stát se příčinou jeho odumření (potratu) nebo mu způsobit různé vrozené vady. Rizika pro plod platí jen v případě, že k nákaze dojde v průběhu těhotenství. Naštěstí většina z nás se s parazitem setká mnohem dříve (obvykle v dětství, kdy si snad každý z nás s kočkami hraje). V těle se pak vytvoří protilátky a infekce v pozdějším věku již nehrozí. Je téměř jisté, že je to i Váš případ. Pokud si chcete být ještě jistější, poproste někoho, ať po dobu těhotenství za Vás likviduje kočičí nejlépe denně odpad, nepouštějte svou kočku ven a nekrmte ji nikdy syrovým nebo nedovařeným masem. Jinak se s ní můžete mazlit jak jen budete chtít. Přeji Vám hezký den, MV

redakce

Témata: Gynekologie a porodnictví (poradna)

Související dotazy
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad
Hlasujte pro Maminku roku a vyhrajte sonický kartáček a další ceny
Jak vychovat samostatné dítě? Začněte usínáním bez rodičů
Andrea (29): Třikrát jsem potratila. Manžel už se o dítě snažit nechce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu