Maminka.czKariéra a zaměstnání (poradna)

Nemocenská

31. 8. 2012
Nemocenská

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Nyní jsem ještě zaměstnaná (mám smlouvu na neurčito), jsem v 5. tt. Vypadá to, že půjdu na neschopenku. Můj plat je v hrubém 20 tis. korun. Chtěla jsem se zeptat v jaké výši budou moje nemocenské dávky a následně moje mateřská?

Předem děkuji za odpověď :-\

Odpověď

Dobrý den. Nemocenské náleží od 22. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti, za kalendářní dny.

Během prvních tří týdnů dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény poskytuje zaměstnavatel zaměstnanci náhradu mzdy za pracovní dny, avšak náhrada mzdy, platu či odměny nebude příslušet za první 3 takovéto dny. Výše nemocenského za kalendářní den činí po celou dobu trvání dočasné pracovní neschopnosti 60% redukovaného denního vyměřovacího základu.

Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla dočasná pracovní neschopnost) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období.

Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci, která se provede tak, že do částky první redukční hranice se počítá 90% (100% pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství), z částky nad první redukční hranici do druhé redukční hranice se počítá 60%, z částky nad druhou redukční hranici do třetí redukční hranice se počítá 30% a k částce nad třetí redukční hranici se nepřihlíží. Redukční hranice od 1. 1. 2012 činí:

redukční hranice 838 Kč

redukční hranice 1 257 Kč

redukční hranice 2 514 Kč

Konkrétně vám výši nemocenské pomůže spočítat třeba toto http://www.vypocet.cz/nemocenska.

O peněžité pomoci v matřeství platí, že výše PPM činí 70% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

Denní vyměřovací základ se u PPM zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou) dělí počtem „započitatelných“ kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Takto stanovený průměrný denní příjem podléhá redukci. Denní vyměřovací základ se dále redukuje podle následujících pravidel:

z částky do 838 CZK se počítá 100 %

z částky od 838 do 1 257 CZK se počítá 60 %

z částky od 1 257 do 2 514 CZK se počítá 30 %

z částky nad 2 514 CZK se už nic nezapočítává. Výpočet si můžete nasimulovat třeba zde http://kalkulacky.idnes.cz/cr_vypocet-penezite-pomoci-v-materstvi-2012.php

Jana Bauduin

Témata: Kariéra a zaměstnání (poradna)

Související dotazy
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství
Hádka o dovolenou: Dítě rozhodlo, kam jedeme! S manželem jsme se chytli
Věrný pes nespustil oči z rodící ženy, pak s ostatními přivítal miminko
Nespavost v těhotenství: Jak se konečně zase pořádně vyspat

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu